W Szpitalu Powiatowym w Szamotułach działa już zakupiony sprzęt medyczny. To m.in. aparat do znieczulenia, pompy infuzyjne, łóżko porodowe, aparaty RTG i USG. Urządzenia kupiono dzięki dofinansowaniu wynikającego z porozumienia między samorządami.

Kilkanaście nowych urządzeń medycznych trafiło do Szpitala Powiatowego w Szamotułach w Wielkopolsce. Zakup był możliwy dzięki porozumieniu między samorządami podpisanym w marcu 2021. W szamotulskiej lecznicy działa już sprzęt za 1,8 mln złotych.

Dofinansowanie dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szamotułach pozwoliło na remont Działu Radiologii, zaopatrzonego teraz w nowoczesne aparaty RTG i USG. Na oddziały szpitalne zakupiono też aparat do znieczulenia, pompy infuzyjne, centralę do monitorowania funkcji życiowych oraz defibrylator. Z kolei Oddział Ginekologiczno-Położniczy ma od teraz nowoczesne łóżko porodowe.

Ten sprzęt medyczny to kolejny dowód na to, jak ważna jest współpraca samorządów i jak konkretne korzyści może przynieść mieszkańcom - podkreślił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i prezes Metropolii Poznań. To właśnie dzięki dobremu współdziałaniu udało nam się zdobyć dofinansowanie. Nawet najlepsi lekarze nie mogą pomagać na miarę swoich możliwości, jeśli nie mają dobrej aparatury. Dlatego regularnie finansujemy inwestycje dla szpitali - nie tylko w Poznaniu.

23 samorządy Metropolii Poznań już 10 listopada 2020, w pierwszym roku pandemii koronawirusa przyjęły uchwałę o woli przekazania pieniędzy szpitalom. Później nastąpiło ustalenie potrzeb placówek medycznych oraz określenie formalnych rozwiązań, które umożliwiają skierowanie środków na ten właśnie cel. W sumie na zakupy dla szpitali przygotowano 13 milionów złotych. Sprzęt dla szamotulskiego szpitala to kolejna odsłona działań prowadzonych przez samorządy.