W pobliżu międzynarodowego lotniska w Pskowie w północno-zachodniej Rosji doszło do licznych eksplozji - donoszą rosyjskie kanały na Telegramie. Lotnisko miało zostać zaatakowane przez drony. Agencja TASS poinformowała o co najmniej czterech uszkodzonych samolotach transportowych Ił-76. Władze okupacyjne w Tokmaku w obwodzie zaporoskim są przewożone do innego miejsca w związku z przybliżaniem się frontu - przekazał ukraiński mer okupowanego Melitopola, powołując się na relacje mieszkańców tego miasta. Okupacyjne władze rosyjskie przygotowują nową falę mobilizacji na okupowanym Krymie, chcąc powołać do wojska 40 tys. osób - poinformowało Przedstawicielstwo Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zbieramy w relacji z 29.08.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:43

W pobliżu międzynarodowego lotniska w Pskowie w północno-zachodniej Rosji doszło do eksplozji - donoszą rosyjskie kanały na Telegramie.

Telegramowy kanał Baza przekazał, że lotnisko zostało zaatakowane przez co najmniej dziesięć dronów; kanał Mash twierdzi, że dronów było 20. Inny z kanałów na Telegramie - Shot - poinformował, że płonie zbiornik z paliwem.

Rosyjska agencja TASS przekazała, że uszkodzony zostały cztery samoloty transportowe Ił-76. Nie wiadomo, jak poważne są to szkody.

22:59

Ukraińska reprezentacja w Dota 2 odmówiła dalszej gry w fazie play-off mistrzostw świata Dota 2, które odbywają się w Rumunii pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Esportu (IESF).

28 sierpnia IESF uchyliła swoją decyzję zakazującą rosyjskim graczom udziału w międzynarodowych zawodach pod flagą Federacji Rosyjskiej.

22:40

Stacje Pierwyj kanał i NTV w wieczornych wiadomościach nie poinformowały o pogrzebie byłego szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna na cmentarzu w Petersburgu.

22:29

Wyniki sondażu Instytutu Studiów Spraw Społecznych wskazały, że 66 proc. badanych opowiedziało się za dymisją premier Estonii Kai Kallas w związku ze skandalem wiążącym jej męża z rosyjskim biznesem.

W ubiegłym tygodniu telewizja ERR poinformowała o kontynuowaniu przez firmę transportową, której współwłaścicielem jest mąż premier, współpracy z podmiotami rosyjskimi. Partie opozycyjne oraz największe estońskie dzienniki wezwały Kallas do złożenia dymisji. Ona sama uznała, że "nie widzi potrzeby rezygnowania ze stanowiska, gdyż nie zrobiła nic złego".

Mąż Kallas w oświadczeniu skierowanym do mediów zobowiązał się do sprzedaży swoich udziałów w firmie i zrezygnowania ze wszystkich piastowanych w niej funkcji. Biuro Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KAPO) Estonii zaznaczyło, że "działania firm powiązanych z mężem premier nie złamały nałożonych na Rosję sankcji".

Premier Kallas odmówiła w poniedziałek stawienia się przed komisją parlamentarną, mającą wyjaśnić związki jej męża z rosyjskim biznesem.

22:22

Rosja i Chiny od połowy XIX wieku spierają się o położoną na Dalekim Wschodzie Wielką Wyspę Ussaryjską. W 2008 roku kraje zawarły porozumienie, na mocy którego podzieliły się wyspą po połowie. Po 15 latach ten stan rzeczy postanowili zmienić Chińczycy, którzy na oficjalnych mapach rosyjską połówkę wskazali jako swoje terytorium.

21:57

Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedzi w październiku Chiny w ramach pierwszej wizyty zagranicznej od wystawienia przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu jego aresztowania - podał Bloomberg. Rosyjski przywódca ma uczestniczyć w Forum Pasa i Drogi.

Jak informuje agencja, powołując się na trzy źródła, Władimir Putin zdecydował się przyjąć zaproszenie na forum, które w marcu wystosował prezydent ChRL Xi Jinping podczas wizyty w Moskwie.

Będzie to pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta Rosji odkąd w marcu br. Międzynarodowy Trybunał Karny wystawił nakaz aresztowania rosyjskiego dyktatora w związku z zarzutami o zbrodnie wojenne dotyczące wywozu ukraińskich dzieci do Rosji. Z powodu nakazu Wladimir Putin zrezygnował z wizyty w Republice Południowej Afryki i udziału w szczycie BRICS; zrezygnował również z wizyt w Turcji i Indiach. W tym drugim kraju miał uczestniczyć w szczycie G20.

21:50

Prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski opublikował wieczorem na X (dawniej Twitter) podziękowania dla Stanów Zjednoczonych za nowy pakiet pomocy wojskowej. O nowej, wartej 250 mln dolarów, transzy pomocy poinformował wcześniej sekretarz stanu USA Antony Blinken.

"Jestem wdzięczny narodowi amerykańskiemu, Kongresowi i osobiście prezydentowi Josephowi Bidenowi za nowy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy" - napisał Wołodymyr Zełenski.

"Artyleria, rakiety, amunicja do (systemów) HIMARS, sprzęt do rozminowywania - tego potrzebują nasi żołnierze. Wolności trzeba chronić i ta ochrona się wzmacnia" - podkreślił prezydent Ukrainy.

21:42

Zyski spółek powiązanych z nieżyjącym już twórcą Grupy Wagnera Jewgienijem Prigożynem, a świadczących usługi armii Rosji, wyniosły w 2022 roku ponad 50 mln USD; wśród beneficjentów jest firma z Francji - poinformował rosyjski niezależny portal Wiorstka.

21:35

Wszyscy wiedzą, że Kreml ma długą historię zabijania przeciwników politycznych i bardzo jasne jest, co tu się stało - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, odnosząc się do śmierci twórcy Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna.

20:54

Rosjanie sprowadzili na Ukrainę... konie. Zwierzęta są przeznaczone do zadań specjalnych - patrolowania i dostarczania towaru na pozycje sił rosyjskich w strefie działań wojennych. O sprawie pisze jeden z lokalnych portali w Baszkirii, rosyjskiej autonomicznej republice.

20:38

Działający na zlecenie Kremla hakerzy z Noname057 informują o atakach na polskie serwisy internetowe - napisał w InfoAlercie na X (dawniej Twitter) pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Poprzez cyberataki Rosja chce wpływać na nastroje przedwyborcze w Polsce" - podał w grafice towarzyszącej InfoAlertowym wpisom.

20:31

Na 2,8 mld dolarów wycenił rosyjski "Forbes" majątek Tatiany Litwinienko, żony rektora Petersburskiego Uniwersytetu Górniczego, będącego jednocześnie przyjacielem Władimira Putina. Litwinienko zajęła drugie miejsce na liście najbogatszych kobiet w Rosji.

Żona rektora petersburskiej uczelni Władimira Litwinienki jest właścicielką ponad 20 proc. akcji rosyjskiego producenta nawozów Fosagro (PhosAgro), jednego z największych światowych producentów nawozów na bazie fosforanów.

20:25

Rosyjski dziennikarz Michael Nacke i Rusłan Lewijew, szef projektu analitycznego Conflict Intelligence Team, zostali zaocznie skazani przez moskiewski sąd na kary 11 lat pozbawienia wolności za tzw. fake newsy o armii Rosji

O wyrokach 11 lat kolonii karnej dla obu dziennikarzy powiadomił projekt Ostorożno, Nowosti. Sąd zakazał im także publikacji materiałów w sieci na pięć lat.

20:18

Piloci awionetek skarżą się na problemy z lotami w rejonie Moskwy z powodu zagłuszania systemu GPS.

20:11

Moskiewski sąd odmówił zwolnienia Igora Girkina z aresztu śledczego.

Igor Girkin to były funkcjonariusz Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), były "minister obrony" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, a do niedawna propagandysta i bloger wojenny. Brał udział w konflikcie w Donbasie w 2014 roku.

Moskiewski sąd aresztował go do 18 września. Rosyjski wymiar sprawiedliwości oskarża Girkina o publiczne nawoływanie do prowadzenia działalności ekstremistycznej w sieci.

20:03

Gwardia Narodowa prawdopodobnie przez noc będzie obecna na cmentarzu Porochowskim, gdzie został pochowany były szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn - pisze petersburski portal Fontanka, powołując się na źródło.

Według Fontanki, ludzie już przynoszą kwiaty na cmentarz. Z racji tego, że nie mają wstępu na teren nekropolii, zostawiają bukiety pod ogrodzeniem.

19:56

Wojsko rosyjskie w ciągu dnia przeprowadziło 5 ataków rakietowych, 47 nalotów powietrznych i 48 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:49

Wszyscy wiemy, że Kreml ma długą historię zabijania przeciwników - powiedziała na konferencji prasowej rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. W ten sposób odniosła się do ubiegłotygodniowej katastrofy lotniczej, w której zginął m.in. były szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn.

19:41

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu dnia na froncie doszło do 30 starć. Ukraińcy odparli rosyjskie ataki w rejonie miast Łyman i Bachmut oraz miejscowości Awdijiwka i Marjinka.

19:34

Administracja USA ogłosiła kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierający broń wycenianą na 250 mln dolarów. W skład pakietu wejdzie przede wszystkim amunicja do systemów obrony powietrznej, HIMARS i dział artyleryjskich.

