Wojska rosyjskie skoncentrowały swoją obronę przeciwlotniczą na osłanianiu Moskwy i dlatego nie zauważyły większej niż zwykle grupy dronów ukraińskich, które zaatakowały lotnisko w Pskowie - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Ukraina twierdzi, że wyprodukowała nowe pociski o bardzo wysokiej celności. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował korupcję przy udzielaniu zwolnień od służby wojskowej. Czwartek był 554. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zbieraliśmy w naszej relacji z 31.08.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:14

Migranci zarobkowi z krajów Azji Centralnej, którzy od lat mieszkają w Rosji i posiadają obywatelstwo tego państwa, są siłą przywożeni na Ukrainę, a następnie przetrzymywani tam pod strażą i zmuszani do walki w rosyjskiej armii - poinformowała w czwartek ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

W ostatnim czasie wielu migrantów przybywa do okupowanego od 2014 roku Doniecka na wschodzie Ukrainy. Są oni tam przewożeni w konwojach, a następnie umieszczani w opuszczonych domach lokalnych mieszkańców, którzy zostali wcześniej deportowani do Rosji. Osoby zmuszane do walki po stronie najeźdźców cierpią głód, ponieważ otrzymują tylko niewielki zapas suchego prowiantu - relacjonowała Malar, cytowana przez agencję UNIAN.

Wiceminister potwierdziła wcześniejsze doniesienia ukraińskich władz o specyficznych rodzajach kar stosowanych przez okupantów. Zarówno żołnierze z Rosji, którzy odmawiają walki, jak też cywile z okupowanych terenów Ukrainy, są często umieszczani w tzw. zindanach, czyli karcerach zaimprowizowanych w głębokich dziurach wykopanych w ziemi.

Ukraińcy trafiają do takich miejsc m.in. za nieprzestrzeganie narzuconej przez wroga godziny policyjnej lub z innych równie błahych powodów - dodała Malar.

Doniesienia o rekrutowaniu na wojnę z Ukrainą migrantów z krajów Azji Centralnej pojawiają się co najmniej od lata 2022 roku. Jak informowały ukraińskie władze i niezależne media z Rosji, jedną z zachęt oferowanych takim osobom są obietnice dotyczące uzyskania rosyjskiego obywatelstwa. Ponadto Kreml prowadzi w Azji Centralnej, m.in. w Kazachstanie, różnego rodzaju kampanie reklamowe, promujące służbę w armii agresora.

20:50

Dmitrij Utkin, pseudonim "Wagner", najbliższy współpracownik Jewgienija Prigożyna - zginęli razem w katastrofie lotniczej - został pochowany z honorami wojskowymi w panteonie narodowym pod Moskwą. O ceremonii poinformował portal BBC.

Od pseudonimu Dmitrija Utkina, który był miłośnikiem muzyki Richarda Wagnera, wzięła swoją nazwę rosyjska prywatna armia najemnicza, którą zarządzał Jewgienij Prigożyn. "Wagner" spoczął na Federalnym Cmentarzu Wojskowym w Mytiszczach, 4 km na północny-wschód od Moskwy.

20:42

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego gen. Kyryło Budanow poinformował, że pierwsze głowice jądrowe z Rosji zostały już przewiezione na Białoruś. Wojskowy twierdzi jednak, że Mińsk nie jest w stanie sam ich użyć.

20:33

Papież Franciszek spotkał się dwunastoma podopiecznymi noclegowni "Dar Miłosierdzia", którzy w środę pomagali watykańskiej Dykasterii ds. Miłosierdzia w przygotowaniach transportu z żywnością na Ukrainę - przekazał portal Vatican News.

Wyjaśniono, że chodzi o dwa tiry zawierające 300 tys. porcji dań błyskawicznych, które, jak poinformował kard. Konrad Krajewski, "duża koreańska firma wysłała do Watykanu".

20:24

Zdumiewającą decyzję podjęła Fundacja Nobla. Po raz pierwszy w historii na bankiet z okazji wręczenia słynnej nagrody zaproszony został lider skrajnej szwedzkiej prawicy. Ale to nie wszystko. Na ceremonii wręczenia Nagrody Nobla pojawią się także ambasadorowie Rosji, Białorusi oraz Iranu.

19:28

Rosjanie nie zobaczą w kinach amerykańskich filmów "Barbie" i "Oppenheimer". Jak stwierdził wiceminister kultury Rosji Andriej Małyszew, obie produkcje "nie spełniają celów i założeń tradycyjnych rosyjskich wartości duchowych i moralnych".

19:09

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar twierdzi, że rosyjska armia zaczyna cierpieć na poważne braki dostaw żywności. Wobec niesubordynowanych żołnierzy rosyjskich coraz częściej stosuje się karę wstrzymania racji. Malar twierdzi, że problemy logistyczne Rosjan pogłębiają się, a Moskwa nie zamierza wstrzymywać mobilizacji.

18:51

Jeśli w 2024 roku nadal będzie trwała wojna z Rosją, lecz mimo to zostaną wtedy zorganizowane wybory prezydenckie w Ukrainie, wystartuję w nich. Nigdy nie zostawię kraju na pastwę losu, ponieważ mam konstytucyjny obowiązek go bronić - zapowiedział w wywiadzie dla portugalskiej telewizji RTP prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

18:14

Papież Franciszek tuż przed odjazdem na lotnisko w Rzymie, przed podróżą do Mongolii, spotkał się po południu z grupą 12 młodych ludzi, którzy w tych dniach przygotowują wysyłkę darów na Ukrainę - poinformował Watykan.

Młodzi ludzie są podopiecznymi noclegowni Dar Miłosierdzia, otwartej w pobliżu Watykanu.

18:06

Wznowienie umowy zbożowej jest ważne, jednak Rosja stawia w tej sprawie żądania - poinformował, cytowany przez agencję Reutera, minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan po rozmowie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem w Moskwie.

Rosja uzależnia wznowienie wynegocjowanej przy pomocy Turcji i ONZ umowy zbożowej od tego, czy będzie mogła eksportować własne produkty - powiedział szef tureckiej dyplomacji. Dodał, że wynegocjowana przez ONZ umowa, zezwalająca na eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, jest ważna, ale Rosja ma żądania dotyczące eksportu własnych produktów, aby ją ożywić.

17 lipca strona rosyjska wycofała się z dwóch "lustrzanych" umów, zawartych przez Ukrainę i Rosję z Turcją i ONZ w lipcu ubiegłego roku. Gwarantowały one bezpieczny transport ukraińskiego zboża i innych produktów rolnych przez Morze Czarne. Od czasu jednostronnego wypowiedzenia umowy przez Moskwę władze w Ankarze oraz przedstawiciele innych krajów starają się przekonać rosyjskie władze do jej wznowienia.

17:59

Sekretarz generalny ONZ António Guterres przesłał na początku bieżącego tygodnia ministrowi spraw zagranicznych Rosji Siergiejowi Ławrowowi propozycję wznowienia umowy zbożowej na Morzu Czarnym - podała agencja Reutera, powołując się na źródło w rosyjskim resorcie dyplomacji. Jego zdaniem, w liście nie wskazano żadnych nowych rozwiązań.

17:51

Ukraińscy saperzy unieszkodliwili pięć rosyjskich min przeciwpiechotnych, które znajdowały się na trasie przejazdu misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) do okupowanej przez wroga Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - powiadomił dowódca ukraińskiego zgrupowania wojskowego Tauryda gen. Ołeksandr Tarnawski.

Podróż przedstawicieli MAEA była realizowana w ramach kolejnej rotacji ekspertów tej organizacji, sprawujących od ubiegłego roku misję monitoringową w elektrowni.

17:44

Rosyjski prawosławny mnich Ioann Kurmojarow został skazany przez sąd w Petersburgu na trzy lata kolonii karnej za krytykę inwazji Kremla na Ukrainę z punktu widzenia moralności chrześcijańskiej - powiadomiła niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

Hieromnich, czyli zakonnik posiadający święcenia kapłańskie, napisał w marcu 2022 roku w mediach społecznościowych, że polegli w Ukrainie żołnierze z Rosji nie zostaną zbawieni, lecz trafią do piekła. "Ci, którzy dopuścili się agresji, nie znajdą się w raju" - ocenił wówczas Ioann Kurmojarow.

17:36

Rosja nie widzi żadnych oznak, że otrzyma wymagane gwarancje przed wznowieniem umowy zezwalającej Ukrainie transport zboża przez Morze Czarne, ale może powrócić do porozumienia "jutro", jeśli Zachód spełni obietnice złożone Moskwie - powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Szef rosyjskiego resortu dyplomacji powtórzył, że zachodnie sankcje gospodarcze utrudniają rosyjski eksport zbóż i nawozów.

17:29

"Rosyjski imperializm jest długofalową strategią Kremla, wymierzoną w Zachód" - napisał na X (dawniej Twitter) sekretarz stanu w kancelarii premiera Stanisław Żaryn. Przypomniał, że napaść Rosji na Ukrainę to część szerszego planu Kremla przeciw Zachodowi.

17:22

Sto ukraińskich dzieci, które przebywają w Polsce w ramach akcji "Mazowsze dla Ukrainy", odwiedziło zoo w Płocku. Ich rodzice zginęli podczas trwającej wojny bądź walczą na froncie. Taki odpoczynek jest bardzo potrzebny tym dzieciom - powiedziała opiekunka grupy Larysa Michaliszyn.

17:15

22-letni brytyjski ochotnik Sam Newey zginął w środę w wyniku rosyjskiego ostrzału moździerzowego na wschodzie Ukrainy - przekazał w mediach społecznościowych jego starszy brat. Istnieją obawy co do losów jeszcze jednego Brytyjczyka.

17:09

Drony bojowe, którymi siły ukraińskie zaatakowały 27 sierpnia lotnisko w Kursku,  zrobione były z kartonu - poinformował powiązany z ukraińskim wojskiem kanał na Telegramie Operatywnyj ZSU. W wyniku akcji uszkodzono pięć rosyjskich samolotów bojowych.

Na kanale zaprezentowano film z testowania kartonowych samolotów bezzałogowych.

"Według naszych informacji, takie drony są niewidoczne dla radarów wroga. Testy wykazały, że po eksplozji drona ładunki niszczące pokrywają dość duży obszar, wystarczający do uszkodzenia nawet dużego samolotu" - czytamy w komunikacie.

"To właśnie za pomocą kartonowych dronów funkcjonariusze kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zaatakowali lotnisko w Kursku w Rosji w nocy 27 sierpnia. Uszkodzili cztery samoloty Su-30 i jeden MiG-29. Wśród zniszczonych celów były radary systemu przeciwlotniczego S-300 i dwa systemy przeciwlotnicze Pancyr. Dzięki niekonwencjonalnym działaniom SBU Rosjanom przybył jeszcze jeden ból głowy" - dodano.

17:02

"Ekspansja rosyjska w Afryce to realne zyski dla Moskwy. Dzięki temu Kreml może liczyć na rozszerzenie wpływów politycznych, militarnych, a także zawieranie kontraktów finansowych i grabież różnych surowców znajdujących się w kolejnych krajach" - napisał w InfoAlercie na X (dawniej Twitter) pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Dla Zachodu to zła wiadomość" - ocenił.

16:53

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że osoby, które krytykują wojska ukraińskie za powolne tempo kontrofensywy, "plują w twarz" ukraińskim żołnierzom wyzwalającym swój kraj spod rosyjskiej okupacji.

Szef ukraińskiego MSZ bierze udział w nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji państw UE w Toledo w środkowej Hiszpanii.

16:46

Rosja jest gotowa powrócić do umowy zbożowej zezwalającej Ukrainie na transport zboża przez Morze Czarne, ale tylko wtedy, kiedy zostaną podjęte konkretne środki rozwiązujące rosyjskie problemy. Wcześniej Moskwa skarżyła się, że zachodnie sankcje utrudniają jej eksport własnej żywności i nawozów.

16:40

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że wkrótce dojdzie do spotkania prezydentów Rosji i Turcji - Władimira Putina i Recepa Tayyip Erdoğana.

Wcześniej agencja Reutera podała, powołując się na źródła, że spotkanie odbędzie się 4 września w rosyjskim kurorcie Soczi nad Morzem Czarnym.

16:32

Rosja jest zdecydowana zwiększyć eksport gazu do Turcji stworzyć tam swoisty "hub gazowy" - poinformował minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow po rozmowach ze swoim tureckim odpowiednikiem Hakanem Fidanem.

Strona rosyjska chce stworzyć "hub gazowy" w Turcji ze względu na gwałtowny spadek dostaw do Europy w wyniku wojny w Ukrainie.

16:26

Rozmowy między Rosją a Koreą Północną w sprawie dostaw broni dla rosyjskiej armii "postępują"; Pjongjang nieustannie temu zaprzecza - podał portal stacji CNN, powołując się na dane amerykańskiego wywiadu.

16:20

Sąd w rosyjskim mieście Ułan Ude skazał 61-letnią aktywistkę Natalię Filonową na 2 lata i 10 miesięcy więzienia, uznając ją winną napaści na funkcjonariuszy policji.

Kobieta została zatrzymana we wrześniu 2022 roku za protesty przeciwko zarządzonej mobilizacji.

16:13

Gubernator obwodu briańskiego Aleksandr Bogomaz poinformował przed południem, że nad Briańskiem zestrzelono trzy drony.

16:07

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała, że na terytorium obwodu briańskiego "stłumione zostały działania ukraińskiej grupy dywersyjno-terrorystycznej, składającej się z pracowników SBU, personelu wojskowego Głównego Zarządu Wywiadu i Służby Operacji Specjalnych Ministerstwa Obrony Ukrainy zostały stłumione".

"Podczas działań operacyjno-bojowych w obwodzie briańskim zlikwidowano dwóch bojowników, pięciu zatrzymano, a trzech zostało rannych" - stwierdziła FSB.

16:00

W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia satelitarne lotniska w Pskowie wykonane po wtorkowym ataku dronów. Widać na nich dwa uszkodzone samoloty transportowe Ił-76; zdjęcia nie przedstawiają całego terenu lotniska, dlatego nie wiadomo, ile łącznie maszyn zostało uszkodzonych.

15:54

Do niedzielnego ataku na lotnisko wojskowe w obwodzie kurskim przyznał się Rosyjski Korpus Ochotniczy, formacja walcząca po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Po ponownym przekroczeniu dziurawej granicy, bez żadnej ingerencji, w nocy 27 sierpnia uderzyliśmy dronami w obiekt wojskowy" - głosi oświadczenie opublikowane przez RKO.

W ataku miało zostać zniszczonych kilka samolotów i radary kompleksu S-300.

15:48

Mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował, że minionej nocy nad obwodem moskiewskim zestrzelono drona zmierzającego w stronę stolicy Rosji. Dodał, że nikt nie ucierpiał.

Rano na moskiewskich lotniskach Wnukowo, Domodiedowo i Szeremietiewo opóźnionych było ponad 100 lotów - poinformował rosyjski niezależny serwis Mediazona.

15:41

Współzałożyciel i "prawa ręka" byłego szefa Grupy Wagnera Dmitrij Utkin został pochowany na cmentarzu pod Moskwą. Najemnik zginął w ubiegłotygodniowej katastrofie lotniczej w obwodzie twerskim.

15:33

W wyprawkach ukraińskich dzieci na rok szkolny 2023/24 znajdą się rzeczy niezbędne do przeżycia w sytuacjach zagrożenia, takie jak m.in. zapasy wody, latarki i powerbanki. Chociaż szkolny schron jest dobrze wyposażony, wolę, żeby moi synowie mieli swój własny zestaw - powiedziała w rozmowie z PAP mieszkanka Kijowa Andżelika.

W nadchodzącym roku szkolnym ukraińskie dzieci będą uczyły się w trybie hybrydowym - częściowo stacjonarnie, częściowo zdalnie. Podczas wakacji schrony przeciwlotnicze na terenie kijowskich szkół pozostawały dostępne dla wszystkich chętnych, lecz już od września, gdy rozpocznie się rok szkolny, możliwość wejścia do nich w ciągu dnia zostanie ograniczona. Ponadto władze ukraińskiej stolicy rozważają możliwość wprowadzenia dodatkowej ochrony placówek edukacyjnych.

15:26

Siły Zbrojne Ukrainy potrzebują około 160 myśliwców F-16, aby zapewnić bezpieczeństwo nad terytorium kraju i transport żywności przez Morze Czarne - powiedział w wywiadzie dla portugalskiej telewizji RTP ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Podkreślił, że jego kraj prowadzi wojnę obronną przeciwko Rosji, która najechała Ukrainę, "zabijając i raniąc dziesiątki tysięcy jej mieszkańców".

"Zaatakowane i zbombardowane zostały nasze domy, nie domy gdzieś w Brazylii, czy w innym państwie" - powiedział ukraiński przywódca, podkreślając, że władze Ukrainy nie zamierzają zrezygnować z żadnej części terytorium kraju dla osiągnięcia porozumienia pokojowego z Rosją.

15:08

Mamy większą moralną legitymację od państw zachodnioeuropejskich, aby powiedzieć krajom afrykańskim, czym naprawdę jest Rosja i wyjaśnić, na czym polega jej kolonialny stosunek do innych narodów - powiedział w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Monde" Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Musimy przeciwstawić się narracji, że Rosja jest kontynuacją dobrego Związku Radzieckiego - podkreślił Dmytro Kułeba, który podczas swojej środowej wizyty w Paryżu poprosił szefową MSZ Francji Catherine Colonnę o spotkanie z francuskimi ambasadorami pełniącymi misję w Afryce.

Jak zaznaczył szef ukraińskiej dyplomacji, obecnie stało się jasne, że Rosja nie jest ani przyjacielem, ani częścią Europy, ale jej największym wrogiem. Rosja nie może być zatem jednym z filarów europejskiej architektury bezpieczeństwa, która musi być zbudowana na idei, iż Europa musi być chroniona przed Rosją - dodał.

15:02

Brytyjska marynarka wojenna poinformowała, że jej okręty patrolowe wraz z samolotami Królewskich Sił Powietrznych przeprowadziły "skoordynowaną operację monitorowania" rosyjskich okrętów przepływających w pobliżu brytyjskiego wybrzeża.

W komunikacie Royal Navy sprecyzowano, że fregata HMS Portland wraz ze stacjonującymi na stałe w bazie RAF Lossiemouth samolotami zwiadowczymi P8 Poseidon śledziły ruchy rosyjskich okrętów, m.in. korwet Bojkij i Grad, krążownika Marszał Ustinow i niszczyciela Siewieromorsk, zaś fregata HMS Tyne - trzy rosyjskie okręty, w tym korwetę Merkury i statek badawczy Akademik Nikołaj Strachow.

Wszystkie te jednostki monitorowane były w pobliżu brytyjskich wód terytorialnych - na kanale La Manche, Morzu Północnym i północnym Atlantyku. Nie ujawniono, kiedy operacja miała miejsce, ale wskazano, że część rosyjskich okrętów brała udział w obchodach Dnia Marynarki Wojennej Rosji, które odbyły się 30 lipca w Petersburgu. 

14:44

Nieliczni najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera, którzy pozostaną na Białorusi, będą mieli za zadanie szkolić jednostki specjalne białoruskiego MSW w celu przeciwdziałania ewentualnym buntom przeciwko dyktatorskiej władzy Alaksandra Łukaszenki - ujawnił w czwartek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.

Rządowy serwis potwierdził swoje doniesienia ze środy, że większość wagnerowców wyjedzie z Białorusi do krajów Afryki. Jak powiadomiono, Rosjanie udają się obecnie do sześciu państw: Nigru, Mali, Libii, Sudanu, Republiki Środkowoafrykańskiej i Mozambiku.

14:36

Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na nasz kraj, odnotowaliśmy 75 przypadków stosowania tortur przez najeźdźców wobec ukraińskich dzieci; aż 69 spośród nich dotyczy wydarzeń we wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim, gdzie Rosjanie przetrzymywali lokalnych mieszkańców w piwnicy - powiadomiła w środę przedstawicielka Prokuratury Generalnej Ukrainy Julia Usenko.

"Warunki, w których dzieci wraz z dorosłymi znalazły się w piwnicy szkoły (w Jahidnem) i traktowanie tych osób można porównać do tortur" - wyjaśniła Usenko, która w Prokuraturze Generalnej pełni funkcję dyrektora Departamentu Ochrony Praw Dzieci i Przeciwdziałania Przemocy. Rozmowę z prawniczką przeprowadziła agencja Interfax-Ukraina.

12:50

Pomimo wywieranej na nas presji nie ustąpimy w kwestii finansowania dostaw broni na Ukrainę, dopóki nie zostaną spełnione nasze warunki, w tym usunięcie banku OTP z listy międzynarodowych sponsorów wojny - powiedział w czwartek przebywający w Toledo minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

"Dopóki nie otrzymamy szczegółowego, jasnego sprawozdania z tego, jak wydano ok. 50-70 miliardów euro, które do tej pory zostały wysłane na Ukrainę, i dopóki bank OTP nie zostanie usunięty z listy tzw. międzynarodowych sponsorów wojny, nie ma mowy o podejmowaniu decyzji o większej ilości pieniędzy na finansowanie broni lub czegokolwiek innego dla Ukrainy" - stwierdził Szijjarto, który przebywa na nieformalnym spotkaniu ministrów obrony i spraw zagranicznych w hiszpańskim Toledo.

12:48

Planujemy wprowadzić w szkołach w naszym regionie nauczanie języka polskiego jako języka obcego; będzie to kolejny krok na rzecz naszej integracji z Polską w wymiarze m.in. historycznym i kulturowym - oznajmił Ołeksandr Biłeńki, przewodniczący rady obwodu połtawskiego w centralnej części Ukrainy.

12:23

Alaksandr Łukaszenka nazwał żądania Polski i państw bałtyckich dotyczące wycofania najemników Grupy Wagnera jako "nieuzasadnione i głupie". Jak informuje białoruska agencja BelTA, dyktator złożył oświadczenie na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa.

12:12

Na Ukrainie zaczyna działać brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że dla Kijowa priorytetem jest rozwijanie własnej produkcji broni. Kierownictwo BAE Systems i władze Ukrainy podpisały umowę o lokalizacji produkcji.

"Najlepsze uzbrojenie, jakie teraz pomaga naszym żołnierzom w obronie Ukrainy powinno być produkowane w kraju. Rozwój własnej produkcji w kraju jest naczelnym priorytetem. To w szczególności artyleria - (haubice) M777 i L119 oraz sprzęt opancerzony - mocne CV90. Jest to uzbrojenie firmy BAE Systems, która zaczyna pracować na Ukrainie" - oświadczył Zełenski w komentarzu w mediach społecznościowych.

Poinformował w nim, że spotkał się z szefem BAE Systems Charlesem Woodburnem. Dodał następnie: "Bardzo owocne (spotkanie) - biuro koncernu na Ukrainie, lokalizacja produkcji na Ukrainie". Zapewnił, że jest to "wspólny rezultat na rzecz bezpieczeństwa" zarówno Ukrainy, jak i całej Europy.

W komentarzu na Telegramie Zełenski zamieścił kadry ze spotkania. "Kiedy firmy prywatne przybywają na Ukrainę i otwierają tu biura, to jest to wspaniałym sygnałem poparcia" - oświadczył.

11:45

MSZ Litwy zwróciło się do przedstawiciela Watykanu w tym kraju z prośbą o wyjaśnienie komentarzy wygłoszonych przez papieża Franciszka podczas spotkania z rosyjską młodzieżą katolicką, które zostały odebrane jako gloryfikacja "wielkiego imperium rosyjskiego".

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprosiło Nuncjusza Apostolskiego na rozmowę na początku września, kiedy abp Petar Rajič wróci z wakacji" - poinformowała przedstawicielka MSZ Pauline Levickyte, którą cytują litewskie media.

W czasie piątkowej wideokonferencji papież powiedział do zgromadzonych w kościele katolickim w Petersburgu: "Nie zapominajcie nigdy o waszym dziedzictwie. Jesteście dziećmi wielkiej Rosji; wielkiej Rosji świętych, cara wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego wielkiego imperium, o tak wielkiej kulturze i wielkim człowieczeństwie. Nie rezygnujcie nigdy z tego dziedzictwa. Jesteście spadkobiercami Matki Rosji, idźcie z nią naprzód. I dziękuję wam za wasz sposób bycia, za sposób, w jaki jesteście Rosjanami".

11:37

Prezydent Rosji Władimir Putin 4 września ma spotkać się w Soczi z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem. Wśród tematów rozmowy ma być m.in. kwestia umowy zbożowej.

