Portal Ukraińska Prawda donosi, że Wielka Brytania zamierza przekazać Kijowowi pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran. Na tę informację zareagował już minister obrony narodowej Rosji Siergiej Szojgu, który stwierdził, że decyzja Londynu przybliża nas do konfrontacji nuklearnej między Zachodem a Rosją.

Ukraiński portal przytacza zapis rozmowy deputowanej do brytyjskiej Izby Lordów Annabel Goldie z Raymondem Jolliffem. Wraz z dostarczeniem Ukrainie szwadronu czołgów Challenger 2, przekażemy (temu krajowi) również amunicję, w szczególności pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran - miała powiedzieć parlamentarzystka. W jej ocenie pociski tego typu zwiększą skuteczność ostrzału, zwłaszcza w przypadku uderzeń na zgrupowania czołgów i pojazdów opancerzonych.

Zubożony uran (DU) jest produktem odpadowym procesu wzbogacania uranu, stosowanym m.in. w przemyśle zbrojeniowym. Wykorzystuje się go nie tylko do produkcji pocisków przeciwpancernych, ale także m.in. amerykańskich czołgów M1 Abrams. Pociski ze zubożonym uranem stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia osób, które zetknęły się z pozostałościami po ich eksplozji. Typowymi objawami w takich przypadkach są skutki popromienne, czyli chorobowe zmiany w organizmie, łącznie z uszkodzeniem genów i spowodowaniem zwyrodnień u potomstwa. 

Amunicję zawierającą DU posiada wiele potęg militarnych świata, w tym Rosja, USA i Wielka Brytania. Pociski tego typu były już używane w wojnie arabsko-izraelskiej, w Zatoce Perskiej i w Jugosławii.

Prócz pocisków z uranem zubożonym, Wielka Brytania zdecydowała o przekazaniu Ukrainie dwa razy większej ilości czołgów Challenger 2, niż obiecywano początkowo. Łącznie Kijów ma ich dostać 28, a pierwsze maszyny trafią na wyposażenie armii ukraińskiej jeszcze w tym miesiącu.

Rosja znowu grozi

Władimir Putin potępił we wtorek decyzję Brytyjczyków - informuje agencja Reutera. Przywódca Rosji miał stwierdzić po spotkaniu z Xi Jinpingiem, że jeśli Ukraina otrzyma tak śmiercionośną broń, Moskwa będzie musiała odpowiedzieć z odpowiednią mocą i biorąc również pod uwagę fakt, że "Zachód już zaczyna używać broni z komponentami nuklearnymi".

Uczyniono kolejny krok i zostało ich już coraz mniej - skomentował wieści o przekazaniu Ukrainie amunicji z DU Sergiej Szojgu, dodając, że decyzja Brytyjczyków przybliża perspektywę potencjalnego konfliktu nuklearnego między Rosją i Zachodem. 

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych FR, Maria Zacharowa zareagowała na te doniesienia i stwierdziła, że plan Zachodu wobec Ukrainy zakłada "scenariusz jugosłowiański", związany używaniem na Bałkanach amunicji, która zniszczyła środowisko i powodowała nowotwory.