Ukraińska Państwowa Straż Graniczna przerzuca swe siły z obwodów zachodnich na wschód. Dziś w tym kierunku wyruszyło ze Lwowa ponad 300 żołnierzy zachodniego dowództwa wojsk ochrony pogranicza.

W skład tej grupy wchodzą funkcjonariusze SG z obwodów: lwowskiego, iwano-frankowskiego, zakarpackiego, czerniowieckiego i wołyńskiego. Większość zgłosiła się na ochotnika.

Są to najlepsi pogranicznicy, ochotnicy, którzy służyli dotychczas na granicy zachodniej. Zostaną zaangażowani do intensywnej ochrony granicy na wschodzie państwa, a w razie czego będą bronili jej przed grupami dywersyjno-zwiadowczymi - powiedział cytowany przez miejscowe media naczelnik zachodniego dowództwa SG Ukrainy generał Artur Horbenko.

Kolejna grupa wyruszy na wschód Ukrainy w sobotę. Straż Graniczna poinformowała, że wyekwipowała swoich ludzi nie tylko w broń palną, ale również w sprzęt do walki z ciężkimi pojazdami wojskowymi.

Ukraina wzmacnia swe siły na wschodnim odcinku granicy w związku z koncentracją w tym regionie wojsk rosyjskich, co wiąże się z przygotowaniami do niedzielnego referendum na Krymie. Jego mieszkańcy mają odpowiedzieć w nim na pytanie, czy opowiadają się za włączeniem półwyspu do Rosji.

(mal)