Pentagon ogłosi w środę nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy wart 300 mln dolarów. Dwóch ukraińskich rolników w wieku 39 i 47 lat zginęło w wyniku wybuchu miny w obwodzie charkowskim. Parlament Ukrainy przedłużył obowiązywanie w kraju stanu wojennego i powszechnej mobilizacji w związku z rosyjską agresją. Putin zdalnie uczestniczył w inauguracji ruchu tramwajów w okupowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu. Najważniejsze informacje dotyczące 433. dnia rosyjskiej inwazji w Ukrainie zebraliśmy w naszej relacji z 02.05.2023.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje o wywołanej przez Rosję wojnie w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

21:47

Komisja Europejska przedstawi projekt przepisów pozwalających na przyspieszenie produkcji amunicji w Unii Europejskiej - zapowiedziała w Pradze przewodnicząca komisji Ursula von der Leyen po spotkaniu z prezydentem Czech Petrem Pavlem.

Według przewodniczącej KE, propozycja będzie dotyczyć 1 miliarda euro. 500 mln ma pochodzić ze środków komisji, a kolejne środki m.in. od państw członkowskich, które zgodziły się na dalsze finansowanie dostaw amunicji dla Ukrainy. Chodzi o szybkość i zwiększenie skali produkcji amunicji, bo Ukraina potrzebuje jej teraz. To dobra wiadomość dla Ukrainy, a także dla zdolności obronnych Europy - stwierdziła Ursula von der Leyen.

O potrzebie zwiększenia dostaw amunicji dla Ukrainy prezydent Czech mówił po powrocie ze swojej niedawnej wizyty w tym kraju. Zapewnienie dostaw uznał za kwestię "krytyczną". Podczas spotkania z von der Leyen poruszył też kwestię wspierania Ukrainy w procesie akcesyjnym do Unii Europejskiej.

Również w naszym interesie jest to, by strefa stabilności, współpracy i bezpieczeństwa, którą stanowi Unia Europejska, rozszerzała się - powiedział prezydent Czech.

21:09

Pentagon ogłosi w środę nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy wart 300 mln dolarów - podały agencja AP i inne media, powołując się na przedstawicieli resortu obrony. W pakiecie po raz pierwszy mają znaleźć się rakiety powietrze-ziemia Hydra 70.

Według AP, obok niekierowanych rakiet lotniczych kalibru 70 mm (Hydra 70) w skład pakietu wejdą też haubice 155 mm. Portal Politico podaje, że USA przekażą też amunicję artyleryjską i moździerzową, ciężarówki i części zamienne.

W poniedziałek przyjęcie kolejnej transzy pomocy dla Ukrainy zapowiadał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby. Zaznaczył jednocześnie, że USA dostarczyły już Ukrainie "niemal wszystko, o co prosiła" i że ukraińskie wojsko będzie gotowe do podjęcia ofensywy.

Nowy pakiet będzie 37. zatwierdzonym przez USA od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę. Łączna wartość dotychczas obiecanej broni to 35,4 mld dolarów.

20:30

Naczelne dowództwo Ukrainy: Odparto 20 rosyjskich ataków.

Rosyjskie wojsko skupia swoje wysiłki w rejonie Łymania, Awdijiwki i Marinki w obwodzie donieckim.

19:53

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Kijów obserwuje, w jaki sposób Moskwa próbuje omijać sankcje. Zapowiedział wdrożenie nowego obszernego pakietu sankcyjnego przeciwko Rosji.

Zełenski poinformował, że przeprowadził m.in. naradę na temat wzmocnienia sankcji przeciwko Rosji przez Ukrainę oraz jej partnerów.

Uważnie obserwujemy, jak państwo-terrorysta próbuje obchodzić sankcje, odnotowujemy każdy taki kierunek, pracujemy razem z partnerami, żeby to zablokować - podkreślił szef państwa na opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych nagraniu.

Zaznaczył, że przygotowany jest duży pakiet sankcyjny, a decyzja w tej sprawie ma zapaść wkrótce.

19:32

Dania przekaże Ukrainie sprzęt wojskowy i wsparcie finansowe o wartości 1,7 mld koron duńskich (250 mln dolarów) - poinformował minister obrony tego kraju Troels Lund Poulsen.

Minister zapowiedział również, że Dania zmniejszy swoją obecność wojskową w Iraku od początku 2024 roku. Zamiast tego skoncentruje się na krajach bałtyckich i w ramach tego planu zaoferuje batalion NATO do obrony regionu.

Batalion ma liczyć od 700 do 1200 żołnierzy i ma być rozmieszczony na Łotwie od czterech do sześciu miesięcy w ciągu roku. W pozostałe miesiące wojska te pozostaną w Danii, gotowe do przerzutu do krajów bałtyckich w przypadku kryzysu.

Musimy być przygotowani na długoterminową obecność Danii w krajach bałtyckich. Istnieje potrzeba znalezienia równowagi między posiadaniem żołnierzy na miejscu, a gotowością do wysłania ich z Danii - powiedział Poulsen.

18:59

Na tymczasowo zajętych terytoriach Ukrainy wciąż dochodzi do przypadków agresywnego uprowadzania proukraińskiej cywilnej ludności oraz tworzenia nowych katowni w celu więzienia w nich (uprowadzonych) - poinformował w dzisiejszym komunikacie sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jedną z takich katowni rosyjskie siły zorganizowały w komisariacie policji w okupowanej miejscowości Czapłynka w obwodzie chersońskim. Obecnie jest tam więzionych ok. 10 cywilów, wśród których są osoby niepełnoletnie. Jak dodano, ludzie więzieni są w nieludzkich warunkach, stosowane są wobec nich tortury. Są przypadki zakatowania uprowadzonych na śmierć - podał sztab.

W komunikacie napisano, że we wtorek rosyjska armia przeprowadziła przeciwko Ukrainie trzy ataki rakietowe, 30 lotniczych i osiem ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Minionej doby w Donbasie ukraińscy obrońcy odparli ponad 20 ataków.

18:35

Zniszczenia w ukraińskiej wsi Słatyne. Miejscowość znajduje się kilkanaście kilometrów na północ od Charkowa.

18:21

Wybuch miny zabił dwóch ukraińskich rolników, w wieku 39 i 47 lat, w obwodzie charkowskim - podał Kijów Independent.

Jak poinformował portal, do zdarzenia doszło, gdy traktor uderzył w minę umieszczoną na polu pomiędzy miejscowościami Werbiwka i Wowczyj Jar. 

18:00

Amerykański portal Vice News znalazł się w ogniu krytyki za przeprowadzenie wywiadu z Marią Lwową-Biełową, rosyjską rzeczniczką praw dziecka - informuje Kyiv Independent. Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) podejrzewa ją o zbrodnie wojenne i wydał nakaz jej aresztowania.

1 maja Vice News opublikował wywiad z Lwową-Biełową, który zatytułowano: "Rosyjska kobieta oskarżona o 'kradzież' ukraińskich dzieci". W ekskluzywnym wywiadzie dla Vice News Maria Lwowa-Biełowa, komisarz ds. praw dziecka prezydenta Rosji Władimira Putina, zaprzecza nielegalnemu deportowaniu tysięcy ukraińskich dzieci i poddawaniu ich praniu mózgu - czytamy w opisie nagrania.

Lwowa-Biełowa i Putin są podejrzani przez MTK o to, że odpowiadają za "zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach ludności (dzieci) i bezprawnym przesiedlaniu ludności (dzieci) z okupowanych terenów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej". W marcu MTK wydał nakazy ich aresztowania.
Kiedy dziennikarka zapytała rzeczniczkę o decyzję MTK, kobieta oznajmiła: "Jestem matką. To mówi wszystko. Jakim zbrodniarzem jestem? O czym pani mówi?".

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, tak skomentował na Twitterze wywiad Biełowej dla Vice News: "Nie da się wymyślić lepszej ilustracji słowa 'kanibal'".

Według szacunków ukraińskich władz ponad 19 tys. dzieci zostało nielegalnie wywiezionych do Rosji. Dokładna liczba jest nieznana w związku z okupacją części terytorium Ukrainy.

17:35

Władimir Putin zdalnie uczestniczył w inauguracji ruchu tramwajów w okupowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu, gdzie na tory wyjechały zakupione przez władze ukraińskie i skradzione przez Rosjan tramwaje - poinformowała lojalna wobec Ukrainy rada miejska Mariupola.

Rosjanie wszystko zniszczyli. A dziś, po roku okupacji, z inauguracji skradzionych tramwajów postanowiono zrobić show. Nieładnie - poinformowano w Telegramie rady miejskiej.

Putin wystąpił podczas uroczystości za pośrednictwem łącza wideo. Na udostępnionym przez radę miejską nagraniu widać weteranów w zajezdni tramwajowej oraz zdjęcia tramwaju z napisem "Mariupol i Sankt Petersburg - miasta braterskie".

(...) Są to zakupione przez ukraiński Mariupol tramwaje, które trochę odnowiono i przemalowano - przekazała rada miasta. Przed rosyjską inwazją na pełną skalę w mieście było 70 tramwajów. 50 km sieci torowej pokrywało prawie całe miasto - wyjaśniono.

