Rafał Trzaskowski odmówił podpisania deklaracji Sławomira Mentzena, ale zgodził się z kilkoma punktami, które zawiera. "Jestem wrogiem nowych podatków" - powiedział kandydat na prezydenta w rozmowie na kanale YouTube polityka Konfederacji. Trzaskowski mówił też, że poparłby likwidację TVP Info, podpisałby ustawę o mowie nienawiści skierowaną do Sejmu przez Adama Bodnara czy poparłby akcesję Ukrainy do NATO. W trakcie rozmowy była mowa także m.in. o służbie zdrowia czy polityce Warszawy wobec społeczności LGBT+.

Rozmowa na kanale Sławomira Mentzena zaczęła się od serii pytań: Tak czy nie?

Czy należy zlikwidować TVP Info? Rafał Trzaskowski odpowiedział: Tak.

Pójdę w następnym Marszu Niepodległości? Mam nadzieję, że będzie taka okazja, tak.

Najgorsze, co może się zdarzyć, to premier i prezydent z jednej partii? Nie.

Wstyd mi za niezrealizowane obietnice z kampanii parlamentarnej 2023 r.? Nie.

"Jestem wrogiem nowych podatków"

Jestem wrogiem nowych podatków - powiedział Rafał Trzaskowski.

Sławomir Mentzen pytał o politykę Ministerstwa Finansów dot. zmiany zasad opodatkowania fundacji rodzinnych.

Minister finansów powinien trzymać się wcześniejszych ustaleń - stwierdził Trzaskowski.

Dziś nikt nie chce wprowadzać euro. Nie odejdziemy od płatności gotówką - obiecał kandydat KO na prezydenta.

Mowa nienawiści

Mowa nienawiści powinna być zakazana - mówił w trakcie rozmowy prezydent stolicy.

Sławomir Mentzen spytał, czy piosenka Cypisa (Osiem Gwiazdek) to jest mowa nienawiści. Później polityk Konfederacji przywołał przykłady karania za mowę nienawiści z Wielkiej Brytanii, z którymi się nie zgadza, a których powielenia boi się w Polsce. Rafał Trzaskowski uważa, że nad Wisłą owe obawy by się nie spełniły.

Polityk Platformy - jak przekonywał - podpisałby ustawę o mowie nienawiści skierowaną do Sejmu przez Adama Bodnara.

Tak. Jestem za zaostrzeniem przepisów w tej sprawie - mówił Trzaskowski.

Trzaskowski, odpowiadając na pytania związane z mową nienawiści i wolnością słowa, powiedział, że chciałby np. blokować treści propagandowe wychodzące z Rosji. Mówił też, że na deskach warszawskich teatrów pokazywane są treści, które mu się nie podobają, ale niekoniecznie oznacza to, że chce je cenzurować.

Trzaskowski za Ukrainą w NATO

Rafał Trzaskowki stwierdził, że podpisałby ustawę ws. ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO.

Wolałbym, żeby Putin wybił sobie wszystkie zęby w Ukrainie, a nie w Polsce - powiedział.

Putin nie będzie kontynuował wojny, jeśli Ukraina będzie miała gwarancje bezpieczeństwa - uważa prezydent stolicy.

Czy Putin zaatakuje państwo NATO? Jeśli będzie wiedział, że jesteśmy zdeterminowani, by je obronić, to nie zaatakuje - powiedział gość Sławomira Mentzena.

Wiem, jak działa Putin. On rozumie tylko język siły - mówił Trzaskowski.

Rozszerzanie kompetencji UE kosztem państwa polskiego?

Sławomir Mentzen spytał, czy Rafał Trzaskowski - jako prezydent - zgodziłby się na rozszerzanie kompetencji Unii Europejskiej kosztem państwa polskiego.

Czy jest jeszcze jakiś obszar, gdzie te kompetencje mogą być rozszerzone? Trudno mi go znaleźć - powiedział prezydent Warszawy.

W kwestii polityki zagranicznej, jak do tej pory, powinna decydować jednomyślność państw członkowskich - uważa Trzaskowski.

Czy powinniśmy wprowadzać nowe unijne podatki? Sprzeciwialiśmy się temu, były tak konstruowane, że to było wbrew polskiemu interesowi - tłumaczył kandydat KO.

Konieczne może być podniesienie składki członkowskiej - uważa Trzaskowski.

Czy UE powinna decydować, jakiego rodzaju uzbrojenie kupuje Polska? Robimy to wspólnie - stwierdził Trzaskowski.