Jak oznajmił w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken, w ramach nowej transzy, przygotowanej z myślą o trwającej ofensywie, USA wyślą Ukrainie m.in. rakiety powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, używane również w systemach obrony powietrznej NASAMS. Dodatkowo pakiet zawiera dalsze dostawy amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm i 105 mm, rakiety do systemów HIMARS, sprzęt do rozminowywania, pociski przeciwpancerne Javelin i inną broń przeciwpancerną oraz ponad 3 mln nabojów, karetki i części zamienne.

Sprzęt wyceniany jest na 250 mln dolarów i pochodzi ze środków, które pozostały administracji w wyniku przeszacowania wartości poprzednich pakietów. Jest to 45. pakiet broni przekazywanej z magazynów USA ogłoszony od początku rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji.

19:27

Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują działania ofensywne na kierunku melitopolskim i konsolidują się na osiągniętych pozycjach - podał sztab generalny w wieczornym komunikacie.

19:00

Szwajcaria przekaże Państwowej Służbie Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych gąsienicową maszynę do rozminowywania.

18:45

Pozbycie się Grupy Wagnera i rezygnacja z dotychczasowej polityki migracyjnej to dwa podstawowe warunki, jakie musi spełnić Białoruś, jeśli nie chce być izolowana - powiedział wiceszef resortu spraw wewnętrznych Maciej Wąsik.

Zadeklarował, że jeśli reżim Alaksandra Łukaszenki pójdzie na ustępstwa, Polska gotowa jest nawet otworzyć część dotychczas zamkniętych przejść granicznych.

18:35

79. rocznicę rozpoczęcia Słowackiego Powstania Narodowego (SNP) najwyżsi przedstawiciele państwa uczcili złożeniem wieńców w Bańskiej Bystrzycy. Z uwagi na trwającą kampanię wyborczą zrezygnowano z wystąpień. Lider czołowej partii opozycyjnej Robert Fico wykorzystał z kolei rocznicę do krytyki przekazywania uzbrojenia Ukrainie.

18:00

Grób Jewgienija Prigożyna na cmentarzu na obrzeżach Petersburgu jest ochraniany przez policję i Gwardię Narodową.

17:53

Dziennikarze rosyjskiej redakcji BBC odkryli poufny dekret prezydenta Władimira Putina w sprawie nadania Jewgienijowi Prigożynowi medalu Orderu Zasługi dla Ojczyzny I stopnia.

17:47

Największa na świecie giełda kryptowalut Binance dokonuje przeglądu swojej działalności w Rosji i może całkowicie wyjść z rosyjskiego runku - powiedział amerykańskiemu dziennikowi "Wall Street Journal" anonimowy przedstawiciel firmy.

17:40

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN przekazała, że Ukraina planuje produkować i kupować ok. 200 tys. dronów bojowych rocznie.

17:33

Pierwsze zdjęcia grobu Jewgienija Prigożyna na cmentarzu Porochowskim w Petersburgu.

17:26

Żołnierz o pseudonimie "Osmán" z 24 Samodzielnego Batalionu Szturmowego "Ajdar" poinformował na Telegramie, że siły ukraińskie prowadzą udane operacje ofensywne w kierunku miejscowości Wołodyne w obwodzie donieckim.

17:19

Niezależna rosyjska stacja telewizyjna Dożd' poinformowała, powołując się na zarząd cmentarza, że wraz z Jewgienijem Prigożynem nie pochowano pozostałych osób, które zginęły w katastrofie lotniczej.

17:12

Jewgienij Prigożyn, który zginął w ubiegłym tygodniu w katastrofie lotniczej w obwodzie twerskim, został pochowany na cmentarzu na obrzeżach Petersburga. O pogrzebie poinformowała na Telegramie jego służba prasowa.

17:05

Władze rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego rozpoczęły tworzenie drugiego pułku obrony terytorialnej w regionie - poinformował gubernator Wiaczesław Gładkow.

16:59

Rosyjski resort obrony poinformował, że ok. godz. 16:00 nad obwodem briańskim zestrzelono ukraińskiego drona.

16:52

Omówienie i przedstawienie zaproszonym dyplomatom bieżącej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy w kontekście trwającego kryzysu migracyjnego było celem spotkania wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego z przedstawicieli akredytowanych w Warszawie ambasad państw arabskich oraz Iranu.

Jak przekazało MSZ opublikowanym komunikacie, podczas spotkania wiceminister Paweł Jabłoński "zarysował tło kryzysu, wskazując na zaangażowanie reżimu białoruskiego w proceder ściągania na Białoruś m.in. obywateli państw bliskowschodnich, pod pretekstem odpłatnego przedostania się przez polską, a zarazem unijną granicę".

