Pierwszy konwój ze szczątkami zestrzelonego nad Ukraina malezyjskiego boeinga spodziewany jest w Holandii w ciągu kilku dni. Tam w bazie wojskowej w Gilze-Rijen maszyna będzie zrekonstruowana na potrzeby śledztwa. W tej chwili na terytorium Polski są dwa konwoje.

"Pierwsze szczątki MH17 powinny przybyć do Holandii w ciągu następnego tygodnia" - poinformowało Holenderskie Biuro Śledcze ds. Bezpieczeństwa (OVV) w komunikacie, precyzując, że będą one złożone w bazie wojskowej.

"Pierwszy konwój do Holandii liczy wiele zamkniętych ciężarówek i dwie ciężarówki z odkrytymi naczepami. Według obowiązującej procedury wszystkie elementy będą fotografowane i skanowane" - podało to samo źródło.

Samolot ma być odtworzony w bazie wojskowej w Gilze-Rijen na południu Holandii - powiedziała AFP rzeczniczka prasowa OVV, Sara Vernooij. Bliscy ofiar, którzy będą chcieli, będą mogli być obecni, gdy pierwszy konwój przybędzie do bazy.

Dwa transporty specjalne ze szczątkami boeinga są w Polsce

Dwa konwoje ciężarówek przewożących szczątki Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych, który w lipcu został zestrzelony w okolicach Doniecka, są na terenie Polski. Ich trasę zabezpiecza policja. Następne konwoje mają pojawić się w Polsce w najbliższych dniach. Pierwszy konwój, ponadwymiarowych ciężarówek, wjechał do Polski w piątek. Zgodnie z przepisami, mógł on poruszać się po polskich drogach tylko w nocy. Musiał zatrzymać się Jaworznie w województwie śląskim, ponieważ kierowcy nie zdążyli przejechać przez Polskę nocą.

W sobotę przez przejście graniczne w Korczowej (Podkarpackie) wjechał do Polski drugi transport przewożący szczątki malezyjskiego samolotu. Są to cztery zwykłe samochody ciężarowe; co oznacza, że mogą one poruszać się także w dzień.

Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych Malaysia Airlines 17 lipca został zestrzelony na wschodzie Ukrainy, najprawdopodobniej rakietą ziemia-powietrze odpaloną z terenów opanowanych przez prorosyjskich separatystów. W katastrofie maszyny lecącej z Amsterdamu do Kuala Lumpur zginęli wszyscy pasażerowie i cała załoga - łącznie 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii, 43 Malezyjczyków, 38 Australijczyków i czterech Niemców.

(j.)