Brak dzwonków i oceny kształtujące zamiast tradycyjnej skali - to część zmian w szkołach podstawowych w Wodzisławiu Śląskim (woj. śląskie). RMF FM odwiedził jedną z placówek, żeby sprawdzić jak wyglądał pierwszy miesiąc nauki uczniów w ramach nowego systemu.

Szkoły podstawowe w Wodzisławiu Śląskim nowy sposób nauki wprowadziły z początkiem roku szkolnego 2023/2024.

Nowa metoda polega na braku ocen w skali od jedynki do szóstki - zastąpiły je oceny kształtujące. Nie ma również dzwonków - to nauczyciel mówi uczniom, kiedy lekcja się kończy.

Brak dzwonków

Dokładnie miesiąc od rozpoczęcia roku szkolnego reporterka RMF FM Anna Kropaczek odwiedziła SP nr 2 im. Juliana Tuwima w Wodzisławiu Śląskim. 

Jak wygląda działanie szkoły bez dzwonków? Trzeba się bardziej pilnować i chodzić z zegarkiem - mówi jeden z uczniów. Na pytanie o to, czy dzwonek był denerwujący, uczeń powiedział: "Nie".

Najgorzej jest wtedy, jak oni są na podwórku na przerwie, bo wtedy albo dzieci muszą same pilnować albo nauczyciel woła - powiedziała opiekunka jednego z uczniów.

Więcej projektów

Nauka w wodzisławskich szkołach jest inna również ze względu na liczbę dni nauki - docelowo przez 4 dni w tygodniu nauka ma się odbywać w szkolnych salach, jeden dzień ma być poświęcony na pracę poza szkołą.

Większość klas już jakiś projekt realizuje. Na pewno to jest geografia, historia, język polski. Kontynuujemy nasze zamierzenie, powoli wychodzimy na zewnątrz, krok po kroczku - powiedział wicedyrektorkę szkoły Weronikę Stosór-Gunerkę.

Jak mówi jeden z uczniów z szóstej klasy, "więcej jest teraz projektów". Dzisiaj oddajemy projekt z historii - podróże geograficzne - dodaje.

Opracowanie: