Jak zwykle na igrzyskach, doświadczenie miesza się z młodością. Tak będzie także w Soczi, gdzie obok 55-letniego reprezentanta Meksyku wystąpi 43-letni rosyjski saneczkarz, ale i 15-letni snowboardziści. Mamy dla Was kilka historii najstarszych i najmłodszych sportowców, którzy powalczą o medale.

Najstarszym uczestnikiem igrzysk będzie reprezentant Meksyku - niemiecki książę Hubertus von Hohenlohe. Narciarz, znany fotograf, piosenkarz. To dla niego już szósty występ na igrzyskach olimpijskich. Wiek - 55 lat. Von Hohenlohe będzie zajmował teraz drugie miejsce na liście najstarszych uczestników zimowych igrzysk. Starszy od niego był jedynie Szwed Carl August Kronlund, który wystąpił... w Chamonix w 1924 roku w curlingu. Miał wtedy 58 lat.

Von Hohenlohe pochodzi ze znanego niemieckiego rodu, ale urodził się w Meksyku. Choć mieszkał w Hiszpanii, to ostatecznie postanowił założyć w Meksyku Związek Narciarski i wystąpił na igrzyskach w Sarajewie 30 lat temu. Później były jeszcze Calgary, Albertville, Lillehammer i po długiej przerwie Vancouver.

Kolejny zawodnik, którego śmiało można zaliczyć do kategorii "najstarsi", to 43-letni rosyjski saneczkarz Albert Demczenko. Ma w dorobku dwa medale, a będą to już dla niego siódme igrzyska. Takim samym dorobkiem może pochwalić się japoński weteran skoczni Noriaki Kasai (41 lat), który może w Soczi włączyć się do walki o podium i już zapowiada, że jeśli zdrowie pozwoli, to chętnie przyjedzie też na igrzyska w Korei Południowej za cztery lata. Dotychczas jedyny olimpijski medal wywalczył 20 lat temu w konkursie drużynowym.

Warto dołożyć do tego grona fińskiego hokeista Teemu Selanne (43 lata). To będą dla niego szóste igrzyska. Piąte zaliczy w Soczi inna hokejowa gwiazda - Czech Jaromir Jagr (41 lat). Nieco starszą, egzotyczną uczestniczką igrzysk będzie Angelica Morrone di Silvestri (48 lat) - biegaczka narciarska z Dominiki - maleńkiej wyspy położonej pomiędzy Gwadelupą i Martyniką.

Nastolatkowie gonią weteranów

Obok tych doświadczonych sportowców na igrzyska przyjadą też o wiele młodsi, którzy urodzili się, kiedy nasi najstarsi bohaterowie mieli już na koncie pierwsze olimpijskie starty. Będzie to na przykład Niemka Gianina Ernst, która zaprezentuje swoje umiejętności na skoczni narciarskiej. W rubryce wiek Ernst wpisuje "15". Równolatkiem igrzysk w Nagano (1998) jest Japoński snowboardzista Aymu Hirano. 15 lat ma też amerykańska snowboardzistka Maggie Voisin. Niewiele starszy jest rumuński skoczek narciarski Sorin Iulian Pitea (rocznik 1997).

Nasi najmłodsi - Maryna Gąsienica-Daniel i Michał Jasiczek - mają po 19 lat i startują w narciarstwie alpejskim. Najstarszy Dawid Kupczyk (bobsleista) jest o 16 lat starszy.

(MRod)