Rekrutacja do pracy na stanowisko kuriera prowadzona na jednym z portali internetowych zakończyła się dla 24-letniego mieszkańca powiatu łańcuckiego zatrzymaniem przez policję. Powód? Mężczyzna myślał, że aplikuje na stanowisko kuriera, a tymczasem został wspólnikiem grupy oszustów działających metodą "na policjanta".

W miniony czwartek policjanci przyjęli zgłoszenie o oszustwie. Na telefon stacjonarny 72-letniej mieszkanki powiatu przeworskiego zadzwoniła kobieta, która poinformowała, że jej siostrzenica spowodowała wypadek drogowy i potrzebne są pieniądze, aby uniknęła więzienia. Następnie słuchawkę przejęła inna kobieta, która podał się za policjantkę i poleciła przekazać umówioną kwotę kurierowi. Seniorka uwierzyła oszustom i straciła 40 tysięcy złotych.

Oferta pracy: Zatrudnię kuriera

Funkcjonariusze ustalili, że mężczyzna, który odebrał pieniądze od seniorki, mógł poruszać się bmw. Policjanci z wydziału kryminalnego z Przeworska dotarli do 24-letniego właściciela auta i potwierdzili, że to on był kurierem. W środę został on zatrzymany.

Policjanci ustalili, że mężczyzna za pośrednictwem portali internetowych szukał pracy. 24-latek znalazł ogłoszenie, które go zainteresowało. Zadzwonił pod podany numer telefonu, a po jakim czasie, skontaktowała się z nim osoba i zaproponowała mu pracę w charakterze kuriera. Jego zadanie miało polegać na odbiorze przesyłek, od konkretnych osób. W taki właśnie sposób mieszkaniec powiatu łańcuckiego rozpoczął współpracę z szajką oszustów działających metodą "na policjanta". I to właśnie on odebrał pieniądze od 72-letniej mieszkanki Gminy Tryńcza - informuje podkarpacka policja.

Dozór dla 24-letniego "kuriera"

Mężczyzna usłyszał zarzuty, a prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policja przypomina, że funkcjonariusze nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy. Nie proszą też o ich przekazanie, przelanie na jakieś konto oraz pozostawienie w umówionym miejscu w zamian za załatwienie jakiejś sprawy. Policjanci apelują również do bliskich osób starszych, by mówili im o zagrożeniach ze strony takich oszustów i ustalili sposób postępowania w podejrzanych sytuacjach. O każdej próbie wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy policję, korzystając z numeru alarmowego 112 lub dzwoniąc do dyżurnego policji.