"Rosja zachowała swoją niepodległość pod rządami Putina" - powiedział Ali Chamenei, Najwyższy Przywódca Iranu, w trakcie spotkania z Władimirem Putinem. Rosyjski prezydent spotkał się dziś w Teheranie z liderami Iranu i Turcji.

Władimir Putin spotkał się z przywódcą Iranu, a także prezydentem Turcji, Recepem Tayyipem Erdoğanem.

Agencja AFP podała, że Putin powiedział, iż są postępy w rozmowach w sprawie ukraińskiego zboża.

Chamenei o Putinie

Jak podaje agencja Reutera, przywódca Iranu powiedział, że militarny atak na Syrię będzie niekorzystny dla regionu i korzystny dla terrorystów. Chamenei stwierdził również, że Teheran i Moskwa powinny zachować czujność wobec "oszustw Zachodu".

Irański ajatollah stwierdził, że zarówno Moskwa, jak i Teheran zyskają na długoterminowej współpracy.

Odniósł się on również do wojny w Ukrainie - powiedział, że jest ona przykrym i trudnym zdarzeniem, a republika islamska "w ogóle nie jest zadowolona" w związku z tym, że cierpią zwykli ludzie.

Ali Chamanei, cytowany przez Reutersa, powiedział również, że "państwa powinny rozpocząć używanie swoich narodowych walut w handlu zamiast dolara amerykańskiego".

Erdogan o bezpieczeństwie

Jak podaje Reuters, podczas trójstronnego spotkania prezydent Turcji powiedział, że turecka walka z terroryzmem będzie kontynuowana bez oglądania się na to, kto ją popiera. Mówił o tureckiej walce z kurdyjską milicją. Erdogan wyraził swoje oczekiwanie wobec Iranu i Rosji, że kraje te będą wspierały Turcję w jej wysiłkach przeciw terroryzmowi.

Rosja rozumie tureckie obawy o bezpieczeństwo, ale słowa to za mało - powiedział prezydent Turcji.