10:24

Rząd Niemiec ogłosił, że przekazał Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej, w tym czołgi Leopard 1A5. Analitycy i media zwracają uwagę, że w ciągu kilku miesięcy kontrofensywy Ukraina straciła na froncie tylko pięć z ponad 70 czołgów Leopard 2.

Informacja o przekazaniu Leopardów 1A5 i systemu radarowego TRML-4D ukazała się w środę - podał wieczorem tego dnia portal Ukraińska Prawda. Z komunikatu wynika, że przekazanych zostało 10 czołgów.

Tymczasem z danych projektu Oryx, dokumentującego wizualnie potwierdzone straty sprzętu wojskowego na Ukrainie, wynika, że Ukraina w ostatnich miesiącach straciła dwa czołgi Leopard 2A4 (z 50, które zostały jej przekazane) i trzy nowocześniejsze Leopardy 2A6 (spośród 21 maszyn).

09:15

Seria ukraińskich ataków dronami na bazy lotnicze na terytorium Rosji dowodzi, że rosyjska obrona powietrzna ma problem z ich unieszkodliwianiem i Rosja musi ponownie przemyśleć swoją obronę powietrzną na lotniskach - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w nocy z wtorku na środę na terytorium Rosji przeprowadzono pięć oddzielnych ataków przy użyciu jednokierunkowych bezzałogowych statków powietrznych (OWA-UAV), co było największym takim atakiem od początku konfliktu. Wybuchy miały miejsce w Moskwie, Briańsku i Riazaniu, a także w bazie lotniczej w Pskowie w pobliżu granicy z Estonią, gdzie prawdopodobnie zniszczonych zostało kilka rosyjskich wojskowych samolotów transportowych. Łącznie w sierpniu Rosja doświadczyła 25 oddzielnych ataków przy użyciu dronów, niemal na pewno OWA-UAV.

"Wiele z tych UAV osiągnęło swoje cele, co prawdopodobnie oznacza, że rosyjska obrona powietrzna ma trudności z ich wykrywaniem i niszczeniem. W rezultacie Rosja prawdopodobnie ponownie rozważa swoje przygotowanie w zakresie obrony powietrznej" - napisano


Wskazano, że po poprzednich atakach na bazy lotnicze rozproszono rosyjskie samoloty wojskowe po różnych miejscach na terenie kraju, jednak niedawne ataki na Sołcy i Psków dowodzą, że drony mają znaczny zasięg, co powoduje, że przenoszenie samolotów jest większym wyzwaniem. "Jest prawdopodobne, że Rosja będzie musiała rozważyć dodanie kolejnych systemów obrony powietrznej do lotnisk, które uważa za zagrożone atakami UAV" - oceniono. 

09:07

Wojska rosyjskie skoncentrowały swoją obronę przeciwlotniczą na osłanianiu Moskwy i dlatego nie zauważyły większej niż zwykle grupy dronów ukraińskich, które zaatakowały lotnisko w Pskowie - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Jak zauważa think tank w najnowszej analizie, "źródła rosyjskie i nagrania opatrzone danymi geolokalizacyjnymi potwierdzają atak na lotnisko i zniszczenie co najmniej dwóch samolotów Ił-76". Mowa jest o 21 dronach ukraińskich zaangażowanych w atak na lotnisko w Pskowie.

Propagandyści rosyjscy i prokremlowscy blogerzy wojenni skrytykowali armię rosyjską za jej niezdolność do bronienia terytorium kraju i obiektów militarnych. Jeden z takich blogerów - jak odnotowuje ISW - zauważył, że rosnące zdolności techniczne Ukrainy sprawią, iż w zachodniej części Rosji nie będzie już "bezpiecznych miejsc".

ISW zauważa też, że Rosja próbuje zabezpieczyć most prowadzący na okupowany Krym przed atakami z morza. Zdjęcia satelitarne z 29-30 sierpnia pokazują, że Rosjanie zatopili barki w pobliżu mostu nad Cieśniną Kerczeńską - prawdopodobnie by zapobiec atakom dronów morskich na most lub znajdujące się w pobliżu okręty.

