Zabawne, kochane przez dzieci, nieco wyrośnięte koty z długimi, biało-czarnymi pasiastymi ogonami - dziś mają swoje święto. W Światowym Dniu Lemura ci mali mieszkańcy łódzkiego ZOO zostali nakarmieni przez opiekunów w strojach... lemurów.

27 października w  łódzkim ZOO świętowano dzień lemura.

Dzień lemura w Orientarium ZOO Łódź: pokazowe karmienia, nowe zabawki i opowieści opiekunów

W dniu swojego święta sympatyczne małpiatki czekają na podarki. Nasi goście mogą przynieść ze sobą prezent - niesłodzoną suszoną żurawinę - mówi Uljana Kałążny kierownik jednej z sekcji hodowlanych. To przysmak lemurów, więc taki podarek na pewno będzie strzałem w 10 - dodaje.

Lemury tego dnia, w prezencie od opiekunów, dostały też nowe zabawki. To na przykład konstrukcje z butelek, w których ukryte są przekąski - żeby się dostać do smakołyków, zwierzęta muszą się postarać.

Lemury - gatunek zagrożony

W Orientarium ZOO Łódź żyją dwa gatunki lemurów: lemury katta i wari rudy. Występujące endemicznie na Madagaskarze małpiatki w naturze pojawiają się coraz rzadziej.

Szacuje się, że lemurów katta pozostało jedynie 2500. Największym zagrożeniem dla tego gatunku jest kłusownictwo i utrata naturalnych siedlisk.

Ogon prawdę ci powie

Lemury katta to jedne z najpopularniejszych zwierząt. W łódzkim ogrodzie można je zobaczyć na zewnętrznym i wewnętrznym wybiegu, widocznym tuż po przekroczeniu bram Orientarium. Lemury żyją w grupach do 30 osobników, w naszym ogrodzie jest ich 15. Ich cechą charakterystyczną jest wyjątkowo miękka sierść i prążkowany, puszysty ogon - wyjaśnia Uljana Kałążny.

Co ciekawe, każdy lemur na końcu ogona ma zawsze czarny prążek! Ogon lemura to nie tylko pomoc przy zachowaniu równowagi, ale także wskaźnik nastroju i element informujący o emocjach zwierzęcia. Służy im również za kocyk w chłodniejsze dni.

Orientarium ZOO Łódź czynne jest codziennie. Goście mogą zaglądać do ogrodu także w dni świąteczne - również 1 czy 11 listopada.