Ponad 300 typów broni o charakterze wojskowym zostało zakazanych w Kanadzie. Trwają przygotowania do jej wykupu od właścicieli i przekazania Ukrainie - poinformowali przedstawiciele rządu.

Na liście broni, która nie może znaleźć się w sprzedaży, pojawiły się 324 rodzaje broni o charakterze wojskowym, a osoby, które legalnie ją kupiły w przeszłości, nie będą mogły jej nikomu przekazać czy sprzedać, muszą ją przechowywać w bezpiecznym miejscu i będą musiały się jej pozbyć do końca października 2025 r. - poinformowali minister bezpieczeństwa publicznego Dominic LeBlanc, minister usług publicznych i zamówień Jean-Yves Duclos oraz minister obrony narodowej Bill Blair.

Obecnie trwają prace nad programem odkupu broni od jej obecnych właścicieli. Jest realizowany pilotaż.

"Ukraina zainteresowana przejęciem broni"

Rząd Kanady zobowiązał się wobec rządu Ukrainy, że opracuje zasady, zgodnie z którymi można będzie przejmowaną broń przekazać Ukrainie.

Ta broń ma charakter wojskowy i Ukraina już poinformowała o swoim zainteresowaniu jej przejęciem - napisano w komunikacie.

Lista publikowana w 35. rocznicę masakry w Montrealu

W 2020 r., po strzelaninie w Portapique w Nowej Szkocji, która była najtragiczniejszą w Kanadzie, rząd zakazał sprzedaży ok. 1500 typów broni.

Nową listę ogłoszono w przeddzień 35. rocznicy masakry w Montrealu. 6 grudnia 1989 r. na Politechnice w tym mieście mężczyzna zabił 14 kobiet i ranił kolejnych 10, mszcząc się za nieudaną próbę dostania się na wydział inżynierii. Wśród zabitych była Polka, studentka Politechniki, Barbara Klucznik-Widajewicz.