Nie lada gratka czeka na miłośników sztuki w Muzeum Narodowym w Krakowie. Od 9 września w Gmachu Głównym, będzie można podziwiać wystawę “ŁEMPICKA”. Wystawa Tamary Łempickiej będzie okazją wejścia w świat malarstwa jednej z najbardziej niezwykłych artystek XX wieku.


W Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można podziwiać ponad trzydzieści obrazów artystki pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wybór ten pozwoli na prześledzenie twórczości Łempickiej od lat dwudziestych do pięćdziesiątych - czytamy na stronie Muzeum. 

Na wystawie pokazane zostaną także fotograficzne portrety Łempickiej wykonane  przez wybitnych  fotografów. Będzie to doskonała okazja do konfrontacji autokreacji Łempickiej przed obiektywem z jej wizją malarską.Wystawa powstaje w ścisłej współpracy w prawnuczką artystki, panią Marisą de Łempicką, dzięki której Muzeum Narodowe stara się pozyskać dzieła oraz materiały archiwalne z Tamara de Łempicka Estate oraz innych kolekcji.

Wystawa "ŁEMPICKA" w Muzeum Narodowym w Krakowie rusza 9 września i potrwa do 12 marca 2023 r.

Przypomnijmy, że do 14 sierpnia w Muzeum Narodowym w Lublinie prezentowana była wystawa „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”. Zobaczyło ją około 80 tys. osób.  Była to największa dotąd w Polsce prezentacja dokonań artystki.