Policjanci z Mielca na Podkarpaciu szkolili się wspólnie z żołnierzami 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA, którzy stacjonują na terenie miejscowego lotniska. Ćwiczenia mają na celu wymianę doświadczeń oraz zgranie w sytuacji konieczności wspólnego reagowania.

Jak poinformowała w sobotę podkarpacka policja, w ostatnim czasie odbyło się kilka różnych ćwiczeń.

Kto uczestniczy w szkoleniach?

Do udziału w szkoleniach zapraszani są również strażnicy miejscy, strażacy, ratownicy medyczni, a także funkcjonariusze Plutonu Wsparcia Taktycznego Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, Straży Granicznej oraz CBŚP - podano w komunikacie.

Jednym z najciekawszych wspólnych ćwiczeń było to dotyczące "wejść siłowych i odblokowywania obiektów". Przeprowadzono również szkolenie z zakresu zatrzymań niebezpiecznych przestępców oraz tresury psów służbowych.

Strona amerykańska zaprezentowała możliwości swoich psów bojowych oraz ich przewodników natomiast przewodnicy z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu dali pokaz tresury, posłuszeństwa oraz ujawniania materiałów niebezpiecznych przez swoich czworonożnych podopiecznych - podkreślili mieleccy policjanci.

Kto wygrał mecz policjanci - żołnierze?

Funkcjonariusze uczestniczyli również w ćwiczeniach zorganizowanych przez 82. Dywizję Powietrznodesantową w zakresie zarządzania kryzysowego, w którym udział brali ratownicy medyczni oraz strażacy. Jak zaznaczono w komunikacie, celem ćwiczeń było przede wszystkim zsynchronizowanie działań podczas sortowania Triaż, które jest procedurą medyczną polegającą na segregacji rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowań.

W informacji podano również, że zwieńczeniem współpracy pomiędzy mielecką policją a amerykańskimi żołnierzami był towarzyski mecz piłki nożnej. Policjanci wygrali 3:2. Jak dodano, żołnierze amerykańscy już zapowiedzieli rewanż.