Rosną rosyjskie straty wśród żołnierzy i sprzętu na Ukrainie. Za zniszczenie części rosyjskich jednostek odpowiedzialne są bezzałogowce Bayraktar TB2, które Turcja dostarcza walczącej z agresorem Ukrainie. O precyzyjnych dronach powstała już nawet piosenka, która staje się hitem na Ukrainie.

Zobacz naszą relację minuta po minucie z kolejnego dnia inwazji Rosji na Ukrainę

Jak podał dziś ukraiński sztab generalny, w ciągu tygodnia inwazji na Ukrainę Rosjanie stracili już dziewięć tysięcy żołnierzy i mnóstwo sprzętu, m.in. 217 czołgów, 900 opancerzonych wozów bojowych, 90 systemów artyleryjskich, 42 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 30 samolotów, 31 śmigłowców.

Bayraktar TB2 postrachem Rosjan

Potężną siłą Ukraińców w walce z Rosją są tureckie drony Bayraktar TB2, odpowiedzialne za zniszczenie znacznej części rosyjskiego sprzętu wojskowego na Ukrainie.

Mimo znacznej przewagi sił rosyjskich w powietrzu, niewielkie bezzałogowce zadają Rosji dotkliwe straty. Siły ukraińskie wykorzystują Bayraktar TB2 przede wszystkim nocą. Wówczas niszczone są głównie rosyjskie czołgi i transportery opancerzone.

Ukraina kupuje tureckie drony od 2019 roku. Kolejne dostawy z Turcji nadeszły także po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Drony Bayraktar TB2 kupiła także Polska

O znaczeniu bezzałogowców Bayraktar TB2 mówił w radiu RMF24 były pilot, ekspert wojskowy, mjr Michał Fiszer. Czy w wojnie na Ukrainie bezzałogowce odgrywają znaczącą rolę?

"Zdecydowanie, choć jest ich używanych stosunkowo niewiele. Tak że tutaj jest wskazówka dla polskich decydentów, ministerstwa obrony narodowej, że trzeba się zaopatrzyć w jak największą liczbę bezpilotowych aparatów latających, które po pierwsze, będą w stanie spotęgować efektywność artylerii, bo będą w stanie prowadzić rozpoznanie efektywne i wskazywać cele dla własnej artylerii - to raz, a po drugie, będą w stanie samodzielnie dokonywać ataków" - mówił mjr Fiszer.

"My też zakupiliśmy te drony z Turcji, Bayraktar TB2, ale wydaje się, że moglibyśmy dokonać większych zakupów różnych typów aparatów bezpilotowych, czy to rozpoznawczych, ale takiego szczebla taktycznego, czyli nie tylko te malutkie drony Flyeye, zresztą notabene bardzo dobre i dobrze się sprawdzające, ale też takie klasy MALE czyli Medium Altitude Long Endurance, takie jak np. amerykański Predator lub typu ekwiwalentnego" - podkreślił mjr Fiszer.

Piosenka o dronach Bayraktar TB2

W mediach społecznościowych pojawiają się filmy z precyzyjnych ataków bezzałogowców. Co ciekawe, tureckie drony w służbie Ukraińców doczekały się już nawet poświęconej im piosenki. 

Utwór wychwalający Bayraktar i ośmieszający Władimira Putina szybko stał się hitem internetu, a jego popularność rośnie z godziny na godzinę. 

Posłuchaj piosenki:

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.