17:18

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przedłużyła obowiązywanie w kraju stanu wojennego i powszechnej mobilizacji w związku z rosyjską agresją. Uznała też "raszyzm" za rosyjski system polityczny, potępiła go i wezwała inne państwa, by zrobiły to samo.

Stan wojenny przedłużono o kolejnych 90 dni. Po raz pierwszy został wprowadzony na Ukrainie 24 lutego 2022 r., gdy Rosja zaatakowała na pełną skalę ten kraj. Później był kilkakrotnie przedłużany.

Również dziś rada określiła rosyjski reżim polityczny jako "raszyzm". Parlament potępił "raszyzm" jako "ideologię i praktyki leżące u podstaw polityki Rosji" - przekazał przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk.

Według przegłosowanego dokumentu oznaki "raszyzmu" to: militaryzm, kult przywódcy i sakralizacja instytucji państwowych, agresywne uciskanie i/albo negowanie istnienia innych narodów, narzucanie innym narodom języka rosyjskiego i rosyjskiej kultury, promowanie idei "ruskiego miru", systematyczne łamanie norm i zasad prawa międzynarodowego, a także suwerennych praw innych państw, ich integralności terytorialnej i uznanych na arenie międzynarodowej granic.

Parlament zwrócił się do wspólnoty międzynarodowej o potępienie ideologii, polityki i praktyki "raszyzmu"

16:37

Rosyjski ostrzał obwodu chersońskiego w Ukrainie. Zginęły 3 osoby, 5 zostało rannych.

16:13

Regulacje przyjmowane przez KE dotyczące importu produktów rolnych z Ukrainy odpowiadają oczekiwaniom związanym ze łagodzeniem napięć na rynku krajowym - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Wilnie.

Przez ostatnie dwa tygodnie odbyły się bardzo intensywne rozmowy, negocjacje ze stroną ukraińską, jak i z Komisją Europejską i te regulacje, które są teraz przyjmowane przez KE odpowiadają naszym oczekiwaniom związanym ze łagodzeniem napięć na rynku krajowym - powiedział premier odpowiadając na pytanie dziennikarza PAP w tej sprawie.

Dodał, że w polityce gospodarczej międzynarodowej trzeba starać się wypracować takie rozwiązania, która są możliwe do realizacji, a jednocześnie zabezpieczają krajowe interesy. 

15:47

W 21 przyfrontowych miejscowościach obwodu donieckiego Ukrainy prowadzona jest przymusowa ewakuacja dzieci - powiadomiła wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal Suspilne.

Obecnie przymusowa ewakuacja jest prowadzona w obwodzie donieckim. Chodzi o 21 miejscowości. Według stanu na rano we wtorek, przebywało tam 48 dzieci, które należy ewakuować - powiedziała Wereszczuk.

Jak zaznaczyła, jeden chłopiec przebywa w Awdijiwce (na linii frontu), dziecko jest ukrywane przez rodziców, którzy nie zgadzają się na ewakuację.

Władze, jak dodała Wereszczuk, rozważają także zarządzenie przymusowej ewakuacji z terenów obwodu charkowskiego, które są regularnie ostrzeliwane przez rosyjską armię.

15:19

Trwają intensywne walki o ukraiński Bachmut:

14:43

Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że USA nie mają wiarygodnych informacji o stratach Rosji w wojnie z Ukrainą. 

Waszyngton nie ma możliwości podania żadnych poprawnych liczb, nie ma takich danych do swojej dyspozycji. Trzeba się skupić tylko na tych liczbach, które publikuje w odpowiednim czasie Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej - dodawał.

13:55

Władze Polskiego Związku Kajakowego nie zamierzają zezwolić Rosjan i Białorusinom na uczestnictwo w zawodach w Polsce.  Jestem przeciwny ich startowi i zrobię wszystko, by nie zostali dopuszczeni - powiedział prezes związku Grzegorz Kotowicz.

13:26

Rosja próbuje nowych metod szpiegowskich po wydaleniu przez rząd w Kopenhadze rosyjskich dyplomatów podejrzanych o działalność wywiadowczą. Wojna w Ukrainie zwiększyła zapotrzebowanie Rosjan na informacje o technologiach wojskowych - oceniają w raporcie duńskie służby specjalne PET.

13:11

Rosja musi zostać odcięta od Krymu, by nie mogła wykorzystywać go dla swoich celów wojennych - oświadczył przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Czerniak. Rosję trzeba zachęcić do "krymskiego gestu dobrej woli" - wskazał.

