Warszawski Ogród Zoologiczny ogłosił zbiórkę żołędzi i orzechów laskowych dla swoich mieszkańców. Rozpoczęcie akcji już w najbliższą sobotę.

Nietypowa zbiórka

Zbiórka rozpocznie się w sobotę 24 września i potrwa do 2 października. Organizatorzy proszą o dostarczanie żołędzi i orzechów laskowych. Te drugie można przynosić także przez pozostałą część roku. Zoo apeluje natomiast o to, by nie przynosić orzechów włoskich, których na ten moment w ogrodzie jest pod dostatkiem. Również kasztany nie są mile widziane, bo zwierzaki zwyczajnie za nimi nie przepadają.

Cel: Edukacja

Jesienne dary można przynosić codziennie od godz. 7:00 do 19:00. Zostawiać je można przy jednym z dwóch wejść do warszawskiego zoo - przy ul. Ratuszowej lub Mostu Gdańskiego. 

Jak tłumaczy Agata Borucka-Rasińska z działu edukacji warszawskiego zoo, nie jest to akcja marketingowa, a raczej edukacyjna.

Mobilizujemy ludzi do proekologicznych zachowań, uczymy ich w ten sposób o naturalnych zasobach i możliwościach ich wykorzystania, już od najmłodszych lat. W naszej akcji biorą udział przedszkolaki, dzieci szkolne, seniorzy, a nawet żłobek - mówi edukatorka z warszawskiego zoo.

W związku z tym, że nie jest to akcja reklamowa, nie ma możliwości otrzymania darmowych biletów. Można za to otrzymać dyplom - wystarczy zgłosić się po niego do działu edukacji.

Kolejna edycja

Warszawski Ogród Zoologiczny zbiera żołędzie już od wielu lat. Są one szczególnym przysmakiem dla zwierząt takich jak żubry, jelenie wietnamskie, czy niektóre antylopy. Orzechy zaś są uwielbiane przez małpy i ursony. Akcja spotyka się z coraz większym odzewem, czasem zbiorów jest wręcz za dużo.

Zależy nam na tym, żeby część żołędzi została tam, gdzie spadła, bo przecież nie tylko zwierzęta z warszawskiego ZOO lubią żołędzie, ale także dziki, sarny, czy jelenie. Nie wolno więc zabierać ich wszystkich z lasu - tłumaczy Agata Borucka-Rasińska.

Jesień w zoo

Jesień w warszawskim zoo przyniesie więcej ciekawych wydarzeń. W pierwszym tygodniu października odbędą się tam warsztaty w ramach Festiwalu Kultury bez Barier. Będą one przyjazne m. in, dla osób w spektrum autyzmu. Zwierząt będzie można dotknąć, przyjrzeć im się z bliska i dowiedzieć się o nich czegoś więcej.

Warszawski Ogród Zoologiczny bierze także udział w Festiwalu Nauki. Od przyszłego tygodnia będzie można bezpłatnie wziąć udział w zajęciach w ramach tego wydarzenia. Temat tegorocznego festiwalu w warszawskim zoo to "Okiem Naukowca". Przygotowano m. in. grę terenową dla młodzieży, podczas której trzeba będzie zarówno szukać informacji, jak i obserwować zwierzęta.

Należy pamiętać, aby na te wydarzenia zapisać się z wyprzedzeniem za pośrednictwem stron internetowych ich organizatorów, a nie w kasie zoo.