​Prezydenci Rosji i Turcji Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan podczas rozmów w Soczi zgodzili się na przejście na częściową płatność za rosyjski gaz w rublach - poinformował wicepremier ds. energetyki Rosji Aleksander Nowak.

Stopniowo przechodzimy na płatności w walucie krajowej, część dostaw (gazu) będzie już opłacana w rublach rosyjskich. To naprawdę nowy etap, który otwiera możliwości, w tym dla rozwoju naszych relacji monetarnych i finansowych - powiedział Nowak.

Według wicepremiera, prezydenci rozmawiali także o budowie elektrowni atomowej Akkuyu (powstającej we współpracy z Rosatomem) i gazociągu TurkStream. Nie ujawnił jednak szczegółów.

Rzecznik Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że rozmowy prezydentów trwały nieco ponad cztery godziny, a po spotkaniu strony przyjęły wspólne oświadczenie. W dokumencie nie ma jednak mowy o gazie. W zapisach jest o współpracy w różnych dziedzinach, ukraińskim zbożu i sytuacji w Syrii oraz Libii.

Pod koniec marca prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret nakazujący płatności rublami za dostawy rosyjskiego gazu. Zgodnie z zatwierdzonym przez prezydenta schematem "nieprzyjazne" kraje muszą przekazywać walutę na specjalne rachunki rozliczeniowe w Gazprombanku, po czym instytucja finansowa przelicza środki na ruble na moskiewskiej giełdzie.

Kilka krajów odmówiło rozliczania się w ten sposób, wskazując, że łamie to zapisy kontraktu. Wśród nich była m.in. Polska. W związku z tym Gazprom odciął dostawy gazu do tych państw.