Pomorscy policjanci przeprowadzili w piątek wieczorem kontrole tzw. przewozów na aplikację. Zatrzymali cztery osoby, odnaleźli również dwie osoby zaginione.

W piątkowy wieczór odbyła się kolejna akcja policjantów z wydziałów kryminalnych, ruchu drogowego i oddziału prewencji, którzy kontrolowali pojazdy i kierowców świadczących w Gdańsku, Sopocie i Gdyni usługi przewozowe na aplikację - przekazała młodsza aspirant Anna Banaszewska-Jaszczyk z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Wyjaśniła, że mundurowi sprawdzali posiadanie wymaganych licencji na przewóz osób, obecność w organizmie kierowców alkoholu, bądź środków odurzających i psychotropowych, legalność ich pobytu, wyposażenie pojazdów, ale przede wszystkim prowadzili czynności mające na celu zapobieganie przestępstwom o charakterze seksualnym, do których dochodziło w tego rodzaju transporcie na terenie całego kraju.

Ofiarami tych zdarzeń zazwyczaj były młode kobiety, które podróżowały w godzinach wieczornych i nocnych między miejscem zamieszkania a klubem rozrywkowym czy dyskoteką - tłumaczy policjantka.

W trakcie kontroli prowadzonych w okolicy wytypowanych przez policjantów lokali, klubów i dyskotek na terenie Trójmiasta, wylegitymowano 172 osoby i skontrolowano 171 pojazdów. Przeprowadzono też 160 kontroli bagażu.

Trzy osoby zostały zatrzymane z uwagi na posiadanie środków odurzających, a jedna w związku z kierowaniem pojazdem po ich zażyciu. Ponadto, jedna z zatrzymanych osób posługiwała się sfałszowanym dokumentem prawa jazdy. Dwóch kolejnych skontrolowanych kierowców prowadziło pojazdy pomimo aktywnych zakazów sądowych - poinformowała mł. asp. Banaszewska-Jaszczyk.

Dodała, że policjanci wystawili także 23 mandaty karne i sporządzili dwa wnioski o ukaranie do sądu. Czterem kierującym zatrzymane zostały dowody rejestracyjne. Podczas działań policjanci ujawnili na terenie Gdyni również dwie osoby zaginione - przekazała.

W policyjnej akcji wzięli także udział funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, straży granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej.

Korzystasz z przewozów na aplikację? Oto policyjne rady

Osobom korzystającym z usług przewozów na aplikację policja zaleca: jeśli to możliwe, najlepiej podróżować w grupie; sprawdzać zgodności swojego przejazdu z danymi w aplikacji, tj. markę i numer rejestracyjny pojazdu, a w przypadku braku takiej zgodności - najlepiej zrezygnować z przejazdu; pozostawać w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu; udostępniać bliskiej osobie trasę swojego przejazdu.

Dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą "hasła bezpieczeństwa" w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła. Jeśli czujesz zagrożenie, zadzwoń pod numer alarmowy 112 - powiedz, gdzie jesteś i co się stało - tłumaczy policjantka.