​Przejęcie Kabulu przez talibów było jednym z najbardziej szokujących wydarzeń ostatnich lat. Tysiące Afgańczyków w obawie przed islamistycznym reżimem rzuciło się do ucieczki. Tymczasem członkowie ekstremistycznego ugrupowania postanowili świętować swoje zwycięstwo w każdy możliwy sposób. W internecie pojawiają się filmy, jak talibowie bawią się w parkach rozrywki albo próbują ćwiczyć na prezydenckiej siłowni.

W niedzielę talibowie niemal bez walki zdobyli Kabul, stolicę Afganistanu. Wcześniej islamistyczne ugrupowanie zdobyło inne prowincje oraz miasta i obecnie kontroluje niemal cały kraj. Talibowie wrócili do władzy po 20 latach, gdy ich reżim został obalony poprzez interwencję militarną USA i NATO.

Mając w pamięci jak wyglądały poprzednie rządy talibów (np. kobiety nie mogły uczyć się w szkołach ani pracować), wiele osób rzuciło się do ucieczki. Tysiące osób od niedzieli koczuje na lotnisku w Kabulu, chcąc wydostać się na pokładach samolotów.

Dramat wielu ludzi nie przeszkodził talibom w świętowaniu zdobycia Kabulu. W internecie pojawiły się filmy, na których widać jak ekstremiści się bawią.

I tak oto świat stał się świadkiem dość zaskakujących scen. Na jednym z filmów widać, jak talibowie jeżdżą elektrycznymi samochodzikami w parku rozrywki. Na innym islamiści skaczą na trampolinie.

Talibowie bawią się także w pałacu prezydenckim, który zdobyli kilka dni temu. Tam jednak skorzystali z siłowni. Na filmie widać jak członkowie ugrupowania odkrywają jak działają różne maszyny i “wyciskają" ciężary.  

Jak na razie nie wiadomo, jak dokładnie będą wyglądały rządy talibów. Przedstawiciele ugrupowania przekonują, że w ciągu ostatnich 20 lat się zmienili i zamierzają utworzyć "inkluzywne" społeczeństwo. Zapewnili także, że zależy im na zagwarantowaniu praw kobiet i możliwości działania dla wolnych mediów, pod warunkiem, że wszystko będzie się odbywało "w ramach islamskiego prawa".