12:56

Aleksandr Łukaszenka zwołał pilne spotkanie na temat aktualnych kwestii bezpieczeństwa i ochrony granicy państwowej - informuje agencja prasowa BelTA. Według niego "sytuacja wokół Białorusi pozostaje trudna". Szef KGB mówił natomiast, że "spodziewane jest nagłe pogorszenie sytuacji".

12:54

Z końcem czerwca mieszkańcy Rosji stracą dostęp do amerykańskiej aplikacji randkowej Tinder - podała agencja Reutera. Firma Match Group, do której należy Tinder, wskazała, że powodem decyzji jest konieczność ochrony praw człowieka. Wiele zachodnich firm wycofało się z Rosji po inwazji wojsk tego kraju na Ukrainę.

12:43

Orichiw w obwodzie zaporoskim jest codziennie ostrzeliwany przez armię rosyjską. Wszystkie dzieci zostały ewakuowane z miasta - powiadomiła przedstawicielka miejscowych władz Switłana Mandrycz.

12:41

Około 23 tys. osób na Ukrainie zostało uznanych za zaginione z powodu nadzwyczajnych okoliczności, tj. w wyniku działań zbrojnych - powiadomił ukraiński wiceminister spraw wewnętrznych Łeonid Tymczenko.

12:13

Prezydent Wołodymyr Zełenski uhonorował odznaczeniami państwowymi 292 obrońców Ukrainy, z czego 189 pośmiertnie.

11:53

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba jest przekonany, że prędzej czy później zachodni sojusznicy podejmą decyzję o zaopatrzeniu Ukrainy w zachodnie myśliwce F-16, tak jak to miało miejsce w przypadku wszystkich innych rodzajów uzbrojenia.

10:43

Na Ukrainie od 2 maja uruchomiony został Jednolity Rejestr Osób Zaginionych, do którego wprowadzane będą dane takich osób - poinformowało ministerstwo ds. reintegracji terenów czasowo okupowanych.

09:48

"Rosyjskie wojsko zmieniło taktykę ataków rakietowych na Ukrainę, celując w cele cywilne" - powiedział Mychajło Podolak. Doradca ukraińskiego prezydenta wskazał także, dlaczego Moskwa zdecydowała się na taki krok. 

09:44

Osiem brygad Armii Szturmowej jest już w pełni sformowanych. Przejdą one pod dowództwo Sił Obrony po otrzymaniu zadań bojowych - powiedział ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

09:40

Spekulacje na temat dymisji odpowiedzialnego za logistykę wiceministra obrony Rosji podkreślają problemy, jakie Moskwa ma na tym polu, w tym w szczególności w zaopatrzeniu w amunicję wojska atakującego Ukrainę - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

08:59

Obywatele Kanady: 27-letni Kyle Porter i 21-letni Cole Zelenco zginęli w walkach pod Bachmutem.

07:34

Władze Ukrainy nie mają wiedzy o misji pokojowej Watykanu, o której bez szczegółów poinformował papież Franciszek - podała amerykańska telewizja CNN, powołując się na anonimowego urzędnika z otoczenia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

07:24

Liczebność rosyjskich wojsk na Białorusi zmniejszyła się i wynosi ok. 2,8 tys. żołnierzy - powiadomił rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Jeszcze kilka miesięcy temu, jak wskazał, liczba ta wahała się w granicach 10-11 tys.

07:12

Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, w ciągu ostatniej doby ukraińskie siły powietrzne zniszczyły trzy rosyjskie systemy rakietowe.  Zestrzelono również rosyjskiego drona rozpoznawczego Orlan-10.

07:00

W nocy Rosjanie ostrzelali Nikopol - poinformował Serhij Łysak, szef administracji wojskowej obwodu dniepropietrowskiego.

Łysak dodał, ze nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych ani rannych.

06:50

Chiny po raz pierwszy zagłosowały w ONZ za rezolucją, w której Rosja określona została jako agresor - podkreśla w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina. Wcześniej Pekin wstrzymywał się od głosu albo głosował przeciwko.

Ukraińska agencja wyjaśniła, że chodzi o rezolucję Zgromadzenia Ogólnego, dotyczącą współpracy między ONZ i Radą Europy, przyjętą 26 kwietnia. "Za" przyjęciem zagłosowały 122 kraje, a od głosu wstrzymało się 18 państw.

"Rosyjska próba usunięcia wzmianki o agresji wobec Ukrainy zakończyła się fiaskiem w Zgromadzeniu Ogólnym. Przeciwko rezolucji zagłosowało pięć znanych walczących z prawami człowieka: Rosja, Białoruś, Nikaragua, Syria, Korea Północna" - napisał na Twitterze ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca.