Rozpoczyna się przebudowa ul. Królowej Jadwigi, na odcinku od ul. Jesionowej do ul. Robla. Najpierw wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej. Pierwsze prace ruszą w poniedziałek, 17 października. Sprawdź listę zmian.

Rozpoczyna się zapowiadany remont ul. Królowej Jadwigi - na odcinku od ul. Jesionowej do ul. Robla. W związku z nim kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej czekają utrudnienia. Zamknięty zostanie odcinek od ul. Robla do ul. 28 Lipca 1943. 

To kluczowy remont, jeśli chodzi o ulicę Królowej Jadwigi - przyznaje Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa. To remont, który nie ma dobrej tradycji i nie wpisuje się złotymi zgłoskami w historię naszego miasta. Zależałoby nam, żeby ten ostatni etap przebiegł zupełnie inaczej. Dobrze by było wreszcie zakończyć tę epopeję. Mam świadomość, że zarówno dla mieszkańców jak i przedsiębiorców to jest trudny moment. Zapewniamy wszystkim dojazd do posesji, choć nie będzie to łatwe ze względu na wąski pas drogi, na którym musi być ustawiony sprzęt oraz używane materiały budowlane - dodał.

Utrudnienia dla kierowców

Na odcinku od ul. Jesionowej do ul. 28 Lipca 1943 zostanie wprowadzony ruch wahadłowy. Ruch jednokierunkowy będzie obowiązywał na ulicach: 

  • Na Błonie (od ul. Hamernia do ul. Zarzecze),
  • Borowego, 
  • Pększyca-Grudzińskiego,
  • Wyrwy-Furgalskiego (w stronę ul. Królowej Jadwigi).

Chciałem uspokoić wszystkich, którzy w tym rejonie mieszkają lub prowadzą działalność gospodarczą. Wspólnie z kierownictwem budowy uzgodniono, że nie będzie żadnego problemu z dojazdem do tych miejsc. Uruchamiamy także możliwość parkowania w rejonie Muzeum Fotografii - zapowiada Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Spore zmiany w komunikacji miejskiej

Będą spore zmiany i to spore wyzwanie - przyznaje Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego. Wszystko, co dało się zrobić zaproponowaliśmy. Linie dla mieszkańców Woli Justowskiej i Olszanicy, linie, które pojadą objazdem przez ul. Księcia Józefa będą na odcinku Księcia Józefa przyspieszone. Będzie można nimi dojechać do Cracovii oraz do szkół podstawowych w rejonie Błoń.

Skrócona linia 102 z Krowodrzy Górki i Cichego Kącika dojedzie w okolice Strzelnicy i w tym miejscu będzie nawracać do centrum.

Trzecia propozycja to przy jednokierunkowej ul. Na Błonie specjalnie uruchamiana linia, obsługiwana przez busy z niską podłogą, które dadzą szansę na szybkie dojechanie do pętli tramwajowej w Bronowicach Małych. I w ciągu kilku, kilkunastu minut będzie można dojechać do centrum. Myślę, że to lepsza alternatywa niż objazd przez ulicę Ks. Józefa - mówi Łukasz Franek.

Franek dodał, że przez pierwsze dwa tygodnie Zarząd Transportu Publicznego będzie obserwował, które z rozwiązań najchętniej wybierają mieszkańcy i dostosuje do tego ofertę.  Zobaczymy, czy mieszkańcy wolą przejść przez budowę i wsiądą do "102", czy wybiorą busy do Bronowic, czy objazd ul. Księcia Józefa - powiedział reporterowi RMF FM.  

Linie autobusowe 134, 192 i 609 będą zawieszone. Szczegółowe informacje o trasach, jakimi kursować będzie komunikacja miejska w tyn rejonie znajdziesz tutaj .