Potężna eksplozja na terenie zakładów przemysłowych Awtokolorłyt w okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy. W tej fabryce znajdowała się baza rosyjskich wojsk - poinformował na Telegramie lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow. To był akt terroru - tak rosyjski prezydent Władimir Putin mówi o porannym ataku dronów na Moskwę. Niedzielny ostrzał rosyjskich koszar w okupowanej Jurjiwce nad Morzem Azowskim, w wyniku którego zginęło około 100 żołnierzy wroga, a ponad 400 doznało obrażeń, został dokonany przez Ukrainę przy pomocy brytyjskich pocisków manewrujących Storm Shadow. Najważniejsze informacje dotyczące 461. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w naszej relacji na żywo z 30.05.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - najnowsze informacje o wywołanej przez Rosję wojny w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

23:12

Wciąż zbieramy informacje na temat uderzenia dronów na Moskwę, ale co do zasady nie popieramy ataków wewnątrz Rosji - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Dodała, że USA publicznie i prywatnie dały o tym znać Kijowowi, choć zaznaczyła, że to Ukraina jest ofiarą agresji.

Wciąż zbieramy informacje na temat tego, co się zdarzyło, by mieć lepszą perspektywę i jasność. Ale mogę powiedzieć bardziej ogólnie, że co do zasady, nie popieramy ataków wewnątrz Rosji - powiedziała Jean-Pierre podczas briefingu prasowego, pytana o wtorkowy atak na Moskwę za pomocą dronów.

Jasno wyraziliśmy to nie tylko publicznie, ale też prywatnie Ukraińcom - dodała.

Jednocześnie zaznaczyła, że to Ukraina jest ofiarą brutalnej agresji ze strony Rosji, zaś tylko w maju wojska Kremla przeprowadziły 17 rund bombardowań ukraińskich miast.

22:59

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba we wtorek poinformował, że zwrócił się do szefów dyplomacji 31 państw NATO przed ich środowym spotkaniem w Oslo. Przedstawił "trzy kroki do sukcesu szczytu NATO w Wilnie".

Według Kułeby, aby zaplanowany na 11-12 lipca szczyt Sojuszu zakończył się sukcesem, potrzebne jest wykonanie trzech kroków.

Po pierwsze należy wzmocnić powiązania instytucjonalne i wsparcie między Ukrainą i NATO - napisał na Twitterze minister.

Zrobienie kroku w stronę członkostwa Ukrainy (w Sojuszu) - to drugi punkt wymieniony przez Kułebę.

Trzeci krok to zapewnienie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy na jej drodze ku NATO.

W środę w Oslo odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO

22:29

Wydanie przez Rosję listu gończego za naczelnym dowódcą ukraińskiej armii gen. Wałerijem Załużnym i dowódcą ukraińskich wojsk lądowych gen. Ołeksandrem Syrskim to element wojny informacyjnej - oznajmiła Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy.

W opinii wiceminister Rosja chce w ten sposób "zniwelować status Ukrainy jako ofiary międzynarodowej zbrodni agresji i w sposób formalny zrównać swoje zbrodnicze działania" z ukraińską obroną.

Informacja o liście gończym ma też służyć "psychologicznemu naciskowi i demoralizacji" ukraińskich wojskowych - dodała Malar.

22:07

Putin ma jedną cechę szczególną. Jest nią chęć zemsty. W tym przypadku chodzi o zemstę za to, że nie udało mu się zagarnąć Ukrainy. Żadna (rosyjska) operacja (w naszym kraju) nie zakończyła się sukcesem. W tej sytuacji Putin osobiście decyduje o celach ostrzałów, szczególnie w stolicy, Kijowie. Oni (Rosjanie - red.) już nie wiedzą, co mają robić. Ostatnim pomysłem są uderzenia w centra decyzyjne (na Ukrainie). Rozpoczęli takie ataki na Kijów, ale one również zawodzą - ocenił generał Mykoła Małomuż, szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy (SZRU) w latach 2005-2010. Wypowiedź generała przytoczyła agencja UNIAN.

W ocenie emerytowanego wojskowego Putin działa obecnie w sposób pozbawiony rozsądku, kierując się emocjami. Celem dyktatora jest zastraszenie mieszkańców Ukrainy i zmuszenie władz tego kraju do podjęcia negocjacji pokojowych z Kremlem.

Taka taktyka wroga nie wywołuje jednak w naszym społeczeństwie paniki. Na odwrót - ludzie jeszcze bardziej jednoczą się w walce z agresorem, a z punktu widzenia międzynarodowych obserwatorów Rosjanie jawią się jako terroryści atakujący cywilów - dodał Małomuż.

21:45

Z inicjatywy gwiazd piłki nożnej Andrija Szewczenki i Ołeksandra Zinczenki 5 sierpnia w Londynie odbędzie się mecz charytatywny na rzecz Ukrainy "Game4Ukraine" - poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Celem wydarzenia będzie zbiórka pieniędzy na odbudowę liceum w obwodzie czernihowskim, które zostało zniszczone przez rosyjskich najeźdźców w marcu 2022 roku - przekazał Zełenski. Mecz odbędzie się 5 sierpnia na stadionie Stamford Bridge w Londynie.

Jak zaznaczył prezydent, dzięki rozgrywce światowa wspólnota piłki nożnej będzie mogła "zjednoczyć się, zademonstrować swoją solidarność i pomóc Ukrainie, pomóc dzieciom w powrocie do szkolnych ławek oraz ponownie zwrócić uwagę całej światowej wspólnoty na wojnę".

21:23

Niedzielny ostrzał rosyjskich koszar w okupowanej Jurjiwce nad Morzem Azowskim, w wyniku którego zginęło około 100 żołnierzy wroga, a ponad 400 doznało obrażeń, został dokonany przez Ukrainę przy pomocy brytyjskich pocisków manewrujących Storm Shadow - podał lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Samorządowiec opublikował na Telegramie zdjęcia zrujnowanego obiektu. "Ktoś jeszcze ma wątpliwości, że (faktycznie) zginęło tam 100 okupantów?" - zapytał retorycznie Andriuszczenko.

Przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię pociski manewrujące Storm Shadow wykazują 100-procentową efektywność na froncie wojny z Rosją - oznajmił w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

Mogę powiedzieć, że - biorąc pod uwagę wszystkie odpalenia Storm Shadow, które dotychczas miały miejsce - 100 proc. tych pocisków trafiło w cele wyznaczone przez Sztab Generalny - oświadczył przedstawiciel rządu na antenie ukraińskiej telewizji.

Wielka Brytania potwierdziła przekazanie Ukrainie pocisków Storm Shadow 11 maja. Już kolejnego dnia pojawiły się nieoficjalne informacje, że ukraińska armia mogła użyć tego uzbrojenia podczas ataku na cele rosyjskie w okupowanym Ługańsku w Donbasie.

Skonstruowane przez Wielką Brytanię i Francję pociski manewrujące Storm Shadow mają zdecydowanie większe możliwości rażenia, niż jakiekolwiek inne zachodnie pociski dostarczone do tej pory Ukrainie. Według specyfikacji producenta ich maksymalny zasięg to 560 km, choć w wersji eksportowej jest to między 250 a 300 km. Dla porównania, przekazane Ukrainie amerykańskie systemy artylerii rakietowej HIMARS mogą trafiać w cele oddalone o około 80 km.

20:42

Atak dronów na Moskwę zszokował polityczną elitę Rosji - ocenił Mychajło Podolak, doradca biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jak dodał, atak pokazał "techniczną niezdarność" Rosji.

19:47

Potężna eksplozja na terenie zakładów przemysłowych Awtokolorłyt w okupowanym Melitopolu na południu Ukrainy. W tej fabryce znajdowała się baza rosyjskich wojsk - poinformował na Telegramie lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

"Mieszkańcy przekazują doniesienia o czarnym dymie przy wyjeździe z Melitopola w kierunku zachodnim. (...) Okupanci natychmiast powiadomili, że to efekt działania (rosyjskich) jednostek obrony powietrznej, lecz dym unosi się z ziemi w stronę nieba (co oznacza, że nie zestrzelono celu poruszającego się w powietrzu)" - dodał samorządowiec.

19:32

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly stwierdził, że Ukraina ma w ramach samoobrony "uzasadnione prawo" do atakowania celów na terytorium Rosji.

Cleverly, zapytany podczas wizyty w Estonii przez stację Sky News o poranny atak przy użyciu dronów na kilka budynków mieszkalnych w Moskwie i o to, czy Ukraina ma prawo atakować terytorium Rosji, powiedział, że nie będzie spekulował na temat charakteru ataku, ale dodał, że Kijów ma "uzasadnione prawo do obrony".

19:14

To był akt terroru - tak rosyjski prezydent Władimir Putin mówi o porannym ataku dronów na Moskwę. Według niego system ochrony przeciwlotniczej zadziałał prawidłowo. Jaka będzie nasza reakcja? Zobaczymy - stwierdził.

18:27

Ukraina chciałaby otrzymać gwarancje od Rosji i ONZ, że tzw. umowa zbożowa będzie funkcjonować bez zakłóceń, jeżeli Kijów zgodzi się na tranzyt rosyjskiego amoniaku przez swoje terytorium - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Jurij Waśkow.

Jeśli głównym problemem jest amoniak, to ONZ musi jasno powiedzieć, że Ukraina będzie mogła normalnie eksportować zboże, jeżeli działanie rurociągu przesyłającego amoniak zostanie wznowione - powiedział wiceminister. Wówczas - dodał - władze Ukrainy "podejmą decyzję, czy jest to zgodne z naszym interesem, czy nie".

17:36

Brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems utworzy swoje biuro na Ukrainie; w dalszej kolejności możliwe jest też otwarcie w naszym kraju zakładów naprawczych i produkcyjnych tej firmy - oznajmił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski po rozmowie z kierownictwem BAE Systems.

17:02

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odnotowano ponad tysiąc ataków na ukraiński system opieki zdrowotnej.

16:08

W nocy w Uljanowsku w europejskiej części Rosji doszło do wykolejenia się kilku cystern przewożących gaz i benzynę; w ocenie niezależnych rosyjskich mediów przyczyną zdarzenia mógł być akt sabotażu - powiadomił ukraiński portal Militarny.

Na miejscu incydentu jakoby znaleziono ślady uszkodzenia torów kolejowych, lecz tej wersji zaprzeczyły lokalne władze z obwodu uljanowskiego. Nikt nie został ranny, nie doszło też do wycieku produktów ropopochodnych - czytamy na łamach serwisu.

15:31

Ukraina usilnie liczy, że Korea Południowa dostarczy Kijowowi obronny sprzęt wojskowy, m.in. systemy przeciwlotnicze - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla południowokoreańskiej gazety "Chosun Ilbo".

Zełenski w wywiadzie wyraził wdzięczność za zobowiązanie Korei Południowej do wysłania na Ukrainę pojazdów do rozminowywania i pomocy humanitarnej na łączną kwotę około 230 milionów dolarów. Podkreślił jednak, że Ukraina potrzebuje systemów przeciwlotniczych i systemów wczesnego ostrzegania.

15:30

W okupowanym przez Rosjan Melitopolu uprowadzona została Iryna Łewczenko, w przeszłości dziennikarka mediów ukraińskich. Została zatrzymana wraz z mężem i oboje są przetrzymywani w nieludzkich warunkach - podała agencja Ukrinform.

