Siły ukraińskie przystąpiły do operacji przeciwko separatystom, okupującym komisariaty milicji i inne budynki władz w miastach na wschodzie kraju. Oddziały specjalne odbiły lotnisko w Kramatorsku. Podczas szturmu zginęło czterech prorosyjskich separatystów, dwóch zostało rannych. Rosja twierdzi, że Ukrainie grozi wojna domowa. Zdaniem byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko - wojna trwa.

19:41 Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko ogłosiła powstanie narodowego ruchu oporu przeciwko rosyjskiej agresji i przekazała na jego potrzeby sztaby swojej partii Batkiwszczyna na terenie całego kraju. Tymoszenko stwierdziła też, że wydarzenia na wschodzie kraju świadczą, iż przeciwko Ukrainie prowadzona jest wojna.

19:30 Prezydent Władimir Putin oświadczył we wtorek, że Rosja oczekuje jednoznacznego potępienia przez ONZ i społeczność międzynarodową niezgodnych z konstytucją działań władz Ukrainy na wschodzie tego kraju - poinformowała agencja RIA-Nowosti.

18:55 Rząd  Ukrainy musiał odpowiedzieć na prowokacje, do których dochodzi na wschodzie kraju - oświadczył rzecznik Białego Domu Jay Carney w reakcji na zbrojną operację sił ukraińskich przeciwko separatystom.

18:25 Prorosyjscy separatyści oraz działający na Ukrainie żołnierze rosyjskich sił specjalnych, którzy nie złożą broni, zostaną zlikwidowani - oświadczył dowódca specjalnej operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy, generał Wasyl Krutow.

17:40 Na ulicach Słowiańska trwa operacja przeciwko prorosyjskim separatystom - informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

17:23 Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow potwierdził, że lotnisko w Kramatorsku, które zajmowali prorosyjscy separatyści, zostało opanowane przez ukraińskich żołnierzy. Sam Kramatorsk ma pozostawać pod kontrolą sił separatystycznych.


17:01 Rosja wstrzymała przekazywanie Ukrainie przejętego na zaanektowanym Krymie uzbrojenia i sprzętu wojskowego - poinformował wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Anatolij Antonow.

17:00 Rosyjska agencja RIA-Novosti informuje o czterech zabitych i dwóch rannych separatystach. Strzały padły po szturmie ukraińskiej Gwardii Narodowej na lotnisko wojskowe w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy.

16:55 Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew wyraził nadzieję, że władzom w Kijowie wystarczy rozsądku, by zapobiec dalszej eskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy. Miedwiediew wypowiadał się na konferencji prasowej po spotkaniu ze swymi odpowiednikami z Białorusi i Kazachstanu.

16:46 Co najmniej dwa śmigłowce przetransportowały ukraińskich żołnierzy na lotnisko w Kramatorsku w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - przekazał świadek, na którego powołuje się agencja Reutera. Według rosyjskiej telewizji w okolicach lotniska trwają walki.

16:19 Grupa rosyjskich obrońców praw człowieka, opozycyjnych polityków i intelektualistów wystąpiła we wtorek z listem otwartym do władz Rosji i Ukrainy, a także do społeczności międzynarodowej, w którym zaapelowała o powstrzymanie rozlewu krwi na Ukrainie.

16:16 Ministerstwo Obrony Ukrainy potwierdziło, że prowadzi operację specjalną przeciwko prorosyjskim separatystom w Kramatorsku w obwodzie donieckim na wschodzie kraju. Nad miastem krążą na niewielkich wysokościach myśliwce, a na lotnisku słychać strzały.

15:58 Kolumna ukraińskich pojazdów wojskowych i około 100 żołnierzy i milicjantów znajduje się 40 km od Słowiańska, gdzie w sobotę prorosyjscy separatyści zajęli kilka budynków należących do władz - relacjonuje agencja AFP. W pobliżu miejscowości Izjum reporter tej agencji widział kilkanaście pojazdów opancerzonych, czołgi oraz autobusy przewożące oddziały sił specjalnych.

15:09 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oskarżyła jeden z działających w tym kraju rosyjskich banków o finansowanie terrorystów, którzy pod separatystycznymi hasłami wszczynają zamieszki w obwodach położonych na wschodzie Ukrainy. Według SBU od marca do kwietnia bieżącego roku z rachunków w tym banku przekazano separatystom 45 milionów hrywien, czyli ponad 10 mln złotych. Resort nie podał nazwy banku, wiadomo jednak, że jego ukraińska siedziba znajduje się w Kijowie.

14:54 Były wicepremier Ukrainy Serhij Arbuzow i dwaj byli ministrowie, dochodów i podatków - Ołeksandr Kłymenko i energetyki - Eduard Stawycki, zostali objęci sankcjami UE - podała we wtorek ukraińska agencja UNIAN. Czwartą osobą objętą sankcjami UE jest Jurij Iwaniuszczenko, deputowany Partii Regionów, ugrupowania odsuniętego od władzy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

14:20 Ukraiński parlament przyjął ustawę o terytoriach okupowanych. W rządzie pojawi się stanowisko ministra bądź wicepremiera do spraw tych terytoriów. Jest to związane z rosyjską aneksją Krymu, który zgodnie z prawem międzynarodowym wciąż należy do Ukrainy. Według nowej ustawy za terytoria okupowane uznaje się Autonomiczną Republikę Krymu, Sewastopol, przestrzeń powietrzną nad nimi oraz wody wewnętrzne i wody terytorialne wokół półwyspu.

14:10 Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zaapelował do Rosji, aby odcięła się od działań podejmowanych na wschodzie Ukrainy przez separatystów. Szef niemieckiego MSZ uważa działania demonstrantów za nielegalne.

13:38 Julia Tymoszenko, była premier Ukrainy i kandydatka w majowych wyborach prezydenckich, zapowiedziała tworzenie ruchu oporu przeciwko trwającej na wschodzie jej kraju "agresji rosyjskiej" i opowiedziała się za wprowadzeniem stanu wyjątkowego.

13:27 Prorosyjscy separatyści opuścili zajętą wcześniej siedzibę milicji w Kramatorsku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Napięta pozostaje sytuacja w Słowiańsku - relacjonują media ukraińskie.

12:33 Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zaapelował  do Rosji, by przestała być "częścią problemu" Ukrainy i przyczyniła się do znalezienia rozwiązania. Zapowiedział, że przedstawi UE plany dotyczące wzmocnienia kolektywnej obrony Sojuszu.

12:08 Niemiecki koncern energetyczny RWE rozpoczął dostawy gazu ziemnego na Ukrainę przez Polskę - podał koncern RWE.

11:15 Rada Praw Człowieka ONZ opublikowała we wtorek raport, z którego wynika, że ludność rosyjska na wschodniej Ukrainie nie była celem ataków; mniejszość ta fałszywie oskarżyła Ukraińców o prześladowanie, by usprawiedliwić interwencję Rosji - głosi raport.

10:56 Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew twierdzi, że Ukraina stoi na progu wojny domowej. Nacjonalista Władimir Żyrinowski pojawił się w Dumie Państwowej w polowym mundurze pułkownika, wzywając do rozprawy z Ukrainą.

9:52 Uczestnicy spotkania w Genewie dotyczącego kryzysu ukraińskiego uzgodnili wstępny program rozmów. Będą one dotyczyć: deeskalacji konfliktu, rozbrojenia grup zbrojnych, reformy konstytucyjnej oraz wyborów - powiedział szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.

9:35 "Operacja antyterrorystyczna na północy obwodu donieckiego będzie prowadzona etapami i w sposób odpowiedzialny. Jej celem jest obrona obywateli Ukrainy oraz zachowanie jedności terytorialnej państwa" - oświadczył pełniący obowiązki prezydenta tego kraju, przewodniczący parlamentu OłeksandrTurczynow.

8:58 RIA Novosti zaprzecza, powołując się Wiaczesława Ponomariowa lidera rosyjskich separatystów w Słowiańsku, że dochodzi tam do walk i wymiany ognia. Szef resortu obrony Mychajło Kowal oświadczył, że armia jest gotowa wypełniać rozkazy i przeprowadzić antyterrorystyczną operację. Natomiast media piszą o stanowisku  Julii Tymoszenko, która występuje przeciwko użyciu siły. Twierdzi, że to ona jest w stanie uspokoić wschód. Zarówno pełniący obowiązki prezydenta Ołeksandr Turczynow, jak i premier Arsenij Jaceniuk, to jej ludzie - spekuluje się, że to co dzieje się teraz na Ukrainie, to gra Tymoszenko. Nie ma ona szans na wygraną w wyborach, chyba że poprze ją wschód z błogosławieństwem Putina.

8:33 Ukraińskie media podają, że w Słowiańsku na północy obwodu donieckiego, gdzie separatyści zajmują komisariat milicyjny i budynek rady miasta, trwają walki. Agencja Interfax-Ukraina rozmawiała z koordynatorem sił separatystycznych o imieniu Nikołaj. Ogień otworzyli ludzie w czarnych mundurach, którzy poruszali się samochodem bez numerów rejestracyjnych. Podejrzewamy, że może to być Prawy Sektor - oświadczył.

7:20 Już w nocy pojawiły się informacje, że doszło do wymiany ognia. Separatyści twierdzą, że to plotki i w Słowiańsku było spokojnie. Jednak deputowana Łesia Orobec twierdzi, że proukraińskie siły zabiły tej nocy co najmniej 10 separatystów. Twierdzi również, że w okolicy Słowiańska są żołnierze wojsk desantowych, ale ich dowódca ignoruje rozkazy Kijowa. Jej zdaniem w obwodach ługańskim i donieckim połowa miejscowej milicji przeszła na stronę rosyjskich separatystów. W Doniecku praktycznie cały milicyjny garnizon.

Minął termin ultimatum. Kijów zaatakuje?

Jeśli złożą broń, ominie ich kara. Jeśli jej użyją, zostaną zlikwidowani. O godzinie ósmej rano czasu polskiego na Ukrainie minął termin ultimatum dla prorosyjskich separatystów okupujących siedziby instytucji państwowych na wschodzie Ukrainy. czytaj więcej

Jeśli złożą broń, ominie ich kara

Wczoraj o godzinie ósmej rano czasu polskiego na Ukrainie minął termin ultimatum dla prorosyjskich separatystów okupujących siedziby instytucji państwowych na wschodzie Ukrainy.

Prorosyjscy separatyści w obwodach donieckim i ługańskim odrzucili ultimatum. Jesteśmy w patriotycznym nastroju. Pozostajemy na swoich stanowiskach. Ludzie nie tylko nie odchodzą, ale przychodzi ich coraz więcej. Nikt nie ma zamiaru się poddawać - powiedział agencji Interfax-Ukraina Aleksiej Czmułenko, przedstawiony jako "członek rady koordynacyjnej obwodu ługańskiego".

Separatyści okupują m.in. siedzibę administracji obwodowej w Doniecku i budynek SBU w Ługańsku. Zajęli także siedziby władz miejskich w mniejszych miastach obwodu donieckiego.

(j.)