Nawet 15 lat więzienia grozi dwóm mieszkańcom Olsztyna, którzy w piątek wieczorem chcieli dokonać kradzieży w jednym ze sklepów przy ulicy Bajkowej. Dwóch mężczyzn w wieku 28 i 39 lat próbował powstrzymać policjant po służbie. Mężczyźni byli jednak agresywni i grozili funkcjonariuszowi bronią.

Do zdarzenia doszło w piątek, 27 stycznia, w jednym ze sklepów na terenie Olsztyna. Będący w czasie wolnym od służby funkcjonariusz z Wydziału Zabezpieczenia Miasta Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zauważył mężczyznę, który dokonał kradzieży sklepowej. Policjant natychmiast zainterweniował i postanowił go zatrzymać. Kiedy złodziej dowiedział się, że ma do czynienia z policjantem, stał się agresywny. Po chwili do funkcjonariusza podszedł, jak się później okazało, drugi sprawca kradzieży. Mężczyźni zaatakowali policjanta, a jeden z nich wyciągnął przedmiot przypominający broń palną i skierował go w kierunku funkcjonariusza. Następnie złodzieje uciekli ze sklepu.

Po kilku godzinach mężczyzn zatrzymano w jednym z mieszkań. Okazało się, że to 28- i 39-letni mieszkańcy Olsztyna, dobrze znani policji. W trakcie przeszukania domu znaleziono przedmiot, którym grożono policjantowi. Była to broń pneumatyczna, która w momencie zdarzenia była najprawdopodobniej załadowana i jej użycie mogło doprowadzić do poważnego uszkodzenia ciała - mówi mł. asp. Andrzej Jurkun z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego mężczyźni w wieku 28 i 39 lat usłyszeli zarzuty dotyczące kradzieży rozbójniczej oraz czynnej napaści na funkcjonariusza. Obaj mężczyźni byli już wielokrotnie karani za podobne przestępstwa i będą odpowiadać w warunkach tzw. recydywy. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec mężczyzn policyjnego dozoru.

Opracowanie: