Do godziny 13 w drugiej turze wyborów prezydenckich zagłosowało 26,63 procent uprawnionych Polaków - podała na konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza. To ponad 8 milionów wyborców. Dwa tygodnie temu frekwencja była o godzinie 13 o ponad trzy procent niższa - wyniosła 23,38 procent.

Najwyższą frekwencję odnotowano do godziny 13 w zachodniopomorskim Rewalu - 64,91 procent. Wśród dużych miast na prowadzenie wysunął się natomiast Poznań. Swoje głosy oddało tam 30,7 procent uprawnionych wyborców.

PKW podkreśliła, że wyjątkowo duże jest zainteresowanie głosowaniem na terenach wypoczynkowych. W obwodowych komisjach wyborczych m.in. w Szczecinie, Koszalinie i Gdańsku konieczne było uruchomienie rezerw kart do głosowania. Komisja uspokaja jednak, że kart na pewno wystarczy dla każdego, kto będzie chciał zgłosić się z zaświadczeniem i oddać głos.

Głosowanie przebiega raczej spokojnie. Według PKW, zdarzyło się kilka drobnych, choć uciążliwych incydentów. Np. w jednym z lokali wyborczych rozpylono gaz pieprzowy i konieczne było przerwanie głosowania na około 20 minut. W innej komisji zjawiła się grupa osób z maskami na twarzach, wykrzykująca niewybredne hasła pod adresem jednego z kandydatów. Zdarzenia nie miały jednak wpływu na przedłużenie ciszy wyborczej.

PKW: Zaświadczenia do głosowania bez pieczęci nagłówkowej są ważne

PKW poinformowała również, że zdarzają się przypadki, gdy komisje wyborcze nie respektują zaświadczeń do głosowania, które nie mają tzw. pieczęci nagłówkowej. Jednak - zdaniem PKW - takie zaświadczenia są ważne.

Zdarzają się przypadki, w których obwodowe komisje wyborcze nie respektują zaświadczeń o prawie do głosowania. (...) Sygnalizowane PKW uchybienia polegały na braku pieczęci tzw. nagłówkowej określającej organ sporządzający spis wyborczy. Zdaniem PKW, nie ma przeszkód do wydania karty do głosowania wyborcy na podstawie takiego zaświadczenia - tłumaczył na konferencji prasowej sędzia Andrzej Kisielewicz z PKW. Dodał, że kartę do głosowania można wydać wyborcy, jeżeli zaświadczenie jest opatrzone podpisem osoby, która je sporządziła - z podaniem jej imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego - i jeżeli takie zaświadczenie nie budzi ogólnych wątpliwości co do swojej autentyczności.

Wyjaśnienie w tej sprawie zostało skierowane do wszystkich obwodowych i okręgowych komisji wyborczych.

Do godziny 8 zagłosowało 2,52 procent uprawnionych

Wcześniej PKW informowała, że frekwencja w drugiej turze wyborów do godziny 8 wyniosła 2,52 procent. Dwa tygodnie temu w pierwszych dwóch godzinach po otwarciu lokali wyborczych głosowało 1,85 procent uprawnionych.

O godzinie 20 w RMF FM i na rmf24.pl rozpoczynamy wieczór wyborczy. Usłyszycie i przeczytacie relacje ze sztabów wyborczych, komentarze i najświeższe informacje na temat wyników wyborów i frekwencji. Zapraszamy!

Idziesz na wybory - weź aparat! Czekamy na Wasze zdjęcia z lokali wyborczych. Tworzymy album zwykłych ludzi przy urnach do głosowania.