Polski oficer jest w grupie obserwatorów misji OBWE, którzy zostali zatrzymani przez prorosyjskich separatystów na Ukrainie - potwierdza Ministerstwo Obrony Narodowej. Ukraińskie MSW prowadzi negocjacje w celu uwolnienia Polaka, a także trzech Niemców, Czecha, Szweda i Duńczyka, którzy są przetrzymywani w budynku ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa w Słowiańsku.

Informację, że wśród przetrzymywanych członków misji jest Polak, potwierdził w rozmowie z naszą dziennikarką Agnieszką Wyderką płk. Jacek Sońta.

Według agencji Reuters przywódca separatystów w Słowiańsku - Wiaczesław Ponomariow powiedział, że sądzi, iż wśród zatrzymanych w tym mieście obserwatorów OBWE jest "szpieg Kijowa".

"Mamy do czynienia z rażącym przestępstwem dokonanym przez terrorystów"

O tym, że utracono kontakt z członkami wojskowej misji weryfikacyjnej w obwodzie donieckim, poinformował wcześniej ukraiński MSZ. Według wstępnych informacji mogli oni zostać porwani przez terrorystów - powiedział rzecznik ukraińskiej dyplomacji Jewhen Perebyjnis. Jeśli informacje te zostaną potwierdzone, to mamy do czynienia z rażącym przestępstwem dokonanym przez terrorystów przeciwko zasadom OBWE, które nie pozostanie bez odpowiedzi ze strony Ukrainy i społeczności międzynarodowej - podkreślił dyplomata. Perebyjnis nie ujawnił, od jakiego czasu nie ma łączności z członkami misji ani gdzie konkretnie zaginęli.

O tym, że nie ma kontaktu z misją OBWE na Ukrainie, poinformował także rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony.

Misja wojskowa OBWE przebywa na Ukrainie w związku z jej konfliktem z Rosją, która w marcu zajęła należący do Ukrainy Krym, a obecnie skupiła na granicy z tym krajem znaczne siły militarne.

Ławrow: Kijów musi przestać używać wojska na wschodzie

Tymczasem minister spraw zagranicznych Rosji powiedział swemu niemieckiemu odpowiednikowi, że przemoc na Ukrainie musi ustać, głównie zaś musi zostać wstrzymane "użycie ukraińskiego wojska i uzbrojonych radykalnych nacjonalistów na południu i wschodzie Ukrainy". O rozmowie telefonicznej Siergieja Ławrowa z Frankiem-Walterem Steinmeierem powiadomiło rosyjskie MSZ.

Ministrowie, według rosyjskiego MSZ, stwierdzili też, że ważną rolę w rozładowaniu napięć na Ukrainie może odegrać misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Rosyjskie MSZ podkreśliło, że kontakt szefów dyplomacji obu państw był rozwinięciem przeprowadzonej wcześniej w piątek rozmowy prezydenta Rosji Władimira Putina z kanclerz Angelą Merkel. Relacjonując rozmowę Putina z Merkel, rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział, że kanclerz Niemiec wezwała rosyjskiego prezydenta do jasnego opowiedzenia się za porozumieniem z Genewy i do włączenia się w realizację przyjętych tam ustaleń w sprawie Ukrainy.

(mal)