"Putin zapędził Zachód w kozi róg! Nikt nie wie, jak daleko Rosja jest gotowa się posunąć. Unia Europejska zaskoczona i bezsilna!" - tak francuska prasa komentuje decyzję Rady Federacji Rosyjskiej o możliwym wysłaniu armii na Ukrainę.

Ukraińska armia w pełnej gotowości bojowej, przestrzeń powietrzna zamknięta dla maszyn innych niż cywilne. Rosjanie zajmują i rozbrajają kolejne bazy ukraińskiego wojska. Wicepremier Krymu twierdzi, że wszystkie siły zbrojne Ukrainy są zablokowane, a znaczna część przechodzi na stronę władz... czytaj więcej

Paryscy komentatorzy podkreślają, że Putin zaskoczył Stany Zjednoczone i Unię Europejską szybkością działania i teraz testuje reakcje zachodnich przywódców.

W czasie rozmowy telefonicznej Francois Hollande wezwał prezydenta Rosji do "unikania jakiegokolwiek użycia siły" wobec Ukrainy. Prezydent Francji ustalił też z Barackiem Obamą, że wspólnota międzynarodowa musi zachować jedność w obronie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz przemian demokratycznych w tym kraju.

Oznaką bezsilności Unii Europejskiej jest jednak zdaniem wielu francuskich komentatorów fakt, że narada szefów dyplomacji państw UE odbędzie się dopiero w poniedziałek. Nadsekwańskie media nazywają "dramatyczną farsą" oświadczenie Putina o tym, że nie podjął jeszcze decyzji o wysłaniu wojska na terytorium Ukrainy. Podkreślają, że lokator Kremla nie musi na razie tego robić, bo rosyjscy żołnierze już są na Krymie, a u wybrzeży tego półwyspu znajdują się rosyjskie okręty wojenne.

(MRod)