Tłumy protestujących, zdewastowane ulice Kijowa. Sytuacja jest coraz bardziej napięta. Po gorącej nocy na barykadach nie dochodzi do nowych incydentów i walk pomiędzy protestującymi i milicją. „Będzie wojna, to już się pokojowo nie zakończy, będziemy tu stać i bronić się, mamy pałki” – mówili wysłannikowi RMF FM Przemysłowi Marcowi młodzi ludzie, którzy przyjechali z Tarnopola. Oto nasza relacja z wydarzeń na Ukrainie minuta po minucie.


Live streaming video by Ustream

12:18 Na Ukrainie zmarła piąta osoba, postrzelona podczas środowych zamieszek między przeciwnikami rządu a siłami MSW na ulicy Hruszewskiego - podała opozycyjna, nacjonalistyczna partia Swoboda. To już szósta ofiara kryzysu.

Zmarły to 45-letni mieszkaniec obwodu lwowskiego Roman Senyk. Społeczność Euromajdan-SOS na Facebooku, która apelowała wcześniej o oddawanie krwi dla rannego, informowała, że został on postrzelony przez snajpera.

11:55 Aktywiści ruchu "Wspólna Sprawa" po paru godzinach opuścili budynek Ministerstwa Energetyki i Przemysłu Węglowego.

11:47 Agencja Interfax-Ukraina z powołaniem na źródła w milicji napisała, że jeśli sztab protestów nie uwolni przetrzymywanych w ratuszu milicjantów, siły MSW przypuszczą szturm na jego siedzibę. Rozmówca agencji uprzedził, że do ataku może dojść "w najbliższym czasie".

11:25 Komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele potwierdził w Kijowie, że UE chce pomóc w uspokojeniu sytuacji na Ukrainie - poinformowało w Brukseli biuro prasowe komisarza. Jego rozmowy w Kijowie dotyczyły "konkretnych kroków", jakie należy podjąć. 

10:50 Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Witalij Zacharczenko oskarżył przeciwników rządu o gromadzenie broni w zajętych przez nich budynkach państwowych w Kijowie oraz ciężkie ranienie jednego i porwanie dwóch milicjantów.

Opozycja "nie ma już wpływu na radykalne ugrupowania, które kontrolują budynki państwowe i prowadzą działania siłowe. (...) Wydarzenia te noszą charakter najwyższego stopnia działań ekstremistycznych i wspólnota międzynarodowa nie powinna przymykać na nie oczu" - podkreślił minister.

10:43 Działacze ruchu "Wspólna sprawa" zajęli siedzibę Ministerstwa Energetyki i Przemysłu Węglowego. Wczoraj działacze tej organizacji zajęli Ministerstwo Rolnictwa.

10:00 Pozycyjna wojna w Kijowie, po gorącej nocy na barykadach nie dochodzi do nowych incydentów i walk pomiędzy protestującymi i milicją.

10:00 Na dwa miesiące aresztowały w nocy sądy rejonowe w Kijowie 29 osób uczestniczących w zamieszkach antyrządowych, które trwają w stolicy Ukrainy od siedmiu dni. Aresztowani to przeważnie młodzi ludzie, ale jest wśród nich i 72-latek.

(J.)