Blisko 230 eksponatów z kości słoniowej, kłów morsa oraz koralowce i przedmiot ze skóry krokodyla przejęli policjanci we współpracy z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej. Właściciele dwóch galerii - w Tarnowie i Krakowie - oferowali je klientom bez wymaganych przepisami zezwoleń.

Eksponaty trafiły na przechowanie do Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Tarnowie.

Policjanci ze stołecznego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą od pewnego czasu weryfikowali informacje o handlu kością słoniową. W dwóch galeriach: w Tarnowie i Krakowie oferowane były wyroby z kości słoniowej, opisane jako antyki, w większości pochodzące z Azji.

Funkcjonariusze ustalili, że właściciel galerii nie ma wymaganych od 2022 roku i wydawanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zezwoleń i świadectw CITES na sprzedaż takich okazów.

W obu galeriach zabezpieczono prawie 230 eksponatów z kości słoniowej i kłów morsa, koralowce rafotwórcze, a także przedmiot ze skóry krokodyla. Ich łączna wartość to ok. 600 tys. złotych.

Postępowanie jest prowadzone w związku z naruszeniem przepisów o przewozie przez granicę UE i obrocie gatunkami chronionymi. Osobom, które robią to bez zezwolenia może grozić od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.