16:44

W Niemczech zatrzymano obywatela Niemiec i Federacji Rosyjskiej w związku z dostawami do Rosji podzespołów elektronicznych do produkcji sprzętu wojskowego, w tym dronów Orłan-10, których rosyjskie wojsko wykorzystuje w wojnie w Ukrainie.

16:36

Wszelkie przejawy popierania ruskiego miru są niedopuszczalne - oświadczył przewodniczący Konferencji Biskupów Kościoła rzymskokatolickiego Ukrainy, biskup Witalij Skomarowski, komentując słowa papieża Franciszka skierowane do młodych Rosjan.

Ogromne niezrozumienie i ból wywołały wśród wiernych naszego Kościoła na Ukrainie i za granicą fragmenty wystąpienia Ojca Świętego podczas wszechrosyjskiego spotkania młodzieży katolickiej, które odbyło się 25 września 2023 roku - powiedział bp Skomarowski, cytowany na stronie internetowej Kościoła rzymskokatolickiego Ukrainy.

W piątek, na zakończenie telemostu z Petersburgiem, papież Franciszek zwrócił się do około 400 młodych rosyjskich katolików.

W improwizowanym fragmencie powiedział: Nie zapominajcie nigdy o waszym dziedzictwie. Jesteście dziećmi wielkiej Rosji; wielkiej Rosji świętych, króla, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego wielkiego imperium, o tak wielkiej kulturze i wielkim człowieczeństwie. Nie rezygnujcie nigdy z tego dziedzictwa. Jesteście spadkobiercami Matki Rosji, idźcie z nią naprzód. I dziękuję wam za wasz sposób bycia, za sposób, w jaki jesteście Rosjanami.

16:30

Gubernator obwodu briańskiego Aleksandr Bogomaz przekazał, że przygraniczna miejscowość Klimowo została ostrzelana z wieloprowadnicowych systemów rakietowych. O ostrzał oskarżył siły ukraińskie.

Jego zdaniem, życie straciły dwie osoby - 29-letnia kobieta i 20-letni mężczyzna.

16:23

OKX, druga co do wielkości na świecie pod względem wolumenu obrotu giełda kryptowalut, zakazała możliwości dokonywania transakcji przy użyciu rubla rosyjskiego. Kilka dni temu podobne ograniczenia wprowadziła giełda Binance.

16:17

Władze okupacyjne w Tokmaku w obwodzie zaporoskim są przewożone do innego miejsca w związku z przybliżaniem się frontu - przekazał ukraiński mer okupowanego Melitopola, powołując się na relacje mieszkańców tego miasta.

Iwan Fedorow, ukraiński mer Melitopola, który znajduje się pod rosyjską okupacją, napisał na Telegramie, że "niemal codzienne wybuchy i wyzwalanie miejscowości na kierunku melitopolskim przekształcają jak na razie okupowany Tokmak z miasta przyfrontowego w zupełnie frontowe".

"Pierwsze szczury uciekają z tonącego 'rosyjskiego okrętu'. Według doniesień mieszkańców, miejscowe 'władze' są w blokach startowych, są przewożone w inne miejsce" - napisał.

Wojska ukraińskie kontynuują ofensywę w obwodzie zaporoskim i w rejonie Bachmutu, odnotowują postępy w okolicach miejscowości Nowodanyliwka-Werbowe - informował w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak podano, oddziały ukraińskie posunęły się na odcinku Nowodanyliwka-Werbowe w obwodzie zaporoskim, umacniają się na zajętych rubieżach i ostrzeliwują cele przeciwnika z artylerii.

Również w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim wojska ukraińskie kontynuowały działania ofensywne. W rejonie Marjinki Ukraińcy powstrzymują rosyjskie ataki.

16:10

Rosyjski resort obrony przekazał, że systemy obrony powietrznej przechwyciły pocisk przeciwokrętowy Neptun. Więcej szczegółów nie podano. To pierwszy przypadek od rozpoczęcia przez Rosjan inwazji, kiedy siły rosyjskie twierdzą, że przechwyciły taki pocisk.

16:02

Państwowa Straż Graniczna Ukrainy potwierdziła eksplozje min w pobliżu granicy z Białorusią i wyjaśniła, że były one spowodowane uderzeniem pioruna. Wskutek wybuchów uszkodzone zostało przęsło mostu oraz tory kolejowe.

Mogę zauważyć, że w wyniku zmiany pogody i uderzenia pioruna doszło do zdetonowania min z zapory minowej na jednym z kierunków w pobliżu linii granicznej. Według moich informacji nikt nie ucierpiał - oświadczył rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.

