Ukraina będzie mogła liczyć na sprawniejszą pomoc Stanów Zjednoczonych: szybsze przekazywanie jej broni, amunicji i sprzętu wojskowego. Ma to być efekt przywrócenia przez Kongres USA programu Lend-Lease.

Dokument został zatwierdzony 7 kwietnia przez Senat USA, ale o ostatecznym przywróceniu ustawy zdecydowała Izba Reprezentantów. Za głosowało 417 kongresmenów, a dziesięciu było przeciw.

Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu jej przez prezydenta Joe Bidena.

Co zakłada ustawa?

Nowa ustawa pozwoli na sprawniejsze wysyłanie broni, amunicji i sprzętu wojskowego na Ukrainę. Transfer będzie się odbywał bez zbędnych ograniczeń biurokratycznych. 

Ustawa zawiera klauzulę przewidującą, że kraje-odbiorcy zapłacą za przekazany sprzęt Stanom Zjednoczonym później.

Lend-Lease pomógł w walce z nazistami

To nie pierwsze wykorzystanie ustawy Land-Lease w historii. Dokument został podpisany w czasie II wojny światowej: 11 marca 1941 roku w celu wsparcia europejskich sił w walce z Adolfem Hitlerem i nazistami.

Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Delano Roosevelt mógł na mocy dokumentu "sprzedawać, przenosić własność, wymieniać, wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności". 

Biden zapowiedział ogromną pomoc finansową dla Ukrainy

Izba Reprezentantów USA uchwaliła przywrócenie ustawy Lend-Lease w tym samym dniu, w którym prezydent Joe Biden poprosił Kongres o 33 mld dolarów pomocy dla Ukrainy.

Pomoc dla tego kraju jest droga, ale ma fundamentalne znaczenie, bo ugięcie się wobec rosyjskiej agresji byłoby bardziej kosztowne - podkreślił. 

Ponad 20 mld dolarów ma być wyasygnowane na wsparcie wojskowe dla Kijowa i wzmocnienie potencjału militarnego sąsiednich krajów. Ponadto 8,5 mld dolarów to pomoc dla rządu i gospodarki Ukrainy, a kolejne 3 mld dolarów przeznaczone będą na żywność i pomoc humanitarną.