Od 1 stycznia 2023 r. status miasta otrzyma 15 miejscowości. Cztery z nich są w woj. łódzkim, cztery na Mazowszu, dwie w Małopolsce, dwie w woj. świętokrzyski, jedna na Dolnym Śląsku, jedna w woj. śląskim i jedna w Wielkopolsce. Łącznie w Polsce będzie 979 miast.

W lipcu Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, przedłożone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

"Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich" - dodano w komunikacie. 

Dziś odbyła się uroczystość nadania praw miejskich tym miejscowościom.

1 stycznia 2023 r. status miasta otrzyma: 

  • Miękinia (woj. dolnośląskie),
  • Jeżów (woj. łódzkie),
  • Dąbrowice (woj. łódzkie),
  • Rozprza (woj. łódzkie),
  • Ujazd (woj. łódzkie),
  • Książ Wielki(woj. małopolskie),
  • Czarny Dunajec (woj. małopolskie),
  • Latowicz (woj. mazowieckie),
  • Bodzanów (woj. mazowieckie),
  • Jastrząb (woj. mazowieckie),
  • Jadów (woj. mazowieckie),
  • Włodowice (woj. śląskie),
  • Łopuszno (woj. świętokrzyskie),
  • Piekoszów (woj. świętokrzyskie),
  • Miasteczko Krajeńskie (woj. wielkopolskie). 

Tego samego dnia zmienią się granice:

  • gminy Domaniów i gminy Wiązów (woj. dolnośląskie),
  • miasta Sanok i gminy Sanok (woj. podkarpackie),
  • miasta Słupsk i gminy Słupsk (woj. pomorskie),
  • miasta Koszalin, gminy Biesiekierz, gminy Manowo (woj. zachodniopomorskie),
  • gminy Sianów i gminy Mielno (woj. zachodniopomorskie).

Na Mazowszu cztery miejscowości uzyskają prawa miejskie

"Mamy więcej obaw niż nadziei" - mówili w lipcu dziennikarzowi RMF FM Michałowi Dobrołowiczowi mieszkańcy mazowieckiego Latowicza w powiecie mińskim. Miejscowość liczy 1,5 tysiąca mieszkańców.

Na Mazowszu status miasta od 2023 roku otrzymają - poza Latowiczem w powiecie mińskim - także Bodzanów w powiecie płockim, Jastrząb w powiecie szydłowieckim i Jadów w powiecie wołomińskim. Jak wynika z uzasadnienia, te miejscowości miały prawa miejskie do 1869 roku i również cieszą się rozwiniętą infrastrukturą. 

W Latowiczu mieści się zabytkowy kościół wybudowany w latach 1899-1911. W Jastrzębiu jest kościół z początku XX wieku, a w nim malowany na desce obraz Matki Bożej Bolesnej z przełomu XVI i XVII wieku. 

W Jadowie znajduje się rynek, którego dominantą jest murowany kościół z lat 80. XIX wieku. 

Wśród atutów Bodzanowa wymieniono Jarmark Norbertański wzorowany na średniowiecznym jarmarku organizowanym w tej miejscowości od 1415 roku.

Atrakcje nowych miast

W woj. łódzkim miastem zostaną: Jeżów w powiecie brzezińskim, Dąbrowice w powiecie kutnowskim, Rozprza w powiecie piotrowskim i Ujazd w powiecie tomaszowskim. Uzasadniając nadanie nowej rangi przypomniano, że wszystkie te miejscowości miały już prawa miejskie do 1870 roku, mają rozwiniętą infrastrukturę a większość ich mieszkańców pracuje poza rolnictwem. W Dąbrowicach ponadto zachowały się dwa place targowe, zabytkowy ratusz i kościół z I połowy XIX wieku. W Rozprzy centrum stanowi zaś zabytkowy rynek wraz z otaczającymi go ulicami. W 2021 roku otwarto tam również Muzeum Ziemi Rozprzańskiej.

W woj. świętokrzyskim na listę miast trafią położone w powiecie kieleckim Łopuszno i Piekoszów. W Łopusznie znajduje się zabytkowy pałac z przełomu XIX i XX wieku wzniesiony według projektu Władysława Marconiego oraz Wzgórze Trzech Krzyży. Działa tam też ośrodek sportowo-wypoczynkowy z boiskiem do piłki nożnej, kortem tenisowym i sceną koncertową. Od 41 lat odbywają się tam Międzynarodowe Plenery Malarskie. W Piekoszowie przez bliskość do Kielc i skoncentrowanie zabudowy przy drogach krajowych praktycznie zanikła działalność rolnicza.

W woj. małopolskim status miasta uzyskają Książ Wielki w powiecie miechowskim oraz Czarny Dunajec w powiecie nowotarskim. Prawa miejskie Książ Wielki prawdopodobnie uzyskał przed 1381 rokiem, a utracił je w 1869 roku. W centrum znajduje się zrewitalizowany rynek, a wśród zabytków są XIV-wieczne kościoły, pałac Mirów wybudowany w latach 1585-95, czy synagoga z 1846 roku. Czarny Dunajec od 1925 roku był gminą miejską, a prawa miejskie utracił na mocy ustawy z 1933 roku. Obecnie liczy blisko 3,8 tys. mieszkańców, a osią jego układu prowadzącą do podłużnego rynku jest ulica Piłsudskiego.

W woj. dolnośląskim nowym miastem będzie Miękinia w powiecie średzkim. Miejscowość liczy ponad 2 tys. mieszkańców, którzy żyją głównie z działalności pozarolniczej. Miękinia jest dobrze skomunikowana dzięki drodze krajowej nr 94 oraz zachodniej obwodnicy aglomeracji wrocławskiej. Przebiega też przez nią linia kolejowa Wrocław - Drezno.

W woj. śląskim miastem zostaną Włodowice w powiecie zawierciańskim. W przeszłości Włodowice miały prawa miejskie, a utraciły je w 1870 roku. Centrum tej miejscowości stanowi zrewitalizowany rynek z wmurowaną płytą herbową, a jej atrakcją są ruiny pałacu wybudowanego w latach 1669-81.

W woj. wielkopolskim nowy status zyska Miasteczko Krajeńskie w powiecie pilskim. Centrum Miasteczka, które ponownie stanie się miastem, stanowi rynek (Plac Wolności) z ciągiem historycznej architektury. Miasteczko Krajeńskie posiadało prawa miejskie w XV wieku, jednak zniesiono je w 1973 roku.