Drugie miejsce po skoku na odległość 129 m zajął Piotr Żyła w kwalifikacjach do niedzielnego konkursu Pucharu Świata w fińskim Lahti. W sumie w zawodach wystąpi czterech Polaków. Kwalifikacje wygrał Norweg Anders Jacobsen, który lądował na 130. metrze, a trzeci był Japończyk Daiki Ito, który uzyskał 123,5 m.

Justyna Kowalczyk: Maratony formą przygotowań na Igrzyska w 2018 roku

"Nie będę już tak często startować w Pucharze Świata. Psychicznie do niczego nie jest mi to potrzebne" - mówi w specjalnej rozmowie z RMF FM Justyna Kowalczyk. Czterokrotna zdobywczyni Kryształowej Kuli dodaje, że teraz skupi się na narciarskich maratonach, które mają ją przygotować do... czytaj więcej

Jury kilka razy zmieniało długość rozbiegu. Kwalifikacje rozpoczynano z 13. belki, a później ją systematycznie obniżano. Jacobsen i Żyła skakali z 11., a Ito miał rozbieg skrócony do 10.

Wszyscy zawodnicy w ekipie trenera Łukasza Kruczka wywalczyli awans do pierwszej serii konkursu. Obok Żyły w zawodach wystąpią Jan Ziobro, który w kwalifikacjach był ósmy po skoku na 126,5 m, i Klemens Murańka (23., 125 m).

Kamil Stoch zrezygnował ze skoku w kwalifikacjach - start w konkursie ma zapewniony, bowiem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajmuje ósme miejsce.

Oprócz Stocha spośród zawodników czołowej "10" Pucharu Świata, która nie musi walczyć w kwalifikacjach, nie skakali m.in. Austriacy Gregor Schlierenzauer, Michael Hayboeck i Stefan Kraft. Pozostałym obniżono rozbieg do 9. belki, a najdalej - na 125 m - skoczył Norweg Anders Fannemel. O półtora metra bliżej lądował Niemiec Severin Freund, a Japończyk Noriaki Kasai uzyskał 123 m.

Formą nie błysnął lider klasyfikacji pucharowej Słoweniec Peter Prevc - oddał skok na odległość 121,5 m.

Niedzielny konkurs zaplanowany jest na godzinę 14. W sobotę natomiast odbędzie się konkurs drużynowy - początek o 18.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

PHL: Znamy wszystkich półfinalistów fazy play off. Cracovia wyeliminowana po walkowerze


(edbie)