​Tak trudnego roku dla finansów Lublina jeszcze nie było. Przez rządowe zmiany w systemie podatkowym do miejskiej kasy wpłynie o blisko 300 mln zł mniej - informuje prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Ubytek w dochodach z roku na rok jest większy, w 2022 roku przekroczył on 200 mln zł, a w roku 2021 było o 55 mln zł mniej. 

Rząd PiS bardzo głęboko sięga do kieszeni mieszkańców Lublina, zabierając lubelskim podatnikom aż 230 mln zł z budżetu na 2023 r. Te pieniądze powinny trafić na lubelskie szkoły i przedszkola, oświetlenie dróg i chodników, komunikację miejską, sprzątanie ulic czy wsparcie osób w potrzebie, tymczasem zasilają budżet centralny - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Jak podkreśla rekompensata dla samorządów przewidziana w Polskim Ładzie przewiduje pokrycie jedynie niewielkiej części utraconych dochodów: 73 z 300 mln zł. Co więcej, 15 proc. kwoty rekompensaty jest z góry przypisane na zadania z zakresu poprawy efektywności energetycznej, miasto nie może tą kwotą swobodnie dysponować na stale rosnące wydatki bieżące związane z usługami dla mieszkańców - mówi skarbnik miasta Lucyna Sternik.

Będą podwyżki lokalnych podatków i opłat

Samorządowcy zapowiadają, że wzrosną lokalne podatki i opłaty. Po pierwsze podatek od nieruchomości. Roczna stawka za budynki mieszkalne wzrośnie z 83 gr na 1 zł. A stawka od "gruntów pozostałych" wzrośnie z 52 gr na 61 gr za mkw. rocznie. Stawka podatku od nieruchomości naliczana za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub zajęte na ten cel części budynków mieszkalnych ma wzrosnąć z 24,45 zł na 28,21 zł rocznie.

Większa będzie roczna stawka podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: zamiast 1 zł będzie 1,14 zł.

Właściciel budynku handlowego 1100-metrowego, z działką 30 tys. mkw., dzisiaj płaci blisko 57 tys. zł podatku rocznie. W przyszłym roku będzie płacił o około 9,5 tys. zł więcej - zapowiada prezydent Krzysztof Żuk.

Od 1 stycznia wzrośnie opłata za pobyt w miejskim żłobku, która jest wyliczana, jako 10 proc. płacy minimalnej. Ponieważ rząd ma podnieść płacę minimalną do 3490 zł, opłata wyniesie 349 zł (obecnie 310 zł). Od lipca 2023 r. minimalna ma wzrosnąć do 3600 zł, więc za żłobek będzie się płacić 360 zł.

Ze wzrostem płacy minimalnej wzrosną stawki opłat za godzinę usług opiekuńczych przyznawanych przez MOPR do poziomu 30 zł od stycznia oraz 31 zł od lipca - zapowiada ratusz. Stawki specjalistycznych usług opiekuńczych będą podniesione do 31 zł od stycznia oraz 33 zł od lipca.

O 15,5 proc. mają wzrosnąć opłaty za korzystanie z cmentarzy komunalnych. Miasto wiąże to ze wskaźnikiem inflacji. Dodatkowo, planowane jest wprowadzenie dodatkowej opłaty z tytułu pochówku w kolumbarium.

Opłaty za postój samochodów w strefie płatnego parkowania będą zgodne z uchwałą Rady Miasta z 8 września 2022 r, co oznacza ich podniesienie o około 8 do 15 proc. w zależności od podstrefy oraz długości parkowania oraz o 15 proc. za w przypadku zajęcia lub dzierżawy pasa drogowego.

O 10 zł miesięcznie więcej trzeba będzie płacić za pobyt w bursie.

Oświata i pomoc społeczna w 2023 będą finansowane na niezmienionym poziomie. Miasto będzie także kończyć realizowaną ze środków europejskich budowę Dworca Metropolitalnego i prowadzić inwestycje w dzielnicach. Utrzymane będą także projekty realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego, Zielony Budżet, Inicjatywa lokalna i Program wsparcia ogrodów działkowych - mówi Lucyna Sternik.

W ramach dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych realizowana będzie budowa przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80 oraz przebudowa ul. Bliskiej i ul. Skowronkowej (częściowo dofinansowana ze środków z emisji obligacji przychodowych). Miasto złożyło także wniosek na budowę przedłużenia ul. Węglarza oraz rozbudowę i przebudowę ul. Konrada Wallenroda (również częściowe finansowanie z obligacji przychodowych). Emisja miejskich obligacji pozwoli także na rozbudowę ul. Raszyńskiej.

W 2023 roku planuje się także budowę sygnalizacji świetlnej oraz zatok autobusowych na skrzyżowaniu ulic: Józefa Franczaka "Lalka" - Skalskiego - Kazimierza Jagiellończyka oraz przebudowę sygnalizacji świetlnej wraz ze skrzyżowaniem ul. Doświadczalnej i al. Witosa.