"​Stolem" - taką nazwę wybrano dla 40-tonowego walczaka, czyli kluczowego elementu kotła elektrociepłowni. W gdańskim Porcie Czystej Energii w poniedziałek odbyła się uroczystość chrztu walczaka.

O wyborze imienia zadecydowano w trakcie ogólnodostępnego głosowania. W poniedziałek odbył się uroczysty chrzest "serca" instalacji w Porcie Czystej Energii.

Co oznacza nazwa "Stolem"?

Nazwę Stolem zaproponowała Kamila Węgrzynowska z Gdańska.

Stolemy według historii Kaszub to olbrzymy... odznaczali się rzekomo nadzwyczajnym wzrostem i siłą. Stolemowie tworzyli wzgórza, mierzeje na jeziorach czy mielizny na morzu. Z kolei w zbiorze legend kaszubskich "Dobro zwycięża" Ceynowa przedstawił inne opowiadanie, wedle którego Stolemowie mieli być dobrymi istotami, pomagającymi ludziom. Nasz gdański walczak kojarzy mi się właśnie z olbrzymem Stolemem, który będzie ciężko pracował i pomagał nam gdańszczanom - mówi pomysłodawczyni nazwy "Stolem".

Spalarnia w Gdańsku ma być gotowa do końca 2023 roku. Do gdańskiej instalacji trafiać będą odpady z Gdańska i 34 pomorskich gmin skupionych wokół 3 instalacji komunalnych.

Tekst i zdjęcia: Sylwia Kwiatkowska-Łaźniak, RMF Maxxx