08:20

W środę z Ukrainy do Polski odprawiono 30 tys. osób, a 32,4 tys. wyjechało z Polski na Ukrainę - podała straż graniczna. Od 24 lutego 2022 r. - czyli od początku agresji Rosji na Ukrainę, SG zanotowała ponad 15 mln 123 tys. wjazdów do Polski i 13 mln 412 tys. wyjazdów na Ukrainę.

08:19

Po serii ukraińskich ataków, m.in. na lotnisko w Pskowie, gdzie zniszczone zostały cztery samoloty Ił-76, Rosja straciła pielęgnowany przez nią wizerunek "wielkiego i strasznego" państwa - ocenił ukraiński politolog Jewhen Mahda.

"Rosja pożegnała się ze swym obrazem wielkiego i strasznego państwa. Ukraina zaś pokazała, że Rosję można bić na jej własnym terytorium i to nie tylko w obwodach przygranicznych (z Ukrainą)" - powiedział PAP.

07:44

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził, że wyzwolenie wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim było strategicznym zwycięstwem, torującym drogę siłom ukraińskim do natarcia na południe, w stronę Krymu.

07:04

Rosyjska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w czwartek rano drona, który zbliżał się do miasta, napisał na Telegramie mer Moskwy Siergiej Sobianin.

"Według wstępnych informacji nie ma ofiar ani szkód, na miejscu pracują służby ratunkowe" - stwierdził Sobianin.

"30 sierpnia doszło do największego ataku sił zbrojnych Ukrainy z wykorzystaniem dronów. Wybuchy nastąpiły w obwodach Biełgorodu, Briańska, Woroneża, Kaługi, Moskwy, Pskowa, Riazania, Tuły i Orła. W Pskowie cztery wojskowe samoloty transportowe Ił-76 zostały uszkodzone w wyniku uderzeń" - przypomina "Kommiersant".

06:37

Dziennik "Kommersant" poinformował, że ponad 40 lotów zostało opóźnionych w czwartek rano na moskiewskich lotniskach Wnukowo i Domodiedowo. Gazeta powołała się  na stronę internetową do śledzenia lotów bez podania przyczyny opóźnień.

Lotniska w stolicy Rosji w ostatnich tygodniach wielokrotnie zawieszały loty z powodu ataków ukraińskich dronów - stwierdza agencja Reutera.

06:12

W obliczu niechęci sojuszników do dostarczania rakiet dalekiego zasięgu, które mogłyby zostać użyte przeciwko celom w Rosji, Kijów zdecydował się na budowę własnych systemów uzbrojenia i zostanie liderem w sferze przemysłu obronnego - stwierdza Kyiv Post.

Według urzędników pierwszym operacyjnym użyciem przez Ukrainę takiego nowego, wyprodukowanego w kraju pocisku dalekiego zasięgu był atak na krymskie wyrzutnie rakiet S-400 i radary w zeszłym tygodniu.

Ołeksij Daniłow, Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO), jest cytowany w poście na platformie "X" (wcześniej Twitter), w którym stwierdził: "Wyrzutnia S-400 na [Oleniwce] Krymie została zniszczona przez nowy ukraiński pocisk.

"Tak, to jest nasz nowy produkt, który okazał się bezbłędny" - stwierdził Daniłow.

05:35

Prezydent Wołodymyr Zełenski skrytykował korupcję w systemie wydawania zwolnień lekarskich. Jest ona przyczną wymigiwania się od służby wojskowej. Zełenski mówił o systemie łapówek umożliwiających poborowym masowe  wyjazdy za granicę.

05:08

Od początku roku ukraińskie drony atakowały terytorium Rosji i tymczasowo okupowany Krym ponad 190 razy, a naloty w nocy z wtorku na środę w sześciu regionach Federacji Rosyjskiej były największe w 2023 roku - napisała w środę BBC.

BBC zwraca uwagę, że "Moskwa wielokrotnie oskarżała Ukrainę o to, że stoi za atakami dronów w ostatnich miesiącach", ale Kijów nie wziął za nie odpowiedzialności, choć prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził już wcześniej, że ataki na terytorium Rosji są "procesem nieuniknionym, naturalnym i absolutnie sprawiedliwym".

Według BBC w 2023 r. ataki dronów koncentrowały się w obwodach briańskim, biełgorodzkim i kurskim w pobliżu zachodniej granicy z Ukrainą, a także na zaanektowanym przez Rosję Krymie.