Leży z dala od wielkomiejskiego zgiełku, jest pełna ciekawostek historycznych, pięknych widoków i bogatej przyrody. Słynie z kilku polodowcowych jezior – idealnych dla wędkarzy czy wodniaków. Choć jej nazwa sugeruje, że to kraina spoza granic naszego kraju, jest wręcz odwrotnie. Wielkopolanie mają ją na wyciągnięcie ręki, przejeżdżają przez nią też wszyscy ci, którzy krajową jedenastką kierują się na południe lub północ naszego kraju. Mowa o Szwajcarii Chodzieskiej, do której zabieramy Was w ramach kolejnej odsłony naszego wakacyjnego cyklu.

Wielkopolską Chodzież i jej najbliższą okolicę zwykło się nazywać Szwajcarią Chodzieską już pod koniec XIX wieku. To wynik zachwytu, jaki w przebywających na tych terenach gościach wzbudził lokalny krajobraz. Chodzi o to, że w mieście skupiają się niemal wszystkie typy polskich pejzaży - wysoczyzna Chodzieska, stykająca się z pradoliną Noteci, ale też szlak siedmiu wzniesień. Do tego również gęste mieszane lasy oraz trzy polodowcowe jeziora: Miejskie, Karczewnik i Strzeleckie. Wszystko to łączy się w krajobraz zbliżony do znanego ze Szwajcarii.

To miejsce, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na bardzo bogate walory przyrodnicze. Chodzież i okolica może poszczycić się też bardzo bogatą historią. Jej studiowanie warto zacząć od wizyty w tutejszej bibliotece, w której jest specjalny dział dedykowany właśnie historii i tradycji regionu.

Zgromadzony zasób w bogaty sposób pokazuje jak jeszcze do niedawna wyglądała produkcja porcelany, z której nie tylko w Polsce, ale i w Europie słynęła Chodzież. W samym mieście warto natomiast obejrzeć domki tkaczy na ulicy Kościuszki, kościół p.w. św. Floriana oraz zabytkowy budynek restauracji Straszny Dwór. Co roku w lipcu zwiedzający te okolice mogą też wziąć udział w koncertach odbywających się tu w ramach trwających rokrocznie od ponad pół wieku chodzieskich warsztatów jazzowych.


Przez Szwajcarię Chodzieską wiedzie kilka szlaków turystycznych, dzięki którym można zaplanować ciekawe np. piesze lub rowerowe wycieczki po okolicy. To m.in. szlak literacko turystyczny śladami pisarza Tadeusza Siejaka, szlak R1 Dolina Noteci, szlak R1a Gontyniec, szlak R2 Słomki, czy szlak R3 Mielimąka. Ich szczegółowy przebieg można znaleźć na stronie poświęconej Szwajcarii Chodzieskiej>>>

Opracowanie: