Dla 4 mln 757 tys. dzieci i młodzieży oraz około 662 tys. nauczycieli skończył się rok szkolny 2012/2013. Część z nas już w ten weekend wyruszy na wakacje. Nie spieszmy się - apelują do kierowców przed sezonem urlopowym policjanci. Tym, którzy będą wypoczywali nad wodą, funkcjonariusze przypominają, by nie kąpać się po spożyciu alkoholu.

Piątek był ostatnim dniem roku szkolnego. Od soboty zaczyna się sezon urlopowy. Tym, którzy na wypoczynek wybiorą się samochodami, policjanci przypominają, że nie ma po co się spieszyć.

Nie możemy wsiadać za kierownicę i nerwowo patrzeć na zegarek, wyznaczać sobie terminów. Jedźmy wolniej, bezpieczniej, spóźnijmy się parę minut, ale dojedźmy cało. Jazda samochodem ma być dla nas frajdą, przyjemnością, wypoczynkiem. Nie dostarczajmy swoją brawurą dodatkowych emocji pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego - powiedział podkom. Jarosław Gnatowski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Drogówka przypomina, że wszyscy pasażerowie muszą mieć zapięte pasy, a dzieci - jechać w fotelikach.

Policjanci podkreślają, że w sezonie wakacyjnym urlopowicze mogą natknąć się na korki na drogach do popularnych kurortów. Ostrzegają, że próba nadrobienia czasu straconego w korku może być niebezpieczna.

Policja zapowiada, że nie będzie pobłażania dla tych, którzy usiedli za kierownicą po alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

Mł. insp. Krzysztof Hajdas z wydziału prasowego KGP przypomniał z kolei, że każdy, kto wypoczywa nad wodą, powinien pamiętać, że należy się kąpać się tylko w miejscach, gdzie jest ratownik, i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody pod wpływem alkoholu.

Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomagają utrzymać się na wodzie - przypomniał.

Policja przypomina też, że skrajną nieodpowiedzialnością jest pozostawienie w upale, w samochodzie z zamkniętymi oknami dziecka lub zwierzęcia.

Jeśli ktoś wybiera się na wakacje zorganizowaną grupą albo wysyła dzieci na kolonie, jak co roku może poprosić o sprawdzenie autokaru i kierowcy przez policję lub inspekcję transportu drogowego.

Tylko na Mazowszu w minione wakacje inspekcja transportu drogowego sprawdziła 167 autobusów, co skończyło się wystawieniem 28 mandatów na łączną sumę 6 tys. zł i zatrzymaniem pięciu dowodów rejestracyjnych.