W dniu pogrzebu papieża Benedykta XVI Jasna Góra trwa w modlitwie wdzięczności za jego posługę – przekazało w czwartek biuro prasowe sanktuarium. Zakonnicy spotkali się na mszy świętej dziękczynnej. Wskazują też na przywiezioną przez Benedykta XVI w 2006 r. papieską złotą różę.

W kaplicy Cudownego Obrazu rozpoczęła się wspólnotowa msza święta dziękczynna pod przewodnictwem generała zakonu paulinów Arnolda Chrapkowskiego. Jak powiedział na rozpoczęcie mszy o. Chrapkowski, paulini łączą się tego dnia z całym Kościołem powszechnym, by dziękować Bogu za jego wielki dar, jakim był kard. Józef Ratzinger, papież Benedykt XVI.

Pragniemy dziękować przede wszystkim za jego przykład wiary, za jego głęboką wiarę. Za to, że we wszystkich wydarzeniach życia potrafił odnieść się zawsze do tego, który jest drogą, prawdą i życiem - do Jezusa Chrystusa - wskazał generał paulinów.

Dziękujemy za tego, który dla wszystkich nas jest drogowskazem, jak winniśmy żyć, jak w czasie zamętu, w czasie różnych poglądów mamy żyć we wspólnocie Kościoła, która nie jest oparta na człowieku, ale oparta jest na Bogu - zaznaczył. Niech Bóg obdarzy go życiem wiecznym, duchową radością, aby będąc przed Bogiem, mógł być naszym orędownikiem - dodał o. Chrapkowski.

Biuro prasowe Jasnej Góry przypomniało w czwartek m.in., że Benedykt XVI przybył tam 26 maja 2006 r., w drugim dniu pielgrzymki do Polski, która odbywała się pod hasłem "Trwajcie mocni w wierze". Papież mówił w jasnogórskim sanktuarium o szkole Maryi uczącej miłości Boga.

Podczas sprawowanego w 2006 r. nabożeństwa majowego Benedykt XVI powiedział m.in.: zwracając nasze oczy ku Matce Najświętszej, możemy dostrzec Jej "tak" wobec ciągłego, nieustannego wypełniania woli Bożej. To jej "fiat" jest również zaproszeniem skierowanym do nas, abyśmy tak jak ona czynili i podejmowali wolę Bożą w naszym życiu.

Rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik przypomniał w czwartek, że trwałym znakiem obecności tam śp. papieża Benedykta XVI jest złota róża przekazana gospodarzom Jasnej Góry podczas pielgrzymki w 2006 r. Róża ta miała być darem papieża Pawła VI z okazji tysiąclecia chrztu Polski w 1966 r., jednak wówczas Paweł VI nie dostał zgody od władz komunistycznych na przyjazd do Polski.

Choć w 1979 r. Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki na Jasną Górę ofiarował sanktuarium inną różę papieską wolą Benedykta XVI było dopełnienie woli Pawła VI i przekazanie tamtej róży Matce Bożej Jasnogórskiej. Róża ta, podobnie jak ofiarowane przez Jana Pawła II, i kolejna róża - Franciszka, umieszczona jest obok Cudownego Obrazu.

To dla nas zaszczyt, ale też wielkie zobowiązanie - podkreślił cytowany w informacji sanktuarium o. Bortnik. Rzecznik zaznaczył, że każde wotum umieszczone w ołtarzu Matki Bożej ma swój wymiar i znaczenie, ale trzy papieskie złote róże to wymowny dar zapraszający, aby jeszcze ściślej jednoczyć się z Maryją - lepiej służyć jej i zgłębiać jej słowa: uczyńcie wszystko cokolwiek syn mój wam powie.

Przedstawiciele Jasnej Góry akcentują, że Benedykt XVI w czasie swojego pontyfikatu dawał liczne dowody duchowej łączności z tym miejscem. Wskazują, że wydarzeniem, które wyjątkowo wpisało go w częstochowskie sanktuarium, było poświęcenie w Rzymie w 2010 r. koron dla Cudownego Obrazu Matki Bożej, ufundowanych w 100. rocznicę rekoronacji (po kradzieży koron w 1910 r.).

Kard. Joseph Ratzinger był na Jasnej Górze jeszcze przed wyborem na Stolicę Piotrową - podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II 6 czerwca 1979 r. Później modlił się tam 26 maja 2002 r., gdy świętował swój jubileusz 25-lecia sakry biskupiej.

Benedykt XVI zmarł w sobotę rano w wieku 95 lat. Na wieść o śmierci emerytowanego papieża na Jasnej Górze zabrzmiały dzwony.