Władze Jakuszyc i czeskiego Harrachova chcą zorganizować razem zawody Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym. Miałyby się odbyć w 2016 roku. List intencyjny w tej sprawie podpisali dziś prezesi Polskiego i Czeskiego Związku Narciarskiego oraz samorządowcy z obu krajów.

Obie strony chcą złożyć do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej wspólny wniosek o przyznanie im prawa do organizacji zawodów Nordic Festival. W jego ramach miałyby zostać rozegrane konkurencje biegowe. Rywalizować mieliby także skoczkowie narciarscy i zawodnicy kombinacji norweskiej.

W Polsce odbyłaby się rywalizacja w biegach, a w Czechach - konkurs skoków. Na podobnej zasadzie przeprowadzone zostałyby także zawody w kombinacji norweskiej. Wspólne wnioski o organizację takiej imprezy miałyby być składane również w kolejnych latach - powiedział wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Łużniak.

Podpisane porozumienie zakłada też wspólną promocję obydwu regionów, a także starania o rozbudowę baz sportowych w Harrachovie i Szklarskiej Porębie. Czesi, którzy są liderami całego projektu, już przyjęli plan budowy w Harrachovie Centrum Sportów Olimpijskich, który ma być realizowany w latach 2013-2020. My chcemy w Jakuszycach rozbudować infrastrukturę, z której na co dzień mogliby korzystać miłośnicy narciarstwa biegowego - tłumaczył Łużniak.

W liście intencyjnym znalazł się także zapis o chęci wspólnej organizacji tzw. Turnieju Trzech Skoczni. Zawody, które miałyby być uzupełnieniem dla Turnieju Czterech Skoczni, rozgrywane byłyby na skoczniach narciarskich w Harrachovie, Wiśle i w Zakopanem.

PŚ do 2020 roku tylko w Szklarskiej Porębie

Dzisiejsze porozumienie to kolejny element współpracy pomiędzy Polskim Związkiem Narciarskim i władzami samorządowymi woj. dolnośląskiego. W maju 2012 roku podpisano umowę, na mocy której Szklarska Poręba będzie jedynym polskim miastem zgłaszanym do organizacji zawodów PŚ w biegach narciarskich do 2020 roku.

PZN zobowiązał się wówczas nie tylko do zgłaszania kandydatury Szklarskiej Poręby jako organizatora PŚ do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, ale również do wspierania działań władz samorządowych w kwestii rozwoju infrastruktury na Polanie Jakuszyckiej.

W tej umowie znalazł się także aneks, który mówi o tym, że jeżeli Zakopane otrzyma prawo organizacji zimowych MŚ, to na rok przed tą imprezą PŚ w biegach narciarskich zamiast w Szklarskiej Porębie, zostanie zorganizowany właśnie w stolicy polskich Tatr.

(MRod)