Agencja powołuje się na apel, który w sprawie Łewczenko opublikowały organizacje dziennikarskie i media, w tym Radio Swoboda i Głos Ameryki.

Centrum Solidarności Dziennikarskiej podało, że Łewczenko i jej mąż - Ołeksandr zaginęli 6 maja. Dopiero po dwóch tygodniach udało się ustalić, że oboje zostali zatrzymani przez władze okupacyjne. Przetrzymywani byli w piwnicy, niemal bez jedzenia, znęcano się nad nimi fizycznie i psychicznie, grożono oskarżeniami o terroryzm. Później Irynę Łewczenko przeniesiono w inne miejsce.

14:04

Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty poinformował  że siły ukraińskie ostrzelały najemników rosyjskiej Grupy Wagnera wycofujących się z Bachmutu. 80 z nich zostało zabitych, rannych jest 119 - oświadczył rzecznik.

Rzecznik armii dodał, że w ciągu minionej doby w Bachmucie nie było starć bojowych.

Z informacji docierających z Bachmutu wynika, że oddziałom rosyjskim, złożonym przede wszystkim z najemników Grupy Wagnera, udało się zająć niemal całe miasto. Przedstawiciele Ukrainy zapewniają przy tym, że na południowo-zachodnich przedmieściach wciąż znajduje się pewna grupa sił ukraińskich. 

14:00

Deputowany Dumy Państwowej Aleksander Hinsztejn opublikował "główną" listę miejsc w obwodzie moskiewskim, gdzie we wtorek rano zestrzelono drony. To zachodnie przedmieście Moskwy, potocznie zwane Rublowką, gdzie mieszkają najbogatsi Rosjanie i najwyżsi rosyjscy urzędnicy.

12:16

Odpowiedzią na każdy rosyjski atak może być tylko zwiększenie dostaw systemów obrony powietrznej i amunicji od NATO i UE; tak właśnie pracujemy - oświadczył minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba po kolejnym nalocie rosyjskich dronów na Kijów.

"Razem pokonamy kolejną strategię rosyjskiego terroru" - napisał Kułeba na Twitterze.

09:27

Koncentrowanie ataków powietrznych Rosji na ukraińskiej stolicy prawdopodobnie ogranicza zdolność Moskwy do osłabienia kontrofensywnego potencjału Ukrainy - pisze Instytut Studiów nad Wojną w najnowszym raporcie.

Amerykański think tank zaznacza, że wznowione w ostatnich miesiącach ataki powietrzne na Ukrainę mają na celu osłabienie ukraińskich zdolności kontrofensywnych.

"Jednak skupianie się na atakowaniu Kijowa raczej ogranicza zdolność tej kampanii do istotnego osłabienia potencjalnych ukraińskich działań ofensywnych" - ocenia ISW.

06:43

Ofiara i poszkodowani w nocnym nalocie na Kijów to mieszkańcy jednego z wielopiętrowych bloków, w który uderzył bezzałogowiec lub jego odłamki. Na ostatnich piętrach budynku wybuchł pożar. Spadające szczątki zestrzelonych dronów spowodowały też dużo zniszczeń w innych miejscach. Paliły się domy jednorodzinne, spłonęło kilka samochodów, a eksplozje uszkadzały też bloki w kilku dzielnicach. 

05:30

Nad ranem Rosja rozpoczęła kolejną falę powietrznych ataków na Kijów. W mieście słychać było odgłosy eksplozji. "Nie opuszczajcie schronów" - apelował do mieszkańców mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Później przekazał, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad miastem ponad 20 dronów produkcji irańskiej wysłanych przez Rosję. Co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne.

Alarm przeciwlotniczy ogłoszono w nocy z poniedziałku na wtorek także w środkowej i północnej części Ukrainy.

Dzisiejsze naloty są już 17. atakiem powietrznym Rosji na stolicę Ukrainy w tym miesiącu. W poniedziałek miasto zostało zaatakowane dwukrotnie, także w ciągu dnia.