W ramach Dni Solidarności Klimatycznej na sopockim Rynku odbędzie się dziś ekopiknik. W programie m. in.: wymiana roślin, ubrań, czy warsztaty poświęcone oszczędzaniu prądu. Jednym z głównych tematów będzie kryzys klimatyczny.

Od godziny 11:00 do 15:00 będzie można tam kupić rzeczy z tak zwanego "Eko Rynku", czy wziąć udział w warsztatach budowania balkonowych kompostników, produkcji ekologicznych kosmetyków czy energooszczędności. 

Jednym z punktów programu będą "wymianki". Za tym hasłem kryje się wydarzenie polegające na wymianie niepotrzebnych kurtek i płaszczy. Będzie można też wymieniać się roślinami.

"Ekorozmowy" i wykładów otworzy o godzinie 11:30 dyskusja na temat kryzysu klimatycznego. Specjaliści podpowiedzą, co robić, żeby zmiany klimatyczne zatrzymać i jak Sopot sobie z nimi radzi. W planach również warsztat "W trosce o jeże" i prezentacja "Skąd się bierze woda w sopockich kranach?".

Jak zapewniają organizatorzy, piknik będzie dobrą okazją do oddania głosu na projekty Sopockiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku głosowanie trwa do 19 września. Sopot przekaże na projekty zgłoszone w budżecie 3,57 mln zł z czego 1,65 mln zł na zadania ogólnomiejskie i 1,92 mln na lokalne.

"Mniej" - Dni Solidarności Klimatycznej

Od poniedziałku do końca tygodnia w Trójmieście trwają II Dni Solidarności Klimatycznej. W ich ramach zaplanowano szereg wydarzeń, warsztatów i debat poświęconych szeroko rozumianej ekologii i kreowaniu proekologicznych postaw. 

Tegoroczne Dni Solidarności Klimatycznej odbywają się pod hasłem "mniej". Zgodnie z intencją organizatorów to hasło ma zachęcać do refleksji na temat naszych codziennych nawyków.

autor: Stanisław Pawłowski