Kontrole prędkości osób jeżdżących na hulajnogach elektrycznych zapowiadają policjanci w Elblągu. Od początku roku elbląska policja odnotowała 3 wypadki i 2 kolizje z udziałem użytkowników takich pojazdów.

Elbląscy policjanci będą kontrolować prędkość osób jeżdżących hulajnogami elektrycznymi. 

Wynika to z oczekiwań społecznych i sugestii mieszkańców, które były przesyłane między innymi za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od początku roku elbląscy funkcjonariusze odnotowali 3 wypadki i 2 kolizje z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych. W tych zdarzeniach były osoby ranne - podkreślił Jakub Sawicki z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Zasady obowiązujące użytkowników hulajnóg elektrycznych

Funkcjonariusze przypominają, że na hulajnodze elektrycznej należy poruszać się drogami rowerowymi. Jeżeli ich nie ma, to dopuszcza się jazdę jezdnią, ale pod warunkiem, że prędkość dla samochodów na tej trasie nie wynosi więcej niż 30 kilometrów na godzinę.

Na drogach rowerowych czy jezdniach maksymalna prędkość jazdy hulajnogą wynosi 20 kilometrów na godzinę.

Kierujący hulajnogami, podobnie jak rowerzyści, powinni też wyciągnięciem ręki sygnalizować zamiar skrętu. 

Hulajnogi trzeba  parkować równoległe do krawędzi chodnika i jak najdalej od jezdni. Przepisy dopuszczają jazdę po chodniku, ale wtedy hulajnogą trzeba poruszać się tak szybko, jak poruszają się piesi. 

Jeśli chodzi o wiek, to minimalną granicą jest 10 lat. Jednocześnie osoba niepełnoletnia musi mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci poniżej 10. roku życia mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych, ale tylko w strefach zamieszkania oraz pod opieką osoby dorosłej. Dodatkowo nie można kierować pojazdem po spożyciu alkoholu.