"Rosja finansuje działania wywrotowe na Ukrainie" - powiedział w wywiadzie dla CNN minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, komentując działania separatystów na wschodzie tego kraju. "To, co tam się dzieje, jest nie do przyjęcia" - dodał.

 Silniejszy kraj najpierw zajmuje część tego słabszego, a teraz finansuje działania dywersyjne pod pretekstem problemów etnicznych, które nie istnieją - mówił w wywiadzie dla CNN szef polskiej dyplomacji.

Także amerykańskie władze nie mają wątpliwości, że za chaosem na wschodzie Ukrainy stoją rosyjskie siły specjalne i agenci. Wydarzenia w Ługańsku czy Doniecku nazywają prowokacją. W ostrym tonie wypowiada się sekretarz stanu USA. John Kerry ostrzegł Moskwę mówiąc, że jeśli Rosja będzie kontynuować prowokacje, to USA i sojusznicy nie zawahają się, zaostrzyć sankcje. Teraz obowiązują głównie zakazy wizowe. Tym razem - jak mówi Kerry - sankcje mogą dotknąć kluczowe sektory rosyjskiej gospodarki: wydobywczy czy energetyczny. Sekretarz stanu nie sprecyzował jednak, w jaki sposób.

Na wschodzie - wzrost akcji separatystycznych

Przypomnijmy, że od kilku dni na wschodzie Ukrainy nasilają się nastroje separatystyczne. Grupy przeciwników władz w Kijowie organizują akcje w Charkowie, Doniecku i Ługańsku. W ostatnim z tych miast separatyści okupują siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Dziś rano z gmachu uwolniono 56 osób. W budynku są jeszcze prawdopodobnie cztery.

W Charkowie z kolei separatyści ogłosili przedwczoraj powstanie niepodległego państwa o nazwie Charkowska Republika Ludowa. Oświadczyli także, że przeprowadzą referendum niepodległościowe i zwrócili się do Rosji o zapewnienie temu plebiscytowi bezpieczeństwa. Także przedwczoraj ogłoszono powstanie Donieckiej Republiki Ludowej i przyłączenie jej do Federacji Rosyjskiej. Tam separatyści zapowiedzieli, że 11 maja odbędzie się referendum niepodległościowe i ostrzegli, że jeśli władze w Kijowie spróbują przeszkodzić w jego przeprowadzeniu, zwrócą się do Moskwy z prośbą o wprowadzenie na Ukrainę "wojskowych oddziałów pokojowych".

(mal)