Były marszałek Sejmu Marek Kuchciński (Prawo i Sprawiedliwość) zdobył najwięcej głosów w wyborach do Sejmu w okręgu krośnieńskim. Według danych z 91,43 proc. obwodowych komisji wyborczych w niedziele głosowało na niego 53 344 osób.

Tegoroczny wynik jest znacznie lepszy niż wynik z sprzed czterech lat, kiedy również zdobył najwyższy wynik w okręgu, otrzymując 34 558 głosów.

Na podstawie cząstkowych danych z 757 na 828 obwodowych komisji wyborczych na byłego marszałka Sejmu głosowało więcej wyborców niż na Koalicje Obywatelską, która uzyskała 49 741 głosów. Zdobył też dwa razy więcej głosów niż wszyscy kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Okręg wyborczy nr 22 obejmuje dawne woj. krośnieńskie i przemyskie.

Rekordowy wynik mimo afery

Byłemu marszałkowi Sejmu nie zaszkodziła afera, której bohaterem stał się na kilka miesięcy przed wyborami. Jak wyliczył portal Onet, od marca 2018 roku do maja 2019 z budżetu państwa pokryte zostały kosztów podróży marszałka o wartości ponad 4 milionów złotych. Co dało liczbę 98 lotów w 14 miesięcy. Znaczna część tych przelotów miało status HEAD.

Szczególne kontrowersje wzbudził fakt, że podczas części lotów, marszałkowi towarzyszyli członkowie jego rodziny - żona i dzieci. Posłowie PO żądali udostępnienia dokładnych danych dot. ilości i terminów lotów, podczas których marszałkowi towarzyszyli najbliżsi, a także honorowej dymisji marszałka.

Z ujawnionych dokumentów wynika, że większość przelotów odbywała się na trasie Warszawa - Rzeszów.

Rodzina płaci za bilet

Jak poinformowało Centrum Informacji Sejmowej: każda podróż marszałka miała charakter służbowy, a obecność dodatkowych osób na pokładzie nie ma wpływu na koszty przelotu. Zaznaczono również, że marszałek Sejmu - jako druga osoba w państwie - ma prawo do korzystania z samolotu rządowego.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął działania w celu uregulowania zasad podróży służbowych - w zarządzeniu dot. podróży rządowym samolotem wprowadzony został zapis, nakładający na członków rodziny polityków obowiązek pokrycia kosztów podróży. Marszałek Kuchciński dokonał wpłaty 15 tys. złotych na cele charytatywne.