Rada Ministrów podjęła kroki ku temu, żeby na unijne pożyczki na zbrojenia mogły "łapać się" również polskie projekty wojskowe - dodawał.

Reforma służby zdrowia

Dlaczego nie zrealizowaliście pomysłu na reformę służby zdrowia z 2011 r.? (Pomysł wzorowany na rozwiązaniach niemieckich i szwajcarskich) - pytał Sławomir Mentzen.

Mamy system, który mamy i będziemy go reformować. Nie będzie rewolucji - odpowiedział Rafał Trzaskowski, dodając, że nie będzie powrotu do tamtego projektu.

Wykorzystanie unijnych pieniędzy i lepsze zarządzanie może dać nam poziom służby zdrowia Niemiec czy Szwajcarii - uważa Trzaskowski.

Deregulaja kontra biurokracja

Od 6 grudnia jest konieczność raportowania tego, jak przedsiębiorstwa wpływają na środowisko - wskazał w rozmowie Sławomir Mentzen, krytykując nadmierną biurokrację.

Nasza prezydencja doprowadziła do tego, że dzisiaj możemy wycofywać się z raportowania - ripostował Rafał Trzaskowski.

Uważam, że to raportowanie dla małych i średnich firm powinno być znacznie ograniczone - wskazał kandydat KO, dodając, że "duże firmy powinny raportować".

Dobrze by było, żeby deregulacja szła szybciej - stwierdził Trzaskowski.

Warszawski pełnomocnik ds. LGBT+

Rafał Trzaskowski był pytany również o warszawskiego pełnomocnika ds. środowiska LGBT+. Prezydent stolicy powiedział, że ów pełnomocnik to urzędnik, pracownik magistratu, a nie nowa osoba powołana na tę funkcję. Do czego jest potrzebny taki pełnomocnik?

Poprzednia władza atakowała tę społeczność. (...) To osoba kontaktowa miasta z tą społecznością - stwierdził Trzaskowski, dodając, że Warszawa ma również osobę kontaktową ze środowiskiem osób niepełnosprawnych czy kobiet.

Mentzen i Trzaskowski skomentowali rozmowę

Po sobotniej rozmowie w Toruniu głos zabrali zarówno Sławomir Mentzen, jak i Rafał Trzaskowski.

Uważam, że była to ciekawa rozmowa. Dobrze byłoby, żeby telewizje zaczęły puszczać tego rodzaju rozmowy. Widać, że jest zapotrzebowanie na takie dłuższe formy. Z sondy w internecie wynikało, że Trzaskowski nie przekonał moich wyborów. Ewidentnie to jednak nie było jego celem, chciał zmobilizować lewą stronę - powiedział Mentzen.

Zapytany przez PAP, czy poprze przed II turą wyborów Trzaskowskiego bądź Nawrockiego, lider Konfederacji odpowiedział, że będzie się wypowiadał na ten temat w przyszłym tygodniu.

Jako drugi ze studia nagrań w Toruniu, które ma w swojej kancelarii Mentzen, wyszedł Trzaskowski. Kandydat KO powiedział, że w wielu sprawach bronił swojego zdania, bo są rzeczy, w których z liderem Konfederacji się nie zgadza.

Są takie rzeczy, o których jesteśmy w stanie poprowadzić normalny dialog i rzeczy, w których jesteśmy w stanie się zgodzić. O to chodziło, o merytoryczną dyskusję - podkreślił Trzaskowski.

Dodał, że nie miał wcześniej nigdy okazji do takiej wymiany poglądów z Mentzenem. Jeżeli przekonałem 1/3 wyborców Mentzena, jeszcze mam cały tydzień, aby przekonywać wszystkich innych nieprzekonanych. To jest to, co będę robił. Udowodniliśmy, że jesteśmy otwarci na rozmowy z każdym - wskazał polityk.

Kandydat KO przyznał, że jest wiele spraw, w których z Mentzenem się różni. Niczego poza książką nie podpisałem. Uważam, że jak składam jakieś deklaracje to wystarczy. Nie jest Karolem Nawrockim, aby przyjść gdzieś tylko po to, aby podpisać jakiś papier - podsumował.

Zapytany przez PAP, czy weźmie udział w kolejnej debacie z Karolem Nawrockim, którą w Końskich zorganizuje Telewizja Republika, odpowiedział, że "właśnie wczoraj debatował z Karolem Nawrockim".