Przypomniał jednocześnie, że w pobliżu granicy Ukrainy z Białorusią obowiązuje zakaz poruszania się nieuprawnionych osób. Dlatego zapory minowe na oddzielnych, ważnych dla bezpieczeństwa Ukrainy odcinkach są zagrożeniem wyłącznie dla tych, którzy chcą przyjść do nas z wojną - podkreślił Demczenko w komentarzu dla agencji Interfax-Ukraina.

Wcześniej o wybuchach po ukraińskiej stronie granicy informowały prorządowe białoruskie kanały na Telegramie. Do eksplozji doszło na zalesionym terenie w obwodzie żytomierskim w środkowej części Ukrainy około godz. 3:30 czasu lokalnego (godz. 2:30 czasu w Polsce), w odległości 800 metrów od przejścia granicznego.

15:24

Władze Ukrainy ogłosiły przymusową ewakuację dzieci z miejscowości w pobliżu linii intensywnych walk z okupacyjnymi wojskami rosyjskimi w obwodzie zaporoskim. Ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych wyjaśniło, że decyzję tę podjęto na wniosek władz obwodowych. Dzieci zostaną ewakuowane z pięciu miejscowości: Hulajpole, Stepnohirsk, Preobrażenka, Jehoriwka i Nowopawliwka.

"W związku z trudną sytuacją w zakresie bezpieczeństwa i wrogimi ostrzałami z terenów tych przymusowo ewakuowane zostanie 54 dzieci i 67 ich opiekunów (członków rodzin)" - wyjaśnił resort w komunikacie, który opublikowano we wtorek. Prócz dzieci przymusowej ewakuacji będą podlegały osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się.

14:14

Trzech członków załogi zginęło w katastrofie śmigłowca, do której doszło w graniczącym z Kazachstanem obwodzie czelabińskim na południu Rosji - poinformowały media ukraińskie, powołując się na rosyjskie kanały Telegramu.

Do katastrofy doszło w pobliżu wioski Prudnoje. Śmigłowiec, który należał do Federalnej Służby Bezpieczeństwa, wykonywał lot ćwiczebny - trenował manewr lądowania.

Według kanału Shot na Telegramie przyczyną katastrofy była awaria silnika. 

13:44

Okupacyjne władze rosyjskie przygotowują nową falę mobilizacji na okupowanym Krymie, chcąc powołać do wojska 40 tys. osób - poinformowało Przedstawicielstwo Prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.

"Okupacyjna administracja otwiera punkty mobilizacyjne bezpośrednio na głównym nabrzeżu. Jeden z takich punktów działa w Ałuszcie. Związane jest to z tym, że Rosjanie przygotowują nową falę mobilizacji na okupowanym Krymie" - przekazało przedstawicielstwo na Facebooku.

"Wezwania (do wojska) będą rozdawane w asyście funkcjonariuszy policji albo Rosgwardii. Szczególna uwaga będzie zwracana na tzw. uchylających się od służby. Okupanci planują zmobilizować do 30 tys. osób oraz zaciągnąć do 10 tys. żołnierzy służby zasadniczej" - czytamy.

13:21

Dwie osoby zginęły, a dwoje dzieci zostało rannych w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy, gdy samochód, którym jechali, wpadł na minę - poinformowała policja obwodu czernihowskiego na Facebooku.

"Około godz. 19. (18. czasu polskiego we wtorek) policja otrzymała informację, ze w rejonie czernihowskim wyleciał w powietrze prywatny samochód osobowy. W wyniku eksplozji samochód się zapalił. Niestety kierowca i pasażerka zginęli. Dwoje dzieci zostało rannych" - napisano w komunikacie. Kierowca był policjantem.

Do zdarzenia doszło w pobliżu granicy z Białorusią.

13:08

Nieustanne ataki sił rosyjskich na szkoły w Ukrainie sprawiają, że tylko około jednej trzeciej dzieci w wieku szkolnym osobiście uczestniczy we wszystkich lekcjach i wiele odstaje w nauce od koleżanek i kolegów - poinformował we wtorek Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

Ponad połowa dzieci, których rodziny uciekły przed wojną do siedmiu państw, nie jest zarejestrowanych w krajowym systemie oświaty - podał UNICEF, wskazując na bariery językowe, przeciążone systemy oświatowe oraz problemy z dojazdem do szkoły.

Niektóre szkoły w Ukrainie zostały bezpośrednio trafione pociskami, a inne zamknięto w obawie przed rosyjskimi atakami. "W Ukrainie nieustannie trwają ataki na szkoły, co powoduje głęboki stres u dzieci pozbawia je bezpiecznego miejsca do nauki" - podkreśla UNICEF.

12:58

Największe dzienniki Estonii we wtorkowych artykułach redakcyjnych oskarżyły premier Kaję Kallas o podważanie demokracji po tym, gdy szefowa rządu odmówiła stawienia się przed komisją parlamentarną mającą wyjaśnić działalność biznesową jej męża w Rosji.

"Premier poinformowała opinię publiczną, że napięty harmonogram nie pozwala jej na stawienie się przed komisją. Oznacza to przejście kryzysu w nową fazę, z której premier i cała koalicja nie mają już wyjścia" - ocenił "Postimees".

11:52

Władze Ukrainy odzyskały z okupowanych przez Rosję terenów ciała 84 poległych żołnierzy ukraińskich - poinformował na Telegramie pełnomocnik rządu Ukrainy ds. osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko. Przekazanie ciał żołnierzy ich rodzinom odbyło się we wtorek.

Kotenko podkreślił, że repatriacja ciał poległych żołnierzy odbywa się we współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy, Siłami Zbrojnymi Ukrainy oraz innymi strukturami siłowymi, resortami i organizacjami międzynarodowymi.

11:45

Tory kolejowe zostały uszkodzone w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej w wyniku wybuchu min po stronie ukraińskiej - poinformowało Radio Swaboda, powołując się na prorządowe kanały białoruskie na Telegramie.

Do eksplozji doszło na zalesionym terenie w obwodzie żytomierskim w środkowej części Ukrainy około godz. 3.30 (godz. 2.30 w Polsce), w odległości 800 metrów od przejścia granicznego. Wskutek wybuchów uszkodzone zostało przęsło mostu oraz tory kolejowe.

Ukraińskie siły zbrojne ani władze nie skomentowały tej informacji. Wcześniej strona ukraińska informowała o minowaniu granicy z powodu zagrożenia atakiem Rosji z terytorium Białorusi. 

10:59

Rosnące koszty wojny przeciwko Ukrainie są dla Rosji coraz większym obciążeniem gospodarczym, co może zagrozić stabilności ekonomicznej tego kraju - ocenia portal amerykańskiej telewizji CNN.

Portal podkreśla, że choć Władimir Putin podpisał pod koniec 2022 roku budżet "obronny" o równowartości 52 mld dolarów, to według dokumentu rządowego, do którego uzyskała wgląd agencja Reutera, aktualna prognoza wzrosła już do równowartości 101 mld USD, co stanowi prawie trzykrotność wydatków Rosji na obronę w 2021 roku.

"Te liczby prawdopodobnie nie doszacowują całkowitych wydatków Rosji na wojnę" - podkreśla CNN, powołując się na Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI), według którego sumy podawane przez Rosję jako "budżet obronny" stanowią tylko trzy czwarte całkowitych wydatków wojskowych.

Ekspert od gospodarki Rosji w brytyjskim think tanku Royal United Services Institute (RUSI) Richard Connolly ocenia, że o ile Rosja zwykle przeznacza na obronność 3-4 proc. PKB, o tyle teraz może to być 8-10 proc.

10:33

Władze Rosji zatwierdziły tematykę kolejnego etapu wojny informacyjnej przeciw Ukrainie - poinformował ukraiński wywiad wojskowy, HUR. Propaganda Kremla ma skupić się teraz m.in. na masowej mobilizacji do ukraińskiej armii oraz malejącej wierze Zachodu w zwycięstwo Ukrainy.

Według HUR nowe tematy wojny informacyjnej przeciw Ukrainie omówiono na naradzie w administracji Władimira Putina 25 sierpnia. Uczestniczył w niej pierwszy zastępca szefa administracji prezydenckiej Siergiej Kirijenko, technolodzy polityczni oraz przedstawiciele mediów, biorących udział w operacjach informacyjnych.

"Temat narady: zatwierdzenie konkretnych narracji, które dyskredytowałyby Ukrainę i wpływały na jej partnerów na świecie" - ogłosił HUR w komunikacie na swojej stronie internetowej.

09:06

Sześć osób cywilnych zginęło w ciągu ostatniej doby w rosyjskich atakach w obwodach donieckim i chersońskim na wschodzie i południu Ukrainy - poinformowały władze obwodowe na Telegramie.

W poniedziałek w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim poniosło śmierć pięć osób i również pięć odniosło obrażenia - przekazał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Dwie osoby zginęły w Dalnem, a po jednej w Tomsku, Łymanie i Wełykiej Nowosiłce. 

W ciągu ostatniej doby zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne w Chersoniu i rejonie berysławskim w obwodzie chersońskim. Siły rosyjskie ostrzeliwały obwód 61 razy z różnych rodzajów broni - poinformował szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin. Ostrzeliwany był również m.in. obwód sumski na północy Ukrainy, gdzie trzy osoby odniosły obrażenia - podały władze obwodowe. 

08:36

W poniedziałek z Ukrainy do Polski przyjechało 28 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 36 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 15,065 mln wjazdów do Polski i 13,349 mln wyjazdów na Ukrainę.

08:35

Sytuacja na granicy ukraińsko-białoruskiej jest pod pełną kontrolą sił obrony Ukrainy, ale nie można wykluczyć prowokacji lub dywersji ze strony przeciwnika - oznajmił dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew.

"Obecnie wszystkie rosyjskie jednostki lądowe zostały całkowicie wycofane z Białorusi i znajdują się w rezerwie połączonego zgrupowania wojsk Rosji, którego części prowadzą ofensywę na kierunku kupiańsko-łymańskim" na wschodzie Ukrainy - oznajmił Najew. Dodał, że nie są spodziewane istotne zmiany w pobliżu granicy z Białorusią.

08:27

Choć od czasu inwazji na Ukrainę służba wojskowa w rosyjskich siłach zbrojnych stała się coraz bardziej lukratywna, władze Rosji nadal mają problemy z werbunkiem wystarczającej liczby ochotników - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 4 lutego 2022 roku Władimir Putin wspomniał, że porucznik otrzymuje 81 200 rubli miesięcznie, do października  2022 roku ogłosił, że nawet zmobilizowani szeregowi żołnierze będą otrzymywać 195 tys. rubli miesięcznie, a obecnie wielu młodszych stopniem żołnierzy służących na Ukrainie otrzymuje ponad 200 tys. rubli miesięcznie.

Zwrócono uwagę, że to ponad 2,7-krotnie więcej niż średnia pensja w Rosji, która wynosi 72 851 rubli, a 2,7-krotność średniej pensji w Wielkiej Brytanii wynosiłaby ponad 90 tys. funtów rocznie.

"Jest wysoce prawdopodobne, że pensja i dodatkowe świadczenia stanowią silną zachętę dla personelu do zaciągnięcia się, zwłaszcza dla osób z biedniejszych obszarów Rosji. Tym niemniej jest mało prawdopodobne, aby Rosja osiągnęła swoje cele w zakresie rekrutacji ochotników do wojska" - ocenia brytyjski resort obrony. 

08:16

Rosyjskie dowództwo wojskowe wykorzystuje jednostki powietrznodesantowe do obrony pozycji zagrożonych podczas ukraińskiej kontrofensywy, co zapewne osłabi potencjał ofensywny sił rosyjskich - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Według ISW pododdziały niemal wszystkich formacji powietrznodesantowych działają na terenach objętych ukraińską kontrofensywą, co wskazuje na to, że siły rosyjskie mogą wykorzystywać stosunkowo elitarne jednostki do wzmacniania krytycznych odcinków frontu.

Think tank twierdzi, że opublikowane w niedzielę nagranie geolokacyjne pokazuje na przykład, że żołnierze 76. gwardyjskiej dywizji powietrznodesantowej zostali skierowani prawdopodobnie z okolic Kreminnej w obwodzie ługańskim do wzmocnienia rosyjskich pozycji w pobliżu wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim.

Stałe wykorzystywanie wojsk powietrznodesantowych zarówno do ofensywy, jak i obrony "prawdopodobnie osłabi zdolność sił rosyjskich do prowadzenia złożonych operacji obronnych i niemal na pewno zakłóci każdą próbę wznowienia przez Rosjan działań ofensywnych na większą skalę, które opierały się głównie na dość elitarnej piechocie, jakiej Rosja teraz nie ma" - ocenia ISW.

Instytut zaznaczył również, że rosyjscy blogerzy wojskowi nieustannie krytykują rosyjskie ministerstwo obrony z powodu złego traktowania brygady Południowego Okręgu Wojskowego działającej na kierunku chersońskim na południu Ukrainy.

"Rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że rosyjskie dowództwo wojskowe świadomie ignoruje i ucisza doniesienia o poważnych stratach jednostek 205. brygady strzelców zmotoryzowanych z powodu niedostatecznego wsparcia artyleryjskiego i słabego dowodzenia" na tym kierunku - czytamy w raporcie ISW.

Jeden z blogerów napisał, że resort obrony boryka się z problemem biurokracji, co uniemożliwia siłom zbrojnych przetrawienie krytyki i przeprowadzenie reform. Podkreślił też, że skrajni nacjonaliści rosyjscy mieli nadzieję, iż dowództwo wojskowe poprawi sposób kierowania wojną po buncie najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, ale tak się nie stało.

Inny bloger napisał, że nie dzieli się informacjami o 90 proc. niepowodzeń sił rosyjskich, bo urzędnicy rosyjscy traktują krytykę jak personalny atak na siebie zamiast zastanowić się nad tym, jak poprawić warunki służby rosyjskich żołnierzy.

07:44

Prezydent Wołodymyr Zełenski zasygnalizował zmianę stanowiska Kijowa w sprawie okupowanego przez Rosję Krymu. W wywiadzie telewizyjnym stwierdził, że jego zdaniem, jeśli nacierające siły ukraińskie dotrą do północnej granicy półwyspu Krymskiego, rosyjska armia może ostatecznie opuścić okupowane obszary Ukrainy bez bez walki - pisze Kyiv Post.

"Jeśli znajdziemy się na granicy administracyjnej (...) z Krymem, to uważam, że możliwe jest polityczne wywarcie nacisku na wycofanie się sił rosyjskich z terytorium ukraińskiego Krymu. Wierzę, że tak byłoby lepiej" - cytuje Zełenskiego Kyiv Post.

07:18

W 2024 r. Korea Południowa udzieli Ukrainie pomocy finansowej w wysokości 520 mld wonów (394 mln dolarów) - podaje agencja Reutera. Pakiet pomocy obejmuje 130 mld wonów na odbudowę, 260 mld na pomoc humanitarną i  130 mld wonów pośrednictwem organizacji międzynarodowych.

06:52

Po wyzwoleniu miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim Siły Zbrojne Ukrainy muszą pokonać linie rosyjskich umocnień przeciwczołgowych, by otworzyć sobie drogę do ważnego dla okupantów węzła kolejowego w Melitopolu, a dalej Morza Azowskiego - ocenił Iwan Kyryczewski, ekspert ukraińskiego serwisu Defence Express.

"Robotyne jest rubieżą, bardzo ważny punktem w bojach. Wyzwolenie tej miejscowości pozwala sądzić, że do początku sezonu złych warunków pogodowych, może przed początkiem zimy, nasze wojska będą mogły pochwalić się jakimś ważnym sukcesem. Chodzi przede wszystkim o przecięcie korytarza lądowego Rosjan" - powiedział.

06:23

Ukraińskie dowództwo opublikowało zapis wydarzeń z poniedziałku na froncie wojny z Rosją.

05:48

Ukraińscy wojskowi odbyli w kurs współpracy cywilno-wojskowej według standardów NATO - informuje Ukraińska Prawda.

"Kurs został zorganizowany w oparciu o Centrum Szkolenia Misji Zagranicznych Sił Zbrojnych RP, w ramach wielostronnej współpracy z przedstawicielami USA, Wielkiej Brytanii, Włoch i RP" - napisano powołując się na komunikat ukraińskiego Sztabu Generalnego.

05:29

Instytut Studiów Wojennych (ISW) stwierdza w najnowszej analizie, że "niemal na pewno" Rosja nie będzie w stanie wznowić "zakrojonych na szeroką skalę działań ofensywnych". Wojska Władimira Putina odczuwają duże braki w piechocie, która musiałaby podjąć takie działania - ocenia ISW.

05:23

Rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła dwa ukraińskie drony lecące nad obwodem tulskim na południe od Moskwy - podał we wtorek rano agencja RIA cytując rosyjski resort obrony.

05:16

Ukraiński resort spraw zagranicznych zarzucił papieżowi Franciszkowi "imperialistyczną propagandę". W ten sposób rzecznik MSZ w Kijowie Oleg Nikolenko odniósł się w poniedziałek do nagłośnionych przez media słów papieża, który trzy dni wcześniej na zakończenie telemostu z młodymi rosyjskimi katolikami mówił o "wielkiej Rosji". Nuncjatura apostolska na Ukrainie odrzuciła stanowczo interpretacje, według których papież zachęcał do "imperialistycznych idei".

Nuncjatura apostolska w Kijowie w wydanym komunikacie oświadczyła: "Papież Franciszek nigdy nie zachęcał do imperialistycznych idei. Przeciwnie, jest przekonanym przeciwnikiem i krytykiem wszelkich form imperializmu czy kolonializmu, we wszystkich narodach i sytuacjach".

05:06

Ukraina maksymalnie zwiększy skalę produkcji swojego przemysłu obronnego i będzie on dawał większe rezultaty - oświadczył w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski.

Wymienił kolejno rodzaje produkcji: działa, amunicję, drony, pociski rakietowe i sprzęt opancerzony. Dodał następnie: "Maksymalnie zwiększamy zasięg produkcji. Ukraina może to zrobić, mamy fundusze".

Zapewnił, że krajowy przemysł obronny "będzie przynosił większe wyniki".

Zełenski mówił w połowie sierpnia br., że Ukraina zwiększa wielokrotnie produkcję dronów. Wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kamyszin pod koniec lipca br. poinformował, że moce produkcyjne ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego podwoiły się w ciągu poprzedniego miesiąca.