Na kary 14 lat więzienia skazał sąd w Kijowie dwóch żołnierzy rosyjskiego specnazu, zatrzymanych w Donbasie na wschodniej Ukrainie. Walczyli oni w szeregach prorosyjskich separatystów.

Kolegium sędziowskie uznało kapitana Jewgienija Jerofiejewa i sierżanta Aleksandra Aleksandrowa za winnych zarzucanych im czynów: udziału w "agresywnej wojnie" przeciwko Ukrainie, udziału w działalności organizacji terrorystycznej oraz dokonania aktu terrorystycznego.

Jerofiejew i Aleksandrow są żołnierzami brygady sił specjalnych (specnazu) rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU z miasta Togliatti nad Wołgą.

Eksperci zadają sobie pytanie, czy wyrok sądu w Kijowie, to rodzaj zemsty za skazanie na 22 lata łagru ukraińskiej pilotki Nadii Sawczenko. Jak podkreślają, chodzi raczej o transakcje.

Wymiany dwóch żołnierzy rosyjskiego specnazu na Sawczenko nie wyklucza prezydent Rosji. Oficjalnie, niewiele jednak wiadomo o rozmowach jakie Rosja ma prowadzić z Ukrainą w tej sprawie. Ukraińcy uważają swoją pilotkę za bohaterkę. Z kolei Rosja nie przyznaje się do swoich dwóch żołnierzy. Tamtejsi wojskowi podkreślają, że zwolnili się oni z armii a dopiero potem pojechali na Ukrainę.

"Na wschodzie Ukrainy nie ma Rosjan"

Jerofiejew i Aleksandrow są żołnierzami brygady sił specjalnych (specnazu) rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU z miasta Togliatti nad Wołgą. Oprócz kar pozbawienia wolności orzeczono wobec nich konfiskatę mienia. Wyroki nie są prawomocne; na ich zaskarżenie obrona i prokuratura mają 30 dni. Na rozprawie rosyjskich specnazowców obecny był Ilja Nowikow, jeden z obrońców Nadii Sawczenko, którą rosyjski sąd uznał ją za współwinną zabójstwa dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014 roku.

W maju 2015 roku Jerofiejew i Aleksandrow dostali się do ukraińskiej niewoli w obwodzie ługańskim. Ich proces trwał od września ubiegłego roku. Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzeczało, by zatrzymani byli żołnierzami służby czynnej, ale zażądało ich uwolnienia.

Rosja konsekwentnie odrzuca doniesienia o udziale swoich żołnierzy w walkach na wschodzie Ukrainy w szeregach separatystów.