​Aktorzy z Teatru Muzycznego w Gdyni przygotowują się do występów korzystając ze specjalnej komory hiperbarycznej. W ten sposób regenerują siły przed spektklami, a nawet... uczą się roli.

Przez najbliższy rok artyści będą mogli korzystać z komory podczas sesji dotleniających organizm. Sprzęt, który pojawił się w teatrze pomaga aktorom w szybszej regeneracji sił przed kolejnymi występami.

Jak komora hiperbaryczna trafiła do gdyńskiego teatru?

Komora hiperbaryczna stworzona przez gdyński startup z Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego daje artystom możliwość godzinnego wypoczynku poprzez zastosowanie tlenoterapii. W komorze hiperbarycznej aktorzy w przyspieszony sposób regenerują swoje siły.

Takie wsparcie przydaje się zwłaszcza w okresach przedpremierowych, kiedy wkładamy szczególny wysiłek fizyczny i emocjonalny w przygotowanie się do roli - mówi Jakub Brucheiser aktor z Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej.

Nasz zawód to ruch, taniec, wysiłek fizyczny, więc regeneracja jest dla nas wręcz niezbędna. Sesja w komorze trwa godzinę. W tym czasie słuchamy muzyki, uczymy się roli - dodaje Jakub Brucheiser.

W jaki sposób tlenoterapia pomaga aktorom?

W komorze organizm jest dotleniany w warunkach podwyższonego ciśnienia. Dzięki temu tlen dociera do każdej komórki ciała.

Tryb pracy aktorów jest bardzo intensywny, są na pełnym gazie i działają na pełnych obrotach. W czasie seansu w komorze wspierane są wszystkie możliwe procesy odnowy biologicznej organizmu, poprawiane są procesy pamięciowe - tłumaczy Anna Wątroba z Omnioxy.

Startup z Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego w Gdyni swoje komory udostępniał także sportowcom z Trójmiasta. Korzystały z nich między innymi gdyńskie koszykarki, a także piłkarze Arki Gdynia.

Autor: Sylwia Kwiatkowska Łaźniak RMF Maxxx