Ma poprawić efektywność leczenia onkologicznego, zwiększyć dokładność operacji i skrócić ich czas. Robot neurochirurgiczny wraz z nawigacją i ramieniem 3D trafił do Szpitala Klinicznego nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Bogusław Machaliński podkreślił, że przy kadrze "na najwyższym poziomie" nowy sprzęt to "kropka nad i" do specjalistycznych zabiegów neurochirurgicznych w szpitalu.

Zabiegi robotyczne zawsze są precyzyjne, bardziej oszczędzające, a przede wszystkim - jeśli mówimy o sprawach nowotworowych - na pewno zachowany jest margines bezpieczeństwa, w związku z tym jest większa pewność, że będzie trwałe wyleczenie u pacjentów nowotworowych - mówił rektor.

Dodał, że w przypadku operacji ortopedycznych większa precyzja przekłada się na mniejszą traumę, mniejszy obrzęk tkanki i szybszy powrót do zdrowia.

Kierujący Kliniką Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej prof. Leszek Sagan wyjaśnił, że nowy sprzęt to urządzenie, w którym połączone są elementy elektroniczne i mechaniczne sterowane komputerowo.

W chirurgii robot to takie urządzenie, które dzięki temu, że jest mechanicznie ruchome, ale w sposób bardzo precyzyjny i dokładny, może w istotnym aspekcie poprawić dokładność i sprawność operacji - tłumaczył.

Zestaw robotyczny, który otrzymała kierowana przez niego klinika, składa się m.in. z robota neurochirurgicznego z ruchomym ramieniem i ramieniem 3D, które ma możliwość ruchu naokoło leżącego na stole operacyjnym chorego i wykonania w ten sposób badania, które praktycznie można porównać do badania tomografii komputerowej. 

Urządzenie zostało kupione w ramach dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Kosztowało blisko 8 mln zł.