Jeden z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie, Abu Hamza, został schwytany przez francuskie służby w Dżibuti. Ten domniemany zleceniodawca krwawego zamachu na redakcje tygodnika „Charlie Hebdo” ma zostać przewieziony do Francji, gdzie będzie sadzony.

Abu Hamza, który jest jednym z liderów Al-Kaidy, naprawdę nazywa się Peter Cherif i urodził się w imigranckiej rodzinie we Francji. Jego matka pochodziła z Tunezji. 

Według niektórych ekspertów Hamza był ponad trzy lata temu nie tylko zleceniodawca zamachu na redakcję "Charlie Hebdo", ale również na koszerny supermarket w Paryżu. Oficjalnie do tego ostatniego ataku przyznało się Państwo Islamskie.

Proces islamskiego terrorysty odbędzie się prawdopodobnie pod specjalnym nadzorem w Paryżu. W czasie poprzedniego procesu w 2011 r., kiedy Peter Cherif sądzony był za wysyłanie młodych muzułmanów z Francji do walki z żołnierzami międzynarodowej koalicji w Iraku, udało mu się uciec, bo nie został umieszczony w areszcie śledczym. Tuż przed ogłoszeniem wyroku Cherif nie stawił się na rozprawie - uciekł do Jemenu.

Opracowanie: