Usunięto awarię serwera komputerowego w szpitalu w Wieluniu (woj. łódzkie), można więc już robić zdjęcia radiologiczne i tomografię. Wznowiliśmy badania wymagające tej diagnostyki - powiedział w sobotę PAP zastępca dyrektora ds. lecznictwa SPZOZ w Wieluniu Wojciech Ordon.

Do awarii w wieluńskim szpitalu powiatowym doszło w czwartek 19 maja. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wieluń (Łódzkie) poinformował o tym lokalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, co potwierdziła jego rzeczniczka Anna Leder.

Jakie były skutki awarii?

Podczas awarii nie wykonywano diagnostyki RTG i tomografii.

Wstrzymano planowe badania wymagające takiej diagnostyki - informowała w piątek rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ.

Nie było możliwości wykonywania w szpitalu zdjęć rentgenowskich i tomograficznych. W pilnych przypadkach jednak - jak podano w w łódzkim NFZ - lekarz mógł zrobić prześwietlenie i miał możliwość podglądu na ekranie, ale nie dało się zapisać zdjęcia.

Awaria usunięta, badania wznowione

Po dwóch dobach system komputerowy szpitala zaczął znowu działać. "Uporaliśmy się na szczęście z awarią" - podkreślił w sobotę w rozmowie z PAP z-ca dyrektora wieluńskiego szpitala Wojciech Ordon. "Można już robić zdjęcia radiologiczne i tomografię" - poinformował.

Wznowiliśmy badania wymagające tej diagnostyki. Zarówno badania planowe, jak i pilne - zaznaczył Ordon.

Dodał, że podczas awarii pacjentów wieluńskiego szpitala, którzy wymagali badań przewożono do innych placówek.

Na szczęście nie było żadnej sytuacji krytycznej - zapewnił.