To będzie weekend pod znakiem ciszy wyborczej przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Obowiązuje ona od północy z piątku na sobotę do zakończenia niedzielnego głosowania. Czego nie wolno robić i jakie kary grożą za zignorowanie zakazów? Najważniejsze informacje znajdziecie w tym artykule.

  • W niedzielę 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. 
  • Cisza wyborcza obowiązuje  od północy z piątku na sobotę do zakończenia niedzielnego głosowania.
  • Jakie działania są zakazane w czasie ciszy wyborczej? Jakie kary przewidziano w przepisach? Przeczytacie o tym poniżej. 

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania - czyli o północy z piątku na sobotę. 

Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się w niedzielę o godz. 21.

Co jest zabronione w czasie ciszy wyborczej?

Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej. Nie wolno więc zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień ani rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Zachęcanie do udziału w wyborach nie narusza ciszy wyborczej, o ile nie zawiera elementów agitacji na rzecz któregoś z kandydatów.

Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie mogą być zrywane. Nie wolno jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, ale taki samochód może stać. 

Warto pamiętać, że agitować nie wolno także w internecie. W odpowiedzi na pytanie dziennikarzy szef Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz powiedział w piątek, że zdaniem Państwowej Komisji Wyborczej "lajkowanie" postów kandydatów w momencie obowiązywania ciszy wyborczej może mieć znamiona jej złamania, ale oceny dokonują organy ścigania.

Zabroniona jest również agitacja w lokalu wyborczym. Chodzi np. o eksponowanie symboli, obrazów, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

W czasie ciszy wyborczej nie można także publikować wyników sondaży. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców czy wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

Kary za złamanie ciszy wyborczej

Za złamanie zakazu agitacji w czasie ciszy wyborczej grozi grzywna. Za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej grzywna wynosi od 500 tys. zł do 1 mln zł. 

O tym, czy coś stanowi złamanie zakazu agitacji wyborczej, mogą decydować tylko organy ścigania i sądy. 

Wyborca, który uzna, że naruszono ciszę wyborczą, powinien to zgłosić Policji.