"Jest niewiele większa od ludzkiego kciuka i waży niecałe 20 g" - napisał w mediach społecznościowych Śląski Ogród Zoologiczny o urodzonej pigmejce karłowatej - czyli najmniejszej małpie świata. Jak dodało zoo, "to pierwszy maluch, który przyszedł na świat w 2023 roku".

Śląskie zoo podało, że urodziła się tam pigmejka karłowata, czyli "najmniejsza małpa świata".

Jest niewiele większa od ludzkiego kciuka i waży niecałe 20 g. Jak to u pigmejek bywa, młode większość czasu spędza wtulone w grzbiet ojca - Leona. Mama Leokadia przejmuje młode tylko na czas karmienia. To pierwszy maluch, który przyszedł na świat w 2023 r. - podał Śląski Ogród Zoologiczny na Facebooku.

Małpka przyszła na świat 5 stycznia 2023 r. Malucha początkowo trudno było zauważyć, ponieważ młode pigmejki po urodzeniu mają wielkość ludzkiego kciuka i ważą zaledwie około 16 g - informuje śląskie zoo. Jak dodaje, "dopiero po 3 miesiącach maluch staje się bardziej niezależny i zaczyna przemieszczać się samodzielnie".

Śląski Ogród Zoologiczny poinformował, że małpka jest zdrowia i szybko rośnie. Na razie nieznana jest płeć małej pigmejki - jej rozpoznanie będzie możliwe dopiero gdy maluch będzie przemieszczał się samodzielnie. Nie chcemy dodatkowo stresować malucha i jego rodziców. Młode nie otrzymało jeszcze imienia. Zgodnie z zasadą przyjętą przez opiekunów małp, wybrane zostanie imię rozpoczynające się na literę "L" - czytamy na stronie internetowej śląskiego zoo.

Pigmejka karłowata w naturze występuje w Ameryce Południowej w rejonie górnego biegu amazonki (Ekwador, Brazylia, Kolumbia). Małpki komunikują się ze sobą wydając dźwięki podobne do śpiewu ptaków. Prowadzą nadrzewny tryb życia. Odżywiają się owocami, liśćmi, owadami, larwami oraz małymi kręgowcami i bezkręgowcami. Uważane są za najmniejszych przedstawicieli małp - dorosłe osobniki osiągają długość ciała około 13 cm (bez ogona) i masę około 124 g. Gatunek ten został wpisany do czerwonej księgi zwierząt i zaklasyfikowany jako narażony na wyginięcie